Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Conferinte ortodoxe

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#1
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Propun acest topic pe care sa popularizam niste conferinte organizate de Biserica Ortodoxa sau de organizatii adiacente (cum ar fi ASCOR - Asociatia Studentilor Ortodocsi din Romania).

Conferintele aceastea sunt bune de urmarit si de ortodocsi, dar si de cei atei sau de alte confesiuni  - ca sa vada ca ortodoxia adevarata nu musca si nu este habotnicie.

Incep cu conferinta sustinuta ieri la Iasi de Maica Siluana Vlad pe tema „Iubirea și dependența emoțională - Cum le deosebim?”
Nu am gasit o biografie a Maicii SIluana Vlad, dar urmarind conferinta imi dau seama ca are studii de psihologie. Astfel impleteste foarte bine teologia ortodoxa cu stiinta moderna. (Ceea ce este cazul si la multi alti slujitori ai Bisericii.)

Vizionare placuta:
https://www.facebook...06/?pnref=story

#2
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Posted Image

Exact.
http://www.indiscret...sexologice.html

#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
asculta ce are de zis. si daca ti se pare ca a zis ceva in neregula, din orice punct de vedere, comenteaza aici.
lasa ce scriu aia pe nu stiu ce site...

sexologia este o ramura a psihologiei. nu vad de ce nu ar fi un subiect onorabil de discutie.

Edited by Pollux, 19 May 2017 - 10:11.


#4
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Eu am citit comentariile la articol.... sunt lamurit cu BOR.

#5
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostGreyBeard, on 19 mai 2017 - 10:11, said:

Eu am citit comentariile la articol.... sunt lamurit cu BOR.

ma rog... alegerea ta. daca te multumesti cu informatie la mana a 7-a, cand informatia la mana 1 este chiar in fata ta.... succes!

#6
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Nu am nevoie, am calea mea.

#7
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostGreyBeard, on 19 mai 2017 - 10:13, said:

Nu am nevoie, am calea mea.

foarte bine! ma bucur pentru tine! :)

Inaltpreasfintitul Ierotheos Vlachos explica ce inseamna "dupa chipul si dupa asemanarea Domnului":
https://www.facebook...03554646340121/

#8
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
De ce?
https://saccsiv.word...ica-30-aprilie/

#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostGreyBeard, on 19 mai 2017 - 10:21, said:


deci misiunea ta pe acest topic este sa ii demontezi pe toti, desi nu ai nevoie pentru ca ai calea ta. :D
este bine si asa.

sper totusi ca altii o sa asculte informatia la prima mana ca sa judece cu capul lor, inaintainte sa judece cu capul lui saccsiv.

conferinta a Parintelui Rafail Noica:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d_6cn1O8aqA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostPollux, on 19 mai 2017 - 10:13, said:


ma rog... alegerea ta. daca te multumesti cu informatie la mana a 7-a, cand informatia la mana 1 este chiar in fata ta.... succes!
Care e deosebirea in domeniul asta intre informatia "la mana 1" si cea la" mana a 7-a""?

#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostdaniMMM, on 19 mai 2017 - 10:27, said:

Care e deosebirea in domeniul asta intre informatia "la mana 1" si cea la" mana a 7-a""?

pai ca in orice domeniu.
intai o asculti pe Maica Siluana si judeci cu capul tau, apoi poti sa citesti si prin comentarii sa vezi ce mai zic altii. nu te repezi direct la comentarii sa vezi ce au zis altii fara sa stii despre ce este de fapt vorba...
asta daca te intereseaza subiectul, daca nu te intereseaza mergi mai departe. este de bun simt sa nu comentezi sau sa asculti ce comenteaza altii fara sa stii despre ce este vorba.

este ca si cum ai participa la o discutie despre Game of Thrones cu colegii de la birou fara sa fi vazut niciodata serialul. o fi bine? Posted Image

am deschis topicul asta nu ca sa fortez pe cineva la ceva, ci pur si simplu am propus niste filmulete. omul le vizioneaza si decide singur daca i-au placut sau nu. si daca simte nevoia la si comenteaza pe topic.
dar unul care comenteaza filmuletele fara macar sa le fi vazut este pe dinafara... (off-topic)

Edited by Pollux, 19 May 2017 - 10:33.


#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Apropo,denumirile astea de "preasfintit","preafericit",ïnaltprea..".de unde au aparut?

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cum gasesti trolii? Deschizi un subiect serios despre BOR si astepti 30 secunde.

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostPollux, on 19 mai 2017 - 10:30, said:

pai ca in orice domeniu.
intai o asculti pe Maica Siluana si judeci cu capul tau, apoi poti sa citesti si prin comentarii sa vezi ce mai zic altii. nu te repezi direct la comentarii sa vezi ce au zis altii fara sa stii despre ce este de fapt vorba...
asta daca te intereseaza subiectul, daca nu te intereseaza mergi mai departe. este de bun simt sa nu comentezi sau sa asculti ce comenteaza altii fara sa stii despre ce este vorba.

este ca si cum ai participa la o discutie despre Game of Thrones cu colegii de la birou fara sa fi vazut niciodata serialul. o fi bine? Posted Image
Intr-o  discutie publica intru cand vreau eu,daca nu iti place trebuia sa discuti pe privat cu habotnicii tai.Serialul asta e prea prezent ca sa fie evitat,voit sau nu

#15
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostdaniMMM, on 19 mai 2017 - 10:34, said:

Intr-o  discutie publica intru cand vreau eu,daca nu iti place trebuia sa discuti pe privat cu habotnicii tai.Serialul asta e prea prezent ca sa fie evitat,voit sau nu

evident ca itnr-o discutie publica intri cand vrei tu.
ai intrebat care este diferenta intre informatie la mana 1 si la mana 7, iar eu ti-am raspuns, nu te-am dat afara din discutie. :)

acum, daca te-ai lamurit, vizionare placuta.

#16
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Eram convins ca BOR e sustinut doar de pupatoarele de moste dar vad ca am gresit...

#17
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostdaniMMM, on 19 mai 2017 - 10:32, said:

Apropo,denumirile astea de "preasfintit","preafericit",ïnaltprea..".de unde au aparut?

este o intrebare tehnica la care nu ma pricep.
in principiu in Biserica orice este un simbol, si hainele, si apelativele, si gesturile. tot! nu este nimic gratuit.
ce simbolizeaza fiecare chestie, in cazul intrebat de tine apelativele arhiereilor este o treaba tehnica. o stiu teologii. pe mine nu m-a interesat subiectul.

poti sa mergi la orice biserica sa intrebi un preot dupa slujba.
sau poti sa intrebi pe doxologia.ro la rubrica "intreaba preotul", daca ti-e mai comod.

pe forumul asta ma indoiesc ca va stii cineva sa iti raspunda. nu am remarcat sa fie vreun teolog de meserie pe-aici.

#18
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Felicitari pentru curaj si topic.
Desi, inevitabil, in loc sa fie ceva bun, va fi poluat cu flame, off-topic si mistouri. (la modul general, valabil pentru orice topic de pe orice arie).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate