Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Montare maner scoica usa balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ealinutz

ealinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2009
Buna ziua,

Am fost ieri la Dedeman si am cumparat un maner scoica si un blocator + autoforante ca sa montez pe usa de la balcon care are profil KBE 5 camere deschidere oscilo-batantã.

Puteti sa ma ajutati cu niste informatii despre montaj? piesa mica care vine montata pe cantul usii vine montat intr-o gaura care are deja cantul? nu afecteaza sistemul de deschidere - inchidere?
Trebuie gaurit in prealabil dupa care prinsa cu autoforantele?
Trebuie reglata usa dupa aceea? (la inchidere freaca putin in toc si banuiesc ca dupa montare nu va avea loc suficient)

Multumesc frumos

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pune si tu poze cu draciile ce le-ai cumparat si cu profilul termopanului sa vedem daca macar is compatibile ( banuiesc ca nu ) .

#3
ealinutz

ealinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2009

View PostBaxon, on 19 mai 2017 - 09:23, said:

Pune si tu poze cu draciile ce le-ai cumparat si cu profilul termopanului sa vedem daca macar is compatibile ( banuiesc ca nu ) .

Pun in jumatate de ora, la dedeman a fost doar un model de blocator de usa nu am stiut ca sunt mai multe in functie de profil...revin cu poze. Multumesc

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 01.10.2004
Manerul scoica este probabil cel din link
http://www.admir-al-...pvc/manere-215/
Se pune in pozitie manerul, unde vrei sa-l motezi, faci semne cu creionul unde vin gaurile, iei manerul si infigi autoforantelele in semnele date. Le scoti, le treci prin gaurile din maner si le montezi in pozitia aleasa.
Nu ai treaba cu cantul usii.

Daca ai luat si sistemul de blocare a usii http://www.service-t...e-exterior.html , ala da, cilindrul se monteaza in una din gaurile din sina de pe cant. Se scoate subul care este acum si se monteaza opritorul. Dupa care potrivesti piesa in care intra opritorul pe cantul profilului de la toc, si care intra intre 2 rizuri de pe cant. La ala pui suruburi numai dupa ce l-ai pus pe pozitie, ca sta si infipt numai intre cele 2 rizuri de plastic. Il muti sus-jos pana se potriveste bine.

Eu am luat prin septembrie de la Merlin, parca nu erau chiar asa de scumpe .

In prealabil cred ca trebuie sa faci si un reglaj al usii, posibil sa fie lasata.

Am pus opritoare d'astea la 3 usi cu profile diferite si nu am avut probleme, se inscriu in gabarit, nu incurca nimic.

Edited by claudiu1, 19 May 2017 - 09:38.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
bine ar fi ca suruburile sa se prinda in profiul metalic de rigidazare din interiorul profilului metalic...
surubul metalic prins doar in plastic are tendinta de a iesi singur....

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Se scoate un șurub de la tija de feronerie de pe cercevea, cam de pe la jumătate și acolo se prinde piesa mică de blocare cu un șurub de 4,3 X 35. Mai are încă o piesă care trebuie pusă pe toc, în dreptul ei. Evident, trebuie pus și mânerul exterior.
Mai trebuie obligatoriu să fie și compatibil cu profilul tău. Nu toate se potrivesc. Diferă canalul de baghetă.

Edited by Digix, 19 May 2017 - 09:35.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Poate trebuie frezat in profil sa intre mecanismul opritor , poate ...

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nu e cazul, se găsește mecanism pentru fiecare profil în parte.

Inițiator, pune poze dacă nu pricepi și te ghidăm pas cu pas.

#9
ealinutz

ealinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2009

View Postclaudiu1, on 19 mai 2017 - 09:32, said:

Manerul scoica este probabil cel din link
http://www.admir-al-...pvc/manere-215/
Se pune in pozitie manerul, unde vrei sa-l motezi, faci semne cu creionul unde vin gaurile, iei manerul si infigi autoforantelele in semnele date. Le scoti, le treci prin gaurile din maner si le montezi in pozitia aleasa.
Nu ai treaba cu cantul usii.

Daca ai luat si sistemul de blocare a usii http://www.service-t...e-exterior.html , ala da, cilindrul se monteaza in una din gaurile din sina de pe cant. Se scoate subul care este acum si se monteaza opritorul. Dupa care potrivesti piesa in care intra opritorul pe cantul profilului de la toc, si care intra intre 2 rizuri de pe cant. La ala pui suruburi numai dupa ce l-ai pus pe pozitie, ca sta si infipt numai intre cele 2 rizuri de plastic. Il muti sus-jos pana se potriveste bine.

Eu am luat prin septembrie de la Merlin, parca nu erau chiar asa de scumpe .

In prealabil cred ca trebuie sa faci si un reglaj al usii, posibil sa fie lasata.

Am pus opritoare d'astea la 3 usi cu profile diferite si nu am avut probleme, se inscriu in gabarit, nu incurca nimic.

Da ca si asta e sistemul http://www.service-t...e-exterior.html dar revin cu poze si la profil, astept sa faca sotia deoarece eu sunt la birou, a costat in jur de 25 de lei.

Edited by ealinutz, 19 May 2017 - 09:45.


#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Roșu pe cercevea, pe tija de cremon. albastru pe toc, fix în dreptul cilindrului de pe cercevea, Verde pe exteriorul cercevelei, în balcon.

Attached Files


Edited by Digix, 19 May 2017 - 09:55.


#11
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Pana revine cu poze initiatorul, am eu o intrebare scurta !

Se poate monta o broasca clasica la o usa de balcon din termopan ?

Sistemul actual merge greu, am facut reglaje dar degeaba, daca se pierde functia rotobasculanata, nu ma deranjeaza.

Multam !

#12
ealinutz

ealinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2009

View PostDigix, on 19 mai 2017 - 09:49, said:

Roșu pe cercevea, pe tija de cremon. albastru pe toc, fix în dreptul cilindrului de pe cercevea, Verde pe exteriorul cercevelei, în balcon.

Am inteles, rosu ma intereseaza unde mai exact, atasat poze cu profilul
https://ibb.co/gHNryF
https://ibb.co/gGpFQv
https://ibb.co/bQvYCa
https://ibb.co/cwZh5v

Nu gaseste sotia sistemul, insa se potriveste canalul acela pe toc ca am probat ieri.

Multumesc

Edited by ealinutz, 19 May 2017 - 10:16.


#13
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017

View PostMaverick27, on 19 mai 2017 - 09:57, said:

Pana revine cu poze initiatorul, am eu o intrebare scurta !

Se poate monta o broasca clasica la o usa de balcon din termopan ?

Sistemul actual merge greu, am facut reglaje dar degeaba, daca se pierde functia rotobasculanata, nu ma deranjeaza.

Multam !
Cu un foraibar ai incercat?

#14
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

View PostGreyBeard, on 19 mai 2017 - 09:58, said:

Cu un foraibar ai incercat?
Glumesti, nu ? ala se pune la usile de wc pe la tara.

Usa cu pricina separa un dormitor de un balcon inchis care l-am transformat in birou si e trafic destul de des, tb sa trag cu forta si face zgomot cand o inchid din balcon .
O clanta normala ar rezolva problema, zic eu !

#15
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Tu ai inceput primul.

#16
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

View PostGreyBeard, on 19 mai 2017 - 10:05, said:

Tu ai inceput primul.
cum zici tu !

Am gasit intre timp un sistem de feronerie ce insumeaza broasca termopan multipunct.

Scuze pt deranj !

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMaverick27, on 19 mai 2017 - 10:11, said:

cum zici tu !

Am gasit intre timp un sistem de feronerie ce insumeaza broasca termopan multipunct.

Scuze pt deranj !
Daca in doar 2 minute de cautare ai fost capabil sa gasesti ce te intereseaza dupa ce dracu ai mai postat ?! Aaa sa faci si tu ceva posturi ...

#18
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBaxon, on 19 mai 2017 - 10:13, said:

Daca in doar 2 minute de cautare ai fost capabil sa gasesti ce te intereseaza dupa ce dracu ai mai postat ?! Aaa sa faci si tu ceva posturi ...
Fix de asta ! Multumit ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate