Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Mârlania în mass media, măsuri legale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Nu stiu daca asta e titlul corect dar vreau un sfat. Prima mea soție s-a spânzurat, au gasit-o in padure, la Breazu in Iasi. bezeipunct ro daca tot l-au trecut la spam, au facut poze, senzational. Am luat legatura cu reporterul de serviciu, s-a cacat pe el, a zis ca a aparut si pe ProTv, logica de rahat. In continuare apar acele poze. Pentru linistea mea, si a fostei mele sotii, ce ar trebui sa fac sa dispara pozele? Macar sa se odihneasca linistita.

Edited by Inginerul, 19 May 2017 - 07:17.


#2
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Faceti reclamatie la cei ce le gazduiesc site-ul. Si nu va suparati de unde stia BZI / PROTV de acest nefericit caz?

#3
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Bezei nu poate fi inchis. Eu un site de cacat, ca uaubiz etc. A gasit-o un localnic, a apelat 112, a aparut si protv-ul. Nu stiu care-i legatura. Ar trebui legiferata chestia asta, cum se intampla ceva, pac si stirile. Pozele sunt din 2011.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostInginerul, on 19 mai 2017 - 07:15, said:

Nu stiu daca asta e titlul corect dar vreau un sfat. Prima mea soție s-a spânzurat, au gasit-o in padure, la Breazu in Iasi. bezeipunct ro daca tot l-au trecut la spam, au facut poze, senzational. Am luat legatura cu reporterul de serviciu, s-a cacat pe el, a zis ca a aparut si pe ProTv, logica de rahat. In continuare apar acele poze. Pentru linistea mea, si a fostei mele sotii, ce ar trebui sa fac sa dispara pozele? Macar sa se odihneasca linistita.
Ar fi bine sa rogi un moderator/admin sa-ti mute subiectul pe aria juridica (cred ca s-ar incadra pe sub-aria "Dezbateri legislative") sau sa deschizi acolo un subiect, ca sa vezi daca exista vreo lege ce-ti poate veni in ajutor.
De multe ori la sacalii din mass-media nu poti folosi doar logica sau bunul-simt, ci trebuie sa ai legea de partea ta.

L.E.: vad ca ti-a dat colega/colegul @althea o solutie mai jos.

Edited by Hider141, 19 May 2017 - 07:33.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cere-le în scris (notificare) prin avocat să șteargă imaginile, știe el cum să-i amenințe. N-au voie să le mențină fără acordul tău.

Art. 74
Atingeri aduse vieţii private
Sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private:
...
g) difuzarea de materiale conţinând imagini privind o persoană aflată la tratament în unităţile de asistenţă medicală, precum şi a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstanţe în legătură cu boala şi cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptăţite;

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
astia de la 112 le dau de mancare la foame-n gat de "jurnalisti"

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Mass media are sifoane unde trebuie care le dau ponturi pentru stiri. Cateodata ajung la accidente inaintea ambulantei sau a politiei.

In cazul tau tot ce poti sa faci e sa insisti la conducerea site-ului, eventual o discutie intre patru ochi cu reporterul respectiv. Asa la telefon poate sa-si bage picioarele.

#8
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Problema ca eram divortat deja. Cum pot sa le cer asa ceva? Nici ea nu s-a maritat sa ca nu stiu cum sa fac. Pe baza certificatului de casatorie?

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ești persoană îndreptățită, e bun certificatul de căsătorie.

N-aveți copil/copii majori? Părinții îi trăiesc? Nici ei n-ar fi de acord cu așa ceva.

#10
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Ai putea sa vorbesti cu cineva din familia ei si sa le oferi un avocat sau sa obtii o imputernicire.

#11
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu pot decat rudele... tu nu ai nici o calitate sa faci asta.

Insa nu stiu cate sanse ar avea cineva legal, din poze e greu, chiar imposibil sa identifici persoana, in articol nu mentioneazsa nici un nume/prenume... deci din punct de vedere legal sa nu te mire daca nu ai castig de cauza.

Edited by samebo, 19 May 2017 - 08:20.


#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsamebo, on 19 mai 2017 - 08:15, said:

Nu pot decat rudele... tu nu ai nici o calitate sa faci asta.
În opinia mea e persoană îndreptățită, și oricum pentru notificare avocatul nu are nevoie de acte cum ar cere instanța.

#13
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Ok. M-am lamurit. Ma duc la Iasi in redactie  cu AK-47. Dpdv legal stiam ca nu am ce sa fac. Macar ea sa fie impacata.

Multumesc althea pentru sfat. Fosta mea sotie are si numele specificat in stire. M-am mai linistit.

#14
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
ceva foarte urat, avand in vedere ca si Ziare, Adevarul, Pro Tv, MondoNews au copiat stirea tot cu poze. Munca in a elimina mizeria este multiplicata de n ori!

sper sa rezolvati pana la urma...

Edited by Erwin_Rommel, 19 May 2017 - 08:37.


#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postalthea, on 19 mai 2017 - 08:25, said:

În opinia mea e persoană îndreptățită, și oricum pentru notificare avocatul nu are nevoie de acte cum ar cere instanța.


Nu are nici un temei legal sa ceara asta, doar rudele de gradul 1, mama tata  fratele, domnul este divortat, deci nu mai are nici o legatura cu decedata, are dreptul moral si poate sa se adreseze redactiei cerand scoaterea acelor fotografii de pe site, sau macar blurarea lor si schimbarea numelor reale ale persoanelor

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostInginerul, on 19 mai 2017 - 08:31, said:

Ma duc la Iasi in redactie  cu AK-47. Dpdv legal stiam ca nu am ce sa fac.  
Nu înțeleg de ce zici asta...? Încearcă, părerea mea e că ești îndreptățit. Caută un avocat și discută cu el.

Edited by althea, 19 May 2017 - 08:41.


#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postalthea, on 19 mai 2017 - 08:25, said:

În opinia mea e persoană îndreptățită, și oricum pentru notificare avocatul nu are nevoie de acte cum ar cere instanța.
Da, dar ce sa vezi, notificarea aia e buna de pus in WC-ul redactiei, ca nu e nimeni atat de prost sa o ia de buna si sa actioneze intocmai cum se cere in ea... daca vrei altceva decat o hartie igienica, pune avocatul sa se duca in instanta, ca doar aia emit hartii care sa impresioneze pe cineva, altfel il platesti degeaba ca sa emita o hartie care are aceeasi valoare ca si una scrisa si trimisa de tine direct Posted Image

Edited by samebo, 19 May 2017 - 08:39.


#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsamebo, on 19 mai 2017 - 08:39, said:

Da, dar ce sa vezi, notificarea aia e buna de pus in WC-ul redactiei, ca nu e nimeni atat de prost sa o ia de buna si sa actioneze intocmai cum se cere in ea...  
Eu n-aș fi atât de sigură că riscă un proces pentru un articol.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate