Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Opel astra IV - SH

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AmiraL90

AmiraL90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.02.2009
Buna seara!

Doresc sa achizitionez o masina Opel astra IV break, 2011-2012.
Cum vi se pare acest model? Este fiabil?
Doresc sa fie adusa din Germania (poate este cineva aici care se ocupa de acest aspect).
Ce trebuie sa stiu despre acest model?


1. Buget de achizitie  : 6-7 mii euro
2. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar/anual) : 8 - 10 000 km / masina de familie cu 2 copii / sa fie incapatoare
3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina : DIESEL
4. Cutie Manuala/Automata : MANUALA
5. Niste modele preferate : OPEL ASTRA IV


Va multumesc!

#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
La 7000 gasesti si Zafira, 7 locuri, 165 CP. Asta ca si alternativa.

#3
AmunSeth

AmunSeth

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.05.2017
Salut !
Da, este fiabil. Pentru inceput trebuie sa stii motorizarile, iar cea de 1.7 110 este foarte ok, consum mic (5 si putin, 6 daca mergi mai turata).
Piesele sunt ieftine spre foarte ieftine in comparatie cu alte modele de acelasi an.
Mai jos o sa-ti las un link care prezinta cam toate problemele prezente la majoritatea masinilor din firma Opel.
https://www.auto-bil...ctat-96161.html
Sper ca te-am ajutat !

#4
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
1. Mai pluseaza cu 1000-1500 la buget pentru ceva decent
2. 8000-10.000 pe an? Ia benzina, diesel-ul il chinui pentru 5 km incolo si incoace. Nici nu apuca sa se incalzeasca motorul.
3. 1.6 vvt aspirat 116 cp, 1400kg. Daca e full cu bagaje, 4 persoane se chinuie.
1.6 turbo vvt 180cp sau 1.4 vvt turbo 140cp
Putini si-ar lua benzinar break, gasesti greu dar gasesti..
Cu adusul regula e una: te duci tu personal, fara samsari sau intermediari.
4. Tot respectul pentru persoanele care aleg manuala pe o masina din 2011 incoace. Parca prea multi baieti cu unghiute lacuite si fara bataturi in palma.

Edited by Claudiu998, 18 May 2017 - 23:14.


#5
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 Claudiu998, on 18 mai 2017 - 23:13, said:

4. Tot respectul pentru persoanele care aleg manuala pe o masina din 2011 incoace. Parca prea multi baieti cu unghiute lacuite si fara bataturi in palma.

   Tot respectul pentru ce? calca ambreiajul, baga in viteza 1, mergi 2 metri, calca frana, scoate din viteza. stai 5 secunde, calca ambreiajul, baga viteza 1, mergi 5 metri, calca frana, scoate din viteza, stai 10 secunde.
   Am avut una dintre cele mai frumoase si agile masini diesel ale anilor 2000 - alfa Romeo 159 2.0 Jtdm 170 cp, manuala. Stii cand mi-a placut sa o conduc cu adevarat? intr-o vacanta prin tara pe serpentine si dealuri. In rest ,cei 70% din km petrecuti in Bucuresti m-au convins sa o marit si sa cumpar o saracie de Chevrolet Aveo scurt, automat.
   PS : chiar nu poti sa fii barbat si altfel? e neaparat sa iti pui masina in miscare ca la 1910 in 2011? Alti fac masini electrice care se conduc singure. Cine le cumpara sunt gay de-a dreptul ,nu?

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
@fightClub25 - ai dreptate, dar banuiesc ca te adresezi cuiva care nu are termen de comparatie, vorbind din auzite sau rostogolind folclorul despre CV automate.
Acum cativa ani am fost in Canada pentru 4 saptamani si, din deformatie profesionala, m-am uitat la autoturisme sa vad cam care este ponderea celor cu CV manuala. Degetele de la o singura mana mi-au ajuns, ba chiar si ramas! Este, pana la urma, o problema de cultura automobilistica, diferenta dintre continectul nord-american si Europa, in special Romania.
Chiar vorbeam cu cineva de acolo si imi spunea ca in cazul in care s-ar introduce obligatoriu CV manuala mai mult de 2/3 din conducatorii auto ar fi incapabili sa mai conduca.

Apropo, a mai vazut cineva autobuze cu CV manuala? Au soferii RATB unghiutele lacuite?

On-topic - daca ma iau dupa anunturi, si un G este IV - https://www.autovit....html#65c5c65853

#7
AmiraL90

AmiraL90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.02.2009
Diahim :
Zafira nu ne place, avem nevoie de spatiu pentru bagaje, 7 locuri sunt prea multe pentru noi 4.

Amunseth :
Chiar la 1.7 ma gandeam, multumesc.

Claudiu998 :
1. Nu am de unde sa mai pulsez, de ce nu ti se pare decent acest model?
2. 1-2 ani cam atatia km vor fi, avem copilasii sub 1.5 ani iar momentan nu ne permit plimbari mai lungi insa peste 2 ani speram sa facem cat mai multe concedii cu masinuta asta.
Referitor la adus masina, nu cunosc limba si nici nu am iesit din tara pana acum...
3. Tinand cont ca peste 2 ani incepem sa facem mai multi km, optez tot pentru diesel.
4. Nu am o problema cu unghiulitele asa ca momentan imi place sa schimb vitezele, nu sunt nici prea vitezoman :))


Va multumesc pentru sfaturi si pareri.



#8
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
manuala e pentru baieti automata e pentru fete.ce atatea contre?punct

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate