Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Cea mai buna carte de gramatica romana

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Am cateva carti de gramatica marea majoritate in format electronic, unele gratuite, altele nu, unele mai noi, altele mai vechi.

Cand vreau sa inteleg un subiect incep sa ma uit prin toate, si pierd o gramada de timp.


Care ar fi cea mai buna carte de gramatica?
Nu conteaza cat costa.

Am nevoie de doua carti de gramatica romaneasca, una intr-un format normal (sa acopere cazurile cela mai uzuale), si alta foarte detaliata cu toate regulile si exceptiile posibile, deci cat mai completa.

Daca cumva exista si in format electronic, ar fi ideal, vreau sa o cumpar si pe hartie si in format electronic.


Va multumesc

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mai @jimmyy... dragostea ta pentru gramatica romana sau engleza e induiosatoare (majoritatea tinerior sunt pasionati de iarba si hip-hop) dar n-ai postat in prea multe locuri?
Nu-i mai bine sa incepi de undeva?

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Aia cu toate regulile si exceptiile se numeste DOOM (Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic) si isi merita cu prisosinta numele tradus in engleza :P Crede-ma, NU VREI sa inveti asa ceva. Meria doar s-o consulti cand ai vreo problema. Si ai grija sa cumperi ultima editie, ca desteptii de la KKdemie tot fac modificari auirea in ea.

Pentru prima cerinta, ai incercat cu manualele de limba romana din gimnaziu?

#4
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Mioara Avram

#5
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Va multumesc
Am prea multe carti de gramatică asta e problema
Vreau una (ok două) si
Am cautat un pic aseară si era una bine cotată de la Academie postez mai pe seara linkul.

Pe Doom2 il am dorm cu el sub pernă:) asta a fost o alegere ușoară pentru ca exista numai un DOOM ultima ediție les cand gramatici sunt cam 10 20...

Am un mare respect pentru doamna Avram.Am sa verific daca e vreuna disponibila

#6
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Gramatica pentru toti, Mioara Avram

#7
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 hvz, on 19 mai 2017 - 16:30, said:

Gramatica pentru toti, Mioara Avram
Am cautat-o, in primul rand nu e in oferta multor librarii, si cei 2-3 care o au, nu o au in stoc. Cred ca nu a mai fost editata de mult de aceea nu o au.

Ce ziceti de asta:
http://www.librarie....t-de-exercitii-

#8
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Acum ezit intre:
http://www.librarie....t-de-exercitii-
http://www.librarie....zuita-2-volume-

Daca puteti sa-mi recomandati una ar fi excelent. Ma intereseaza mai mult calitatea decat pretul

#9
dextercioby

dextercioby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.04.2017
Măi, omule, dar ai bani, nu glumă. GALR 2008 cum o știu lingviștii este o carte scrisă fix pentru ei, nu e pentru publicul larg. Apoi lingviștii, ca să mai scoată bani, au venit cu o versiune mai comestibilă cu „doar” 700 de pagini și un caiet de exerciții. Eu pe ăstea două le recomand, deși nu la am (mai trebuie să mă scotocesc în buzunar de 70-80 de lei și să-i caut loc în bibliotecă).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate