Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

THE ORVILLE ( 2017 )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
foarte foarte bun episodul 6 din sezonul 2, cel care trateaza subiectul improbabilei relatii dintre o femeie si o forma de viata artificiala.. a fost un episod amuzant, a pus o intrebare actuala, m-a tinut cu sufletul la gura (cat poate sa te tina un episod dintr-un serial), mi-a placut scena cu orchestra.. super super super fain

Edited by vanitty, 13 February 2019 - 21:36.


#38
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
A aparut in atatea  zeci daca nu sute de filme leitmovul  omului indragostit(de regula femeie) de robot incat numai original nu poate fi. Ce face totusi interesanta relatia din episodul 6 trebuie pus impreuna cu un episod mai vechi in care  doctorita esueaza impreuna cu  Isaac si cei doi copii ai ei pe o planeta salbatica.. Practic ce ofera in plus Isaac fata de majoritatea  robotilor si softurilor de care se indragostesc muritorii e protectie pentru copii. Era  si asta usor sugerata in Terminator 2 dar acolo Sarah Connor nu se manifesta explicit fata de Arnie. cand data din Star Trek experimenteaza o relatie nu se pune  problema de a-si asuma un rol paternal.

Edited by iulian_k, 14 February 2019 - 14:12.


#39
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Chiar bun serialul.
Am vazut primul sezon la maraton.
Sunt la zi.

Ceva informatii daca o sa existe si sezonul 3?

#40
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Foarte bun episodul 8.
Parca devine din ce in ce mai serios.

Edited by xymzar, 23 February 2019 - 21:08.


#41
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
ultimul episod (8) din sezonul 2 e senzational. SI devine mai star trekist ca star trek-ul.. adica in sfarsit si acest univers da peste.. borgii lor.. m-a tinut cu sufletul la gura episodul asta, iar concluzia e .. tulburatoare, la inceputul episodului sincer nu ma asteptam la ea..

#42
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Si episodul 9 a fost bun.
Este pacat daca nu continua cu sezonul 3, mare pacat.

#43
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
intr-adevar excelent si ultimul episod, cel putin batalia aia spatiala in jurul pamantului a fost epica. Initial credeam ca o sa rezolve problema prin ideea ca e o simulare din partea robotilor ca sa vada cat de departe sunt dispusi oamenii sa mearga. Solutia aleasa o fost alta si am banuit-o din momentul in care isac a incercat sa ii convina pe robotia sa nu arunce  cadetul ala in spatiu. Is curios daca robotii vor deveni o amenintare continua ca borgi sau o vor rezolva punctual. Oricum mi-a placut la nebunie batalia aia cu influente de bsg (navtele krill erau clar inspirate din designul raiderilor din bsg) si abia astept sa apara episoade noi

#44
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
De la inceput am avut rezervari vizavi de ofiterul stiintifc Isaac de pe nava !
Ma si gandeam "oare rasa de roboti e un fel de Borg ?" si am avut dreptate.

Acuma ma intreb:
robotii aia de pe Robotia sunt un fel de Borg ? dar Krill ? sunt Klingonienii din Star Trek ?
Oare Planetary Union va incheia o alianta cu Krill cum a facut Starfleet cu Klingonienii in Star Trek ?!
Se vor bate impreuna cu robotii de pe Robotia ?

Cine stie la ce s-au gandit scenaristii !
Doar timpul va raspunde la aceste intrebari  Posted Image

#45
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Tot serialul este conceput ca o parodie la Star Trek si ale filme SF similare .
Deci era normal sa faca analogie cu Borgii ...cu Kilngonienii.., cu Romulani si altii ca ei .

#46
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
tre sa intri in mintea lu Seth MacFarlane ca sa intelegi scenariul...

#47
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Poate că serialul a început ca o parodie dar pe parcurs a început să se ia în serios, încep să-mi lipsească glumițele.

#48
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
daca sunteti oarecum familiari cu Seth MacFarlane, ati fi aflat pana acum ca el e un mare fan Star Trek, a facut chiar si un episod de o ora, parodie, in serialul Family Guy...

Edited by zyppster, 10 March 2019 - 22:59.


#49
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Foarte bun episodul cu batalia din spatiu. Pentru un serial efectele au fost exceptionale si m-au dus cu gandul la bataliile din Star Trek si Star Wars. Mare pacat daca se va anula. De altfel m-am obisnuit ca orice serial bun sa fie anulat si orice "rahat" de serial sa aiba mii de episoade. Si umorul este deosebit.

#50
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Bun si ultimul episod. Nu cred ca asta era ideea initiala, dar poate fi considerat un serial clasic din universul ST. Au realizat ca are potential si i-au schimbat tonul pe parcurs. Banuiesc ca si comparatia cu Star Trek Dinpărți a ajutat.
Mi-ar placea sa primeasca inca un sezon.

#51
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Post2Unlimited, on 14 martie 2019 - 09:24, said:

Foarte bun episodul cu batalia din spatiu. Pentru un serial efectele au fost exceptionale si m-au dus cu gandul la bataliile din Star Trek si Star Wars. Mare pacat daca se va anula. De altfel m-am obisnuit ca orice serial bun sa fie anulat si orice "rahat" de serial sa aiba mii de episoade. Si umorul este deosebit.

Chestiile prea bune și fără implicații propagandistice, nu sunt dezirabile. Ăștia au făcut ceva frumos. Azi așa ceva nu mai poate exista. Tare păcat dacă va fi anulat.

#52
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
"As of March 26, 2019, The Orville has not been cancelled or renewed for a third season."

Inca nu s-a luat o decizie, insa ratingul a scazut fata de sezonul 1.

#53
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
episodul 11 e super simpatic cu dependenta lui bortus de fumat si povestea de dragoste a lui malloy cu tipa aia.. nascuta din trecut.. Urmaresc cu foarte mare placere serialul asta, continua frumos dupa mega episoadele cu Kayloni

#54
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
bun si episodul de astazi, cu rezistenta moclana. M-a tinut cu sufletul la gura de la inceput pana la sfarsit. Ce mi-a placut a fost faptul ca solutia nu e perfecta, nu se scoate o solutie minune din joben ci un compromis, exact ca in viata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate