Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

THE ORVILLE ( 2017 )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postemil_sv, on 10 octombrie 2017 - 23:11, said:

E super! Mi-a placut foarte mult, m-am uitat peste weekend la el. Chiar e o gura de aer proaspat intre serialele SF si in mod ironic fata de Star Trek Discovery asta chiar respecta spiritul si optimismul seriei ST. Initial am crezut ca e un gen de parodie dar nu, e un omagiu, si unul foarte bun.
Bun pe naiba . Oribil de prost , ma rog , copiii probabil is fascinati dar realitatea e ca nu e nici comedie nici drama nici parodie  , O chestie falsa , fada , aiuristica , presimt ca va fi stopat foarte repede ....

#20
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Mie îmi place, e ceva diferit.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Vesti proaste - tocmai a primit al doilea sezon...

#22
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Vesti "proaste" in ghilimele. Ultimul episod a fost iar bun. Star Trek adevarat.

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posteiffel, on 03 noiembrie 2017 - 11:18, said:

Vesti proaste - tocmai a primit al doilea sezon...
O tampit lumea ...

#24
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Sunt cateva episoade unde "umorul" e penibil, in rest insa e peste mizeria aia de STD din toate punctele de vedere (mai putin CGI).

#25
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Posteiffel, on 03 noiembrie 2017 - 11:18, said:

Vesti proaste - tocmai a primit al doilea sezon...
Foarte bine :)
Pare el ieftineala da' filozofia din el e de nota 10.

#26
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012
Ar fi un serial Star Trek clasic dacă ar renunța la umorul ieftin. Ironia face ca Discovery să pară o parodie ST mai reușită decât The Orville.

#27
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Serialul asta chiar are suflet. E mai stangaci pe alocuri, mai da chix dar nu se ia in serios si incearca sa fie simpatic fara pretentii.
Si totusi abordeaza subiecte destul de serioase in unele episoade (e.g: About a Girl, Majority Rule)

Chiar imi place! (desi, de exemplu, Family Guy ma seaca).

P.S:
E funny ca pe Rotten Tomatoes are 18% de la critici si 90%+ de la public Posted Image.

Edited by StefanSC, 17 November 2017 - 19:00.


#28
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
acum am inceput sa ma uit. vazut 3 episoade. In ciuda lipsurilor, pe care le-ati enumerat deja, imi place, pt ca e cel mai Star Trek(adica singurul ST) vazut de la Nemessis incoace.

#29
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Parca e din ce in ce mai bun. Ep. 10 si 11 sunt chiar tari. Cand a sarit paianjenul ala din lift chiar am tresarit. Nu ma asteptam la asa ceva.
In plus m-am atasat de personaje  mai mult decat de cele din ST Discovery.

Edited by idaho333, 07 December 2017 - 14:46.


#30
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postidaho333, on 07 decembrie 2017 - 14:45, said:

Parca e din ce in ce mai bun. Ep. 10 si 11 sunt chiar tari.
Asa este.
Un SF genial, glumele sunt bune dar nu exagerate. Senariul, regia, efectele speciale si constumele sunt de nota 10. Actorii joaca bine.
Nota 7.9 de pe imdb e modesta, merita mai mult.
Mie imi place Star Trek Discovery dar si The Orville e minunat. Fiecare are alt stil, The Orville e pentru cei cu intelect ceva mai ridicat care inteleg paralelele si morala.

Edited by Kroghy, 08 December 2017 - 20:29.


#31
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Mie mi-a placut vreo jumate din episodul 10. A fost genial cat a fost, insa vroiam sa fie extraterestru real si sa-l invinga gagica in cele din urma si nu prin vreo schema inteligenta sau ceva, ci prin anduranta.
Well, oricum, merge si asa.

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Parca am nimerit intr-un univers paralel, cu atata lume care lauda serialul asta penibil.
Complet lipsit de originalitate si umor, cred ca am ras de doua ori in 12 episoade.
Episodul de pe nava krill a fost la nivel de film Adam Sandler, iar daca v-a placut episodul Majority Rule puteti vedea sursa lui in Black Mirror. Nu ca mi-ar fi placut Black Mirror, dar dupa serialul asta pare Game of Thrones prin comparatie.

Problema serialului e ca vrea sa fie o parodie dar trateaza cazuri serioase, iar glumele folosite nu mai sunt amuzante de prin 1990. Lipsa de imaginatie a scenaristilor iese urat in evidenta prin glumele irlevante. Spre exemplu vomeaza cineva in nava si nivelul de umor e "vrei sa deschid un geam?". De ce ar face cineva din era Star Trek o asemenea gluma cu care nu se identifica nimeni de acolo? Cand au vazut ultima oara o masina la care poti deschde geamul?

Ce sa mai zic de multele glume cu penis, cur, si scena in care o femeie dezbracata care se fute cu o gelatina pentru cateva secunde pe ecran.

[ https://lh3.googleusercontent.com/-pM446WVhxFY/WiCuPwQ0WCI/AAAAAAAA6tI/Ntacbfmezd8Y48rjxmh2lttMvw1SgNzMACJoC/w800-h800/wunl2m9.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View PostMizu, on 09 decembrie 2017 - 19:38, said:

Parca am nimerit intr-un univers paralel, cu atata lume care lauda serialul asta penibil.
Tot ce e posibil. Noi ne distram de minune.
Sau poate nu intelegi tu morala din fiecare episod.
Ultimul episod e o invitatie la o abordare logica si inteligenta despre religie cu exemplu pe religia crestina. A mai fost un episod despre facebook, etc.

Edited by Kroghy, 09 December 2017 - 19:44.


#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Ah, da. Episodul 12, care arata ca intre Orville si Star Trek singura asemanare e ca au amandoua o nava ce se plimba prin spatiu. Unde vedem din nou discreptanta dintre ce ar trebui sa fie societatea lor si ce e de fapt, doar o copie ieftina a vremurilor noastre, in spatiu. Un exemplu de favoritism ieftin.

Cu siguranta, si in alte serii Star Trek lumea incalca directivele, dar o fac dupa niste conflicte interioare si se rezolva in mod inteligent. Ce s-a intamplat aici e ca un capitan de nava hormonal si-a mintit superiorii ca sa-si apere subalterna, si aia un comandant care se lasa condusa de sentimente in loc de regulamente. Apoi continua in farsa asta incercand sa modifice tot mai mult evolutia acelei planete, doar pentru ca doamna comandat era pe ciclu si se simtea naspa, ajungand pana la a trimite un alt ofiter care sa continue sa-i influenteze timp de 700 de ani.

Chiar va pare ok episodul asta? Nu zic, macar daca era comic. Sa se hotarasca daca vor sa faca comedie sau ceva serios, ca din amestecul asta nu iese ceva calitativ.

Apropo, si episodul asta e copiat dupa http://www.imdb.com/title/tt0708856/
Deci au avut si un exemplu inteligent de abordare a chestiunii, dar n-au fost nici macar capabili sa ramifice cu un scenariu inteligent.

Edited by Mizu, 10 December 2017 - 13:46.


#35
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Da, mie mi-a placut. A fost distractiv si hazliu.
Tu nu ai inteles nimic din serialul asta.
De faptul ca fetita era doar putin zgariata la frunte dar fara interventia lui Kelly ar fi murit nu spui nimic? Totul face parte din absurdul situatie si mi-a placut mult mai mult decat sa fi facut cine stie ce scena dramatica inutila.
Pacat ca s-a terminat sezonul, astept cu nerabdare urmatorul sezon.

Edited by Kroghy, 10 December 2017 - 13:52.


#36
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
A inceput sezonul 2.
Mi-a placut primul, imi place si al doilea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate