Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Acte necesare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fdrpgl

fdrpgl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.11.2016
Salut. vineri plec pe ruta Bruxelles --> Romania si am doua intrebari:

1).Ce acte trebuie sa prezint la vama? ( Tin sa preciez ca am permisul doar de 2 ani si este prima oara cand trec vama)

2).Masina este inscrisa ( in belgia) pe numele lu mama. Asigurarea este tot pe numele lu mama dar sunt trecut si eu pe ea. O sa fie vreo problema? Trebuie vreo procura sau ceva de genul ca sa pot dovedii ca masina nu este furata?

Multumesc anticipat.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În UE se cer doar permisul (nu contează ce vechime ai ca șofer), asigurarea și certificatul de înmatriculare.

#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Si cel mai important un act de identitate. CI, Pasaport etc.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mie in vama, la Ruse, mi-au cerut:
  • documentele de identitate (buletine sau pasapoarte) tuturor din masina
  • talon (mi s-a cerut la iesirea din Bulgaria)
  • plata vignetelor (in Ro se face pe baza numarului de inmatriculare, sunt camere speciale care detecteaza placutele de inmatriculare si nu e nevoie de stickere in parbriz). Vezi in traseu reglementarile locale (Austria, ungaria, etc...)
De preferat sa ai si urmatoarele:
  • permis de conducere
  • cartea masinii

Edited by Pololica, 16 May 2017 - 08:40.


#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Cre' ca am mai scris de o gramada de ora. NU MAI EXISTA VAMI IN INTERIORUL UE. Sunt 10 de cand am intrat. Exista doar politie de frontiera

#6
nimeni_altci

nimeni_altci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.05.2007
Buna ziua colegi,
Va rog sa-mi spuneti daca stiti. Vreau sa ies cu masina din tara si aceasta nu e pe numele meu, e pe numele tatalui meu. Am nevoie de vreun act doveditor? Nu vreau sa am probleme in vama. Multumesc.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa-ti faca o procura notariala (sau contract de comodat) si n-ar trebui sa ai probleme.

#8
sKenziRO

sKenziRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.01.2016
Pentru a iesi stiu ca trebuie, cel putin teoretic, urmatoarele:
- Asigurare valabila
- Talonul
- Cartea masinii.

Ei verifica masina si o sa le apara pe monitor daca sunt probleme ( masina furata, actele pe naspa ). Dar nu te risca si fa intre tine si maica-ta o procura notariala. Succes!

#9
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Procura pentru a folosi personal masina.Am avut aceasta problema la vama la Oancea cu Republica Moldova.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ieșeai din UE, de-aia ți s-a cerut.

Quote


La controlul de frontieră, nu este necesar să prezentați documente cu privire modalitatea de deţinere sau folosinţă a autovehiculului (contract, procură, comodat etc).
În cazul în care circulaţi în interiorul Uniunii Europene, autorităţile cu drept de control din statele pe care le tranzitaţi pot efectua verificări în cazul în care au suspiciuni privind modalitatea de deţinere a autovehiculului pe care-l conduceţi, fără însă a vă refuza intrarea sau interzice circulaţia pe teritoriul statelor respective.

În cazul în care intenţionaţi să călătoriţi în state din afara spaţiului Uniunii Europene, vă recomandăm să vă adresaţi reprezentanţelor diplomatice ale statelor respective cu privire la modul în care este reglementat aspectul referitor la justificarea dreptului de a conduce un autovehicul care nu este înmatriculat pe numele conducatorului auto.

Alături de cartea de identitatea/pasaport și permisul de conducere, la controlul de frontieră trebuie să prezentaţi, pentru autoturismul pe care-l conduceti, certificatul de înmatriculare valabil al acestuia, Cartea Verde care este asociată poliţei de asigurare pentru răspundere limitată RCA, precum şi documentul care atestă efectuarea inspecției tehnice periodice.
https://www.politiad...soane-6667.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate