Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Filmele cu Stan si Bran (Laurel&Hardy)...

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
s-au realizat acele versiuni color, dar din cate stiu unele sunt si remasterizate HD

#20
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Cele color se vad cam prost, mai prost decat originalul. HD nu am vazut.

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
another mess de exemplu este in versiunea color si alb negru, parca e mai funny aia alb negru, e mai originala versiunea.

#22
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Ar fi fost interesant si un film despre viata lor cum este cu Chaplin.

#23
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postgerbil, on 16 mai 2017 - 21:53, said:

Ar fi fost interesant si un film despre viata lor cum este cu Chaplin.

http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1

Interesante sunt unele interviuri cu Oliver Hardy in care spunea ca acele comedii erau foarte greu de realizat, munca multa, trebuiau depuse eforturi ca totul sa fie pe placul publicului, isi petreceau mare parte din timp pe platourile de filmare

View PostDany_Darke, on 16 mai 2017 - 20:55, said:

another mess de exemplu este in versiunea color si alb negru, parca e mai funny aia alb negru, e mai originala versiunea.
aproape toate filmele sunt si in versiunea color, eu am vreo 30 de filme cu ei si toate au ambele versiuni color si alb negru

Edited by Valmont43, 17 May 2017 - 10:50.


#24
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Printre cei mai buni actori de comedie

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgerbil, on 16 mai 2017 - 19:18, said:

Pacat ca nu se incearca o remasterizare a filmelor cu Stan si Bran. Cu tehnologia de azi eu cred ca ar fi posibil. Filme bune care nu se vor mai face niciodata. Vorba colegilor, astazi daca un film de comedie nu e cu sex, nu rade nimeni. S-ar rasucii saracii in mormant daca ar vedea la ce mizerii se uita azi lumea.
sunt niste mari diferente: populatia planetei s-a dublat, pe vremea aia se faceau mult mai putine filme decat in prezent. Si poate ca erau alte standarde "de calitate" si nu ma refer aici la imagine, ci la continut.  Astazi oricine se apuca de comedie , face un cont pe you tube si gata fata, e comediant, are x mii de folowerși, deci e valoros..

Imi amintesc ca se difuza Stan si Bran chiar si in anii '80 la televiziunea romana.  Chaplin avea si el succesul sau, la fel de valoros si el. Mai era un actor celebru, prin anii '20, dar imi scapa numele, tot filme mute, cu multe scamatorii, erau niste scene cu o locomotiva cu aburi, actiunea cred ca avea legatura cu razboiul de independenta.

#26
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
Buster Keaton

#27
aumih16

aumih16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2018
foarte buni! geniali! nu se mai nasc asa actori sau regizori ce au fost in fond ei! ii urmaresc cu mare interes pe national tv! acolo mai sunt difuzati! ca in general ca si charlie chaplin le gasesti pe youtube! zicea spunea cineva ca alea color nu se vad bine! da asa este! aici sunt de acord! aceasta colorizare se vrea a fi ceva natural in fond, vorbesc desigur de colorizarea artificiala ca tocmai asta este problema sa ne intelegem! dar na pentru ca astea sunt facute inainte demult! e normal sa arate asa! desigur eu sunt adeptul colorizarii gen desenele looney tunes de exemplu! aia da colorizare frumoasa! astea sunt spalacite, imbacsite astea care sunt artificiale! niste porcarii de iti vine sa vomiti, nu alta!

#28
tudor-e

tudor-e

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.12.2005
Salut!

Dacă acest topic mai este activ, aș vrea să pun și eu o întrebare, poate mă poate ajuta cineva cu o informație.
Aș vrea să știu sub ce denumire, titlu, este cunoscut în Romania filmul lor Hats Off! din 1927.

Mai multe informații despre film aici: https://www.lordheat.../menu1_131.html

Mulțumesc

#29
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu stiu daca a rulat in Romania. Pastrand cutuma perioadei, s-ar fi tradus prin "Jos palaria". Nu tin minte sa se fi difuzat la televizor dupa 1990.

#30
tudor-e

tudor-e

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.12.2005

View PostPololica, on 27 aprilie 2021 - 13:45, said:

Nu stiu daca a rulat in Romania. Pastrand cutuma perioadei, s-ar fi tradus prin "Jos palaria". Nu tin minte sa se fi difuzat la televizor dupa 1990.

Este posibil să nu fi rulat....Aşa am fost tentat să cred şi eu că s-ar putea numi dar am nevoie de o informaţie exactă. In film este o scenă amuzantă care cred ca a dat numele filmului, in care mai multi domni, inclusiv cei doi, işi dau peste pălării, le dau pe jos. Sensul lui Jos palaria ar fi altul in româneşte. Poate Palariile jos! sau Jos pălăriile! cine ştie...  Filmul are o poveste interesantă, se pare ca este unul dintre filmele lor care a dispărut.

#31
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Un singur lucru nu am inteles: de ce in filmele lor foloseau numele reale si nu unele de scena?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate