Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Probleme cu glanda tiroida

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
mranonim

mranonim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.05.2017
În urma cu o lună am dat analize la 2 laboratoare pentru determinarea concentrației de TSH, ANTI-TPO SI FT4 din sânge. Rezultatele au arătat ca nivelul de TSH este mărit, avem valoarea 5.6, celelalte 2 fiind normale. În consecință, acum primesc tratament cu hormoni. Aceste analize le-am dat din cauza ca sunt confuz si dezorientat in ceea ce fac, nu pot sa fiu atent la un lucru anume (desi stiu ce am de facut), imi zboara mintea in alta parte mai mereu (eu fiind in clasa a 12-a, este o mare problema) si am tulburari ale memoriei de scurta si lunga durata, putand sa uit ce am facut acum 2 minute, gandesc greu si sunt mereu obosit, și din câte știu, dacă glanda tiroida nu secretă suficienți hormoni tiroidieni, pot surveni aceste simptome.
As vrea sa îmi spuneți dacă acest nivel scăzut de hormoni tiroidieni pot avea efecte ireversibile asupra organismului, si anume asupra căror organe, si în cât timp vor dispărea simptomele ca consecință a nivelului scăzut de hormoni tiroidieni. As vrea sa răspundă numai oamenii ce s-au confruntat cu aceste simptome, sau un medic, daca este pe aici. Vă mulțumesc!

#2
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Eu am hipotiroidie, la analize imi iesise 0 hormoni, doctora a zis ca e o greseala , mi-a dat niste pastiulute celebre de 50mg sa iau zilnic inainte de micul dejun, cica se iau toata viata, eu m-am lasat si nu resimt inca efecte. cand luam acele pastile (cam toate sunt la fel pt tiroida), ma durea rau capul in unele zile si aveam ameteli cateodata + somnolenta.

situatia e foarte compleca, tie ce ti s-a prescris|? esti supraponderal ?

#3
mranonim

mranonim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.05.2017

View Postalexandrualexww2, on 15 mai 2017 - 12:57, said:

Eu am hipotiroidie, la analize imi iesise 0 hormoni, doctora a zis ca e o greseala , mi-a dat niste pastiulute celebre de 50mg sa iau zilnic inainte de micul dejun, cica se iau toata viata, eu m-am lasat si nu resimt inca efecte. cand luam acele pastile (cam toate sunt la fel pt tiroida), ma durea rau capul in unele zile si aveam ameteli cateodata + somnolenta.

situatia e foarte compleca, tie ce ti s-a prescris|? esti supraponderal ?
Ar trebui sa iei acele pastile, deoarece simptomele hipotiroidei dispar in 3-4 luni de la inceperea tratamentului. Nu sunt sunt supraponderal, dar nici nu este obligatoriu in hipotiroidism.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate