Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

"How Tesla Will Change The World" by Tim Urban

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
8256 replies to this topic

#19
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Or sa faca tot mai multe rubrici.

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post_-AppleS-_, on 07 mai 2017 - 22:15, said:

Nu sa se interzica dar masinile termice sa fie cu bulina sau bilet de intrare, intrii cu tractorul, platesti 100 lei pe ora. Astfel se stimuleaza si subventiile pentru masina electrica.
Masina termica = tractor in mintea ta?

#21
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View PostTorquemada-666, on 08 mai 2017 - 07:42, said:



Bravo. Foarte bine punctat. Vom plati la energie electrica tot felul de "rubrici", de o sa ne sara electricele pe nas. Tarile nu vor pierde banii care le intra de pe urma petrolului, asta e garantat. Vor fi impozitate, va costa energia electrica mai mult pt.incarcat masini. Se va instala acasa un contor si o priza speciala pt.incarcat masina, cu un pret separat.
Statele nu vor pierde nici un ban.
De curiozitate ai citit articolul? Banuiesc ca nu, e prea lung pentru unii. Dar ce am scris eu in topic ai citit? Iar banuiesc ca nu, sau doar incerci sa ai si tu un cuvant de spus, cu toate ca am rugat de doua ori sa se abtina cei anti-tesla, anti-electrice, anti, anti anti.
Daca nu ai fi atat de indaratnic ai putea citi articolul si recunoaste ca esti manipulat de petrolisti si companiile electrice. Dar ai putea avea o solutie daca vrei, iti poti produce singur  energia electrica necesara, pe cand benzina si motorina cam greu, plus ca astea se vor tot scumpi, ca se cam termina.
Dar ce tot iti povestesc eu, e mai simplu sa te complaci, ramai la dieselurile tale, da banul la petrolisti si la stat si baga-ti capul in nisip ca struțul.  Vei fi surprins cand nu vei mai putea intra cu masina in vreun oras mai mare, sau cand vei plati impozit urias, sau cand va ajunge benzina 5€...chiar si la Petrom in Rep. Moldova.

View Postunbrutus, on 08 mai 2017 - 09:02, said:



Vanzarile s-au plafonat deja chiar si prin pietele cele mai entuziaste (Norvegia, SUA)
Acum discutam de posibilitatea de a avea 3 chargere in Ro undeva poate daca la anu...
Sint vreo 3200 de benzinarii in ro... greu sa ajunga pana acolo

Vii cu niste cifre, grafice, articole ceva pentru aberatiile alea depre plafonarea vanzarilor la Tesla sau masini electrice in general? Sau doar imprastii vorbe, cum ma acuzai pe mine putin mai sus? O crestere de 50%-60% a vanzarilor de la un an la altul ti se pare plafonare? Sa vorbim si de Modelul 3?

Si de ce ai avea nevoie de puncte de incarcare la fel de multe ca si numarul benzinariilor?

#22
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postinuendo0, on 08 mai 2017 - 10:44, said:

Daca nu ai fi atat de indaratnic ai putea citi articolul si recunoaste ca esti manipulat de petrolisti si companiile electrice.
Dar de unde stii ca nu esti tu manipulat de ailalti?

#23
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postbladhaund, on 08 mai 2017 - 12:11, said:

Dar de unde stii ca nu esti tu manipulat de ailalti?
Daca ai ceva de spus spune-o direct. Daca am zis ceva gresit corecteaza-ma. Daca ai o opinie diferita exprim-o. Daca doar dai flame abtine-te.


Edited by inuendo0, 08 May 2017 - 12:36.


#24
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
O spun direct: esti manipulat de ailalti. Cauti tot felul de situri obscure ca sa "dovedesti" tu stii ce.

View Postinuendo0, on 08 mai 2017 - 12:35, said:

Daca ai ceva de spus spune-o direct.
Cum poti sa-mi adresezi acest indemn hilar, cand eu doar ti-am intors afirmatia identica pe care ai facut-o despre alt user?

View Post_-AppleS-_, on 07 mai 2017 - 22:15, said:

Astfel se stimuleaza si subventiile pentru masina electrica.
Si daca de maine toti oamenii cer masini electrice, cine-ti mai plateste subventia? Ai remarcat ca pentru a-ti plati tie (desteptul) o subventie, e necesar ca prostii sa nu sesizeze ce e in avantajul lor? Chiar te bazezi pe asta?

#25
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postbladhaund, on 08 mai 2017 - 12:38, said:

O spun direct: esti manipulat de ailalti. Cauti tot felul de situri obscure ca sa "dovedesti" tu stii ce.

Cum poti sa-mi adresezi acest indemn hilar, cand eu doar ti-am intors afirmatia identica pe care ai facut-o despre alt user?

In ce fel sunt manipulat? Ca nu vreau sa fiu vaca lor de muls? Sa le platesc accize peste accize si taxe la taxe la combustibil si la energie electrica, cand imi pot produce singur energua de care am nevoie?
Daca aleg sa nu fiu oaia indoctrinata din sistem si sa gandesc out of the box, cautand solutii tehnice noi, dovedite mai bune, inseamna ca sunt manipulat? Poate unii au nevoie sa-si regandeasca sistemul de valori.

Si site-uri obscure zici...daca ma urmaresti, in toate dezbaterile am adus link-uri de la institutii publice, societati stiintifice, wikipedia etc. Daca nu esti de acord cu ce zic aia incearca sa editezi un articol de pe wikipedia.
Daca te referi la blogul ala waitbutwhy, si aveai curiozitatea, puteai sa vezi sursele de unde s-a inspirat ala.

Si nu am nevoie sa demonstrez nimanui nimic.  Doar imi place sa corectez dezinformarea si greselile intentionate.

#26
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postunbrutus, on 08 mai 2017 - 09:02, said:

Serios, rubrica "cogenerare" exista deja de vreun an, si lumea nici nu stie de ea... cica pt energia verde... Posted Image
Acolo e o inginerie finianciara, adica trebuie sa platim toti pentru timbrele lor verzi.

Nu tata, vrei energie verde? Pai fa-ti parc fotovoltaic/eolian/etc, dar de ce sa platim noi pentru tine?

Edited by ericmario, 08 May 2017 - 12:54.


#27
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

View Postericmario, on 08 mai 2017 - 12:50, said:

Acolo e o inginerie finianciara, adica trebuie sa platim toti pentru timbrele lor verzi.

Nu tata, vrei energie verde? Pai fa-ti parc fotovoltaic/eolian/etc, dar de ce sa platim noi pentru tine?
Desi scrie si in articol, o sa-ti spun eu clar de ce: pentru ca majoritatea (si te incluzi aici) e prea proasta ca sa ia decizii corecte si acestea trebuie impuse.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTinCup, on 08 mai 2017 - 13:03, said:

Desi scrie si in articol, o sa-ti spun eu clar de ce: pentru ca majoritatea (si te incluzi aici) e prea proasta ca sa ia decizii corecte si acestea trebuie impuse.
Ooo, iti multumesc ca m-ai facut prost (asa mai cu perdea) dar tin sa te informez ca eu nu imi mai platesc taxele in Romania.

Deci impuneti ce vreti, sau ce doriti, sa vedem unde ajungeti.

Edited by ericmario, 08 May 2017 - 13:20.


#29
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Sunt convins ca si acolo unde le platesti ti se impun anumite taxe. Consumi benzina/motorina? Platesti acciza cat vrea statul respectiv.

#30
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postbladhaund, on 08 mai 2017 - 12:48, said:

Ai remarcat ca pentru a-ti plati tie (desteptul) o subventie, e necesar ca prostii sa nu sesizeze ce e in avantajul lor? Chiar te bazezi pe asta?
Chiar ma bazez pe asta. Si imi place ca inca sunt multi.

#31
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Intre timp, masina ta e marca Rich sau DHS, asa ca e de inteles asteptarea infrigurata sa pice ceva din cer. Posted Image

#32
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Postbladhaund, on 08 mai 2017 - 12:48, said:

Si daca de maine toti oamenii cer masini electrice, cine-ti mai plateste subventia? Ai remarcat ca pentru a-ti plati tie (desteptul) o subventie, e necesar ca prostii sa nu sesizeze ce e in avantajul lor? Chiar te bazezi pe asta?
inainte de basescu nu remarcam "gandire" de-asta, acum pare ca se tot inmulteste, e o placere "negandirea cu voce".

deci..iarba e verde....si masina electrica are nevoie de subventii fiindca sunt (mai) scumpe fata de cele clasice. daca toata lumea ar cumpara electrice, atunci ar deveni mai ieftine decat cele clasice, si practic subventie daca ar mai exista ar fi pt cele clasice.Posted Image

cu cat amanam tehnologiile verzi, cu atat platim si vom plati mai mult.

Edited by 41ex, 08 May 2017 - 21:03.


#33
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postbladhaund, on 08 mai 2017 - 15:46, said:

Intre timp, masina ta e marca Rich sau DHS, asa ca e de inteles asteptarea infrigurata sa pice ceva din cer. Posted Image
Stii cine moare de grija altuia ? Stai linistit si plateste subventiile, lumea se indreapta intr-o directie mai buna si cei care nu sunt deacord platesc noua paradigma, uf, parca ti se mai descreteste fruntea cand vezi ca oamenii fac ceva bun chiar si cand nu vor sa faca.

#34
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Dupa mintea mea, grija maxima de altii o au userii fara masina, dar foarte activi pe aria auto. Posted Image

#35
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View Postbladhaund, on 09 mai 2017 - 10:54, said:

Dupa mintea mea, grija maxima de altii o au userii fara masina, dar foarte activi pe aria auto. Posted Image

Asta-i din categoria "din puțul gândirii", nu-i așa ?

#36
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Pai merisor nu are masina, dar e activ rau pe aici. Tu ai sau...?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate