Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

depresie de cauza hormonala

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
georg97

georg97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2017
Buna ziua!
De 2 saptamani ma confrunt cu o stare depresiva. Un medic psihiatru mi-a spus ca depresia are ca si cauza o pilula contraceptiva de urgenta(Escapelle), pe care am luat-o in urma cu 5 saptamani. Mi s-a spus ca trebuie sa am rabdare, cat timp se rezolva de la sine dereglarile hormonale cauzate de aceasta pilula. Un aspect foarte ciudat este faptul ca starile depresive sunt foarte intense pe parcursul zilei(plang foarte mult, ma simt foarte descurajata si dezamagita, am numai ganduri negative), iar spre finalul zilei dispar, in asa fel incat seara ma linistesc complet, simt ca si cum as reveni la starea anterioara aparitiei depresiei.
Ma poate lamuri cineva in legatura cu tranzitia aceasta spectaculoasa din a doua parte a zilei? Care este motivul sau care sunt mecanismele prin care se produce?
Va multumesc!

#2
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Ai cerut ajutor de la medicul psihiatru ?

#3
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Topicul de ieri nu ti-a ajuns?

https://forum.softpe...auza-hormonala/

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Asta e al 3-lea sau al 4-lea... Au fost sterse, cum probabil va fi si asta.

#5
georg97

georg97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2017

View PostGreyBeard, on 07 mai 2017 - 12:04, said:

Topicul de ieri nu ti-a ajuns?

https://forum.softpe...auza-hormonala/

Scuze, nu imi aparea in lista. Daca stiam nu il mai puneam din nou.

View PostSurgeoniac, on 07 mai 2017 - 11:57, said:

Ai cerut ajutor de la medicul psihiatru ?

Da, da. Mi-a spus ca e prea devreme pentru a incepe un tratament pentru depresie, mai ales ca are ca si cauza acea pilula.

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu ma pricep, asa ca-mi cer iertare pentru intrebare: ce e aceea o "pilula contraceptiva DE URGENTA" si la ce foloseste? Poate ca raspunsul la intrebarea mea e si explicatia starilor depresive...

#7
georg97

georg97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2017

View Postdanvlas, on 07 mai 2017 - 12:35, said:

Nu ma pricep, asa ca-mi cer iertare pentru intrebare: ce e aceea o "pilula contraceptiva DE URGENTA" si la ce foloseste? Poate ca raspunsul la intrebarea mea e si explicatia starilor depresive...

Pilula contraceptiva de urgenta este un medicament cu o doza mare dintr-un hormon, menita sa impiedice producerea unei sarcini. Se ia in maxim 72 de ore de la actul sexual cu pricina.

#8
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Din cauză că este pe bază hormonală, nu este de făcut nimic, pentru că doar se complică situaţia mai mult.
Să-ţi fie învăţătură că anticoncepţionalele au multe efecte secundare, dpmdv prea multe ca să fie folosite, deci pe viitor încearcă cât de mult poţi să nu le iei.

Acum, atâta timp cât durează perioada asta, fă sport în aer liber, stai cât mai mult afară, bea cafea/ceai verde ( sunt stimulanţi şi ridică nivelul de dopamină ).

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
in prospectul escapelle nu sunt mentionate efecte secundare sau reactii adverse de genul celor descrise de tine. plus ca au trecut 3 saptamani de cand ai luat pastila si pana ti-au aparut manifestarile despre care povestesti. greu de crezut ca pastila a declansat aceste stari.
poate starea depresiva are legatura cu altceva din viata ta, nu cu aceasta pastila. ce s-a intamplat deosebit in viata ta in urma cu 2-3 saptamani ? stres, vesti proaste, probleme in viata personala sau a celor dragi - familie, prieteni ?

Edited by corinadaniela, 08 May 2017 - 10:36.


#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postcorinadaniela, on 08 mai 2017 - 10:35, said:

ce s-a intamplat deosebit in viata ta in urma cu 2-3 saptamani ? stres, vesti proaste, probleme in viata personala sau a celor dragi - familie, prieteni ?
pai, cum ar fi, a facut ceva atat de nepotrivit incat a trebuit sa apeleze la o bomba hormonala? Nu stim ce a fost, partenerul nepotrivit, act sexual nepotrivit, varsta nepotrivita pentru o sarcina, starea mentala care refuza categoric o sarcina etc dar e clar sa socul a fost mare. Poate ca aparitia "depresiei" coincide cu momentul luarii pastilei, dar mai coincide si cu momentul care a impus necesitatea luarii acelei pastile, iar eu cred ca acolo trebuie cautate cauzele, nu in partea hormonala (desi, intre noi fie vorba, am vazut mult prea multe cazuri de dereglari hormonale din cauza pastilelor anticonceptionale si in acelasi timp, multe deregleri la cap din cauza dereglarilor hormonale, in special la femei, care se stie, sunt fiinte conduse de hormoni)

Edited by Michidoo, 08 May 2017 - 12:01.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
michidoo, pastila a fost luata acum 5 saptamani, starile depresive au aparut acum 2 saptamani. cel putin asa spune initiatoarea.
anticonceptionalele pot da uneori dereglari hormonale doar pe termen mediu/lung, nu daca iei o singura pastiluta sau o singura luna.
sunt anticonceptionale care contin si levonorgestrel, e drept, in cantitate de 10 ori mai mica decat pilula unica escapelle.

asta ar insemna ca (mai) toate femeile care apeleaza la pilula de a doua zi sa devina depresive. ceea ce nu cred ca se intampla, si, mai mult, nici nu sunt mentionate aceste efecte adverse in prospect.

parerea mea este ca initiatoarea are aceste probleme mai degraba pe fond psihic, nu neaparat pe fond hormonal. posibil ca decizia de a lua pilula sa fi declansat niste factori emotionali, indoieli, intrebari fara raspuns, dar nu cred ca pastila in sine este de vina.

pe de alta parte, ce sa-i faci, daca n-am avea hormonii despre care povestesti, n-am putea aduce copii pe lume, de exemplu.

crezi ca noua ne convine sa avem sindrom pre-menstrual, ciclu menstrual, modificarile hormonale din timpul si de dupa sarcina, sa alaptam, sa avem baby-blues, depresie post-natala, (pre) menopauza ? dar daca asa ne-a inzestrat natura, ce sa-i facem ?

a, ca unele femei au dereglari hormonale sau psihice pe fond hormonal, dar nu stiu/nu recunosc asta si nici nu se duc la medic sau nu vor sa se trateze, asta e alta discutie.

Edited by corinadaniela, 08 May 2017 - 12:22.


#12
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postcorinadaniela, on 08 mai 2017 - 12:21, said:

parerea mea este ca initiatoarea are aceste probleme mai degraba pe fond psihic, nu neaparat pe fond hormonal. posibil ca decizia de a lua pilula sa fi declansat niste factori emotionali, indoieli, intrebari fara raspuns, dar nu cred ca pastila in sine este de vina.
pai asta ziceam si eu :) Ne e simplu sa gasim o explicatie "de suprafata" - pilula e de vina!, dar mai greu sa intram un pic in profunzime si sa vedem ce e un neregula in mintea si sufletul nostru. S-ar putea sa ne sperie ce gasim acolo si atunci chiar ca avem motiv de depresie :)

#13
georg97

georg97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2017

View Postcorinadaniela, on 08 mai 2017 - 12:21, said:

michidoo, pastila a fost luata acum 5 saptamani, starile depresive au aparut acum 2 saptamani. cel putin asa spune initiatoarea.
anticonceptionalele pot da uneori dereglari hormonale doar pe termen mediu/lung, nu daca iei o singura pastiluta sau o singura luna.
sunt anticonceptionale care contin si levonorgestrel, e drept, in cantitate de 10 ori mai mica decat pilula unica escapelle.

asta ar insemna ca (mai) toate femeile care apeleaza la pilula de a doua zi sa devina depresive. ceea ce nu cred ca se intampla, si, mai mult, nici nu sunt mentionate aceste efecte adverse in prospect.

parerea mea este ca initiatoarea are aceste probleme mai degraba pe fond psihic, nu neaparat pe fond hormonal. posibil ca decizia de a lua pilula sa fi declansat niste factori emotionali, indoieli, intrebari fara raspuns, dar nu cred ca pastila in sine este de vina.

pe de alta parte, ce sa-i faci, daca n-am avea hormonii despre care povestesti, n-am putea aduce copii pe lume, de exemplu.

crezi ca noua ne convine sa avem sindrom pre-menstrual, ciclu menstrual, modificarile hormonale din timpul si de dupa sarcina, sa alaptam, sa avem baby-blues, depresie post-natala, (pre) menopauza ? dar daca asa ne-a inzestrat natura, ce sa-i facem ?

a, ca unele femei au dereglari hormonale sau psihice pe fond hormonal, dar nu stiu/nu recunosc asta si nici nu se duc la medic sau nu vor sa se trateze, asta e alta discutie.

S-a ajuns la concluzia ca e de vina pilula și pentru ca manifestările au apărut deodată, de pe o zi pe alta, din a doua zi de menstruație. De asemenea, stările vin cu o oarecare periodicitate, seara atenuandu-se spectaculos. E posibil sa fie o dereglare hormonală care sa activeze diverse mecanisme și sa ducă la secreția unor hormoni cu aceasta periodicitate. Nu am avut nicio trauma psihica. Chiar înainte de menstruație discutam foarte entuziasmata planuri de viitor cu prietenul meu. În plan profesional îmi merge bine, familia este bine. Tocmai asta e paradoxul. Totul e bine în jurul meu și eu nu ma pot bucura de asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate