Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Avertismentul lui Stephen Hawking: Oamenii trebuie sa paraseasca Pamantul in mai putin de un secol

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 07 mai 2017 - 09:38, said:


Prin crearea atmosferei.
"Poc"  ...si a fost atmosfera!


Mai repede "colonizam" noi cimitirele dacat o alta planeta, care mai e si neprietenoasa pentru noi.
Daca astia vesticii, cu bani multi, ar fi baieti destepti, ar trimite niste moldoveni, ca astia au colonizat tot pamantul si au experienta. Posted Image

#56
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posttzopinel, on 07 mai 2017 - 09:01, said:

Ba este o diferență, noi știm exact cum arată Marte, ei nu prea știau cum arată alte continente. Ba chiar mai mult, știm și compoziția chimică. Perclorații de acolo ne dau fiori.
Dar suntem si mai capabili dpv tehnic in comparatie cu Columb. Asadar, provocarile sunt si ele la acelasi rang, demne de noi, la fel cum si pentru Columb, provocarea de a naviga in ape straine, invizibile pana atunci, era o provocare demna de el.

La nivel meta, nu s-a schimbat nimic, "nivelul" provocarii e acelasi, relativ la capacitatile tehnice pe care le avem.

Edited by OriginalCopy, 07 May 2017 - 11:49.


#57
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Sa inteleg ca solutia suprapopularii ar fi plecarea dintr0un ea propice vietii, in unul..invers?! Cum mama ei ne-ar ajuta sa traim o viata in costum? Solutia o reprezinta, singura vrea sa spun, alta planeta. Putini vor pleca, dar ei vor supravietui. Marte a murit, adica este un Pamant in viitor. Peste vreo 500 ani, si Pamantul va fi la fel. Atunci vom face, ce? Vom pleca din lac in put? Sau in alt lac?\

Noi, lasand visele stupide la o parte, sa avem grija de ce calcam acum in picioare. Pamantul e mare si poate sustine multi oameni, dar cat timp specia umana este idioata si-si taie craca de sub picioare, probleme se plimba cu ea. Nu Pamantul este problema, ci omul. Pana cand nu invatam sa traim in comuniune cu planeta care ne adaposteste, nu vom face decat sa amanam inevitabilul. Dar tare imi e teama ca toate astea s-au mai intamplat odata...si se vor mai intampla.

#58
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Baiat destept Hawking asta, cum stie el sa se foloseasca de citate celebre pentru a creste bugetul cercetarii stiind ca prin guvernele lumii e plin de minti mici care discuta ce zic unii (el) si mai pun un procent la buget ca pun botul. De fapt si pe aici e multi.

„Mințile luminate discută idei, mințile mediocre discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.” — Eleanor Roosevelt


#59
Freiherr

Freiherr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.05.2017
Da' parca mai aveam 1000 de ani? Acu' s-a sucit brusc si mai nou mai avem doar 100? Periodic omu' emite cate o imbecilitate. Dar deh, trebuie sa fi savant pentru ca lumea intreaga sa te asculte.
Sa-i decupleze careva aparatele amaratului astuia. Probabil i se trage de la prea mult heliu.

#60
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
1:Cine pc este:Stephen .....  ,de le știe el pe toate ?
2:Nu mai bine se duc cu bombele și jucăriile lor pe marte și se joaca acolo.

#61
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
deci stimatul propune sa ne mutam pe alta planeta pt ca suntem prea multi aici, dar nu-i mai simplu si mai cost efficient sa le montam sterilete idioatelor alora de femei din Africa si Asia care toarna in fiecare an cate un plod?

iar daca refuza steriletul sa le lasam moara de foame de gat cu plozii lor si cu handralaii care le-au fertilizat. gata cu ajutoarele umanitare trimise catre lumea a 3-a. de ce sa crapam cu totii de foame doar pt ca unii n-au evoluat de la stadiul de maimuta in calduri?
stiu ca sunt rea, dar vorba aia, "decat sa planga mama mai bine sa planga ma-ta".

Edited by casablanca1000, 07 May 2017 - 12:12.


#62
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,289
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcasablanca1000, on 07 mai 2017 - 12:10, said:

deci stimatul propune sa ne mutam pe alta planeta pt ca suntem prea multi aici, dar nu-i mai simplu si mai cost efficient sa le montam sterilete idioatelor alora de femei din Africa si Asia care toarna in fiecare an cate un plod?




Pe DigiLife, într-un documentar:

Nigeria, 7,45 copii per doamnă nigeriană, 50% din populația țării are sub 15 ani.

No comment.

View Postroxlol, on 07 mai 2017 - 12:06, said:

1:Cine pc este:Stephen .....  ,de le știe el pe toate ?
2:Nu mai bine se duc cu bombele și jucăriile lor pe marte și se joaca acolo.

Un imbecil. Norocul lui că nu frecventează Softpedia

#63
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postred46, on 07 mai 2017 - 09:28, said:

Şi cine naiba e Stephen Hawking ăsta să-i credem toate aberațjile? Dumnezeu?
Fosta lui sotie dupa despartire a afirmat ca trebuia sa ii reaminteasca fizicianului ca nu este dumnezeu destul de des, deci omul clar sufera de o complexitate  de natura asta.

Cat despre abandonat pamantul nici nu incape vorba,  noi nu avem maturitatea necesara sa traim aici cu atat mai putin pe o planeta ostila vietii.

Edited by AMAN_SER, 07 May 2017 - 13:59.


#64
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postandreic, on 07 mai 2017 - 10:12, said:

Daca bacteriile alea pot supravietui bombardamentului de radiatii solare si cosmice, in lipsa campului magnetic planetar... e o idee Posted Image Eu stiam ca pot rezista la chimice, la temperatura etc... dar nimic viu nu rezista la radiatii de inalta energie exceptand omul in costum de protectie. Problema este ca particulele ce rezulta din degradarea nucleara rup bazele azotate si legaturile de hidrogen cu mare usurinta, adica nu se pot construi proteine, aminoacizi etc...

Eu stiam din War of the Worlds ca martienii de pe Marte erau alergici la bacterii.

#65
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Până când nu vom circula între Pământ şi Lună aşa, ca şi cum te-ai duce în oraşul vecin, curse regulate, frecvente şi ieftine, nicio şansă să ajungem pe Marte. Ne vom sufoca aici, ca un şobolan în cuşcă. Suprapopularea şi automatizarea vor pune presiune pe slujbe şi venituri, care vor genera conflicte întinse, cam aşa văd eu viitorul (altora, că eu sunt sărit de juma de veac).

#66
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poate face un lift din ala luuuuuuuung intre pamant si luna, cum era tampenia din Call of Duty: Infinity Warfare (bine, nu era pana la luna, dar era pana in spatiu, ce tampenie, de parca ar fi stat ala drept vreodata).

#67
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
:) cinefilii și gamerii... Urmează să intre în vorbă și religioșii și începe circul

#68
Freiherr

Freiherr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.05.2017

View PostFreiherr, on 07 mai 2017 - 11:59, said:

... sa fi savant pentru ca lumea intreaga sa te asculte.
Sa fii. Am mancat din neatentie un i.

View PostIon_de_la_Raion, on 07 mai 2017 - 14:29, said:

Poate face un lift din ala luuuuuuuung intre pamant si luna, cum era tampenia din Call of Duty: Infinity Warfare (bine, nu era pana la luna, dar era pana in spatiu, ce tampenie, de parca ar fi stat ala drept vreodata).
Parca-i si vad pe arabi, pe pakistanezi sau pe negrii africani din colibe conducand nave spatiale in drumul spre Marte cu pauze pentru rugaciune si procreat.

#69
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poate se inventeaza teleportarea. Sau chemam chestiile alea din Dune (nu mai stiu cum se numeau) care pliau spatiul si permiteau calatorii la distante mari.

#70
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttiestodj20, on 07 mai 2017 - 10:36, said:

De fapt exista creaturi care pot supravietui si in spatiu, intre alte medii extreme. Tardigradele.

http://www.descopera...ar-si-in-spatiu
Criptobioza este o chestie dar cu radiatiile nu cred ca au incercat, nu de alta dar daca e bazat tot pe ARN/ADN, moare la fel.

View PostIon_de_la_Raion, on 07 mai 2017 - 14:18, said:

Eu stiam din War of the Worlds ca martienii de pe Marte erau alergici la bacterii.
La cele de pe Pamant, deci dintr-un mediu propice :)

#71
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostPhobos, on 07 mai 2017 - 07:56, said:

Sa realizeze ce? Sa poata sa paraseasca Pamantul in mai putin de un secol, la scara mare? Zero.


Astia nu sunt in stare sa populeze Sahara ..... si vor pe Marte.

Uite cat pamant nepopulat.
[ https://eoimages.gsfc.nasa.gov/images/imagerecords/55000/55167/earth_lights.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mandrku, 08 May 2017 - 08:15.


#72
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 07 mai 2017 - 14:58, said:

Poate se inventeaza teleportarea. Sau chemam chestiile alea din Dune (nu mai stiu cum se numeau) care pliau spatiul si permiteau calatorii la distante mari.
Teleportarea asta.. eu nu m-aș băga într-un aparat din ăsta. Cine-mi garantează că-mi ordonează cum trebuie moleculele pe partea ailaltă și nu iese altceva sau altcineva? Mă gândesc cu groază că din cauza diferenței de câțiva biți de informație să-mi inverseze testiculele între ele sau, mai rău, să mi le atașeze în alte zone, tălpi, fund etc..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate