Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Demontare balama superioara sau brat usa oscilobatanta

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Azi mi s-a intamplat ceva destul de neplacut, usa oscilobatanta de la dormitor a "cazut". S-au forfecat suruburile de o calitate extraordinara cu care era prinsa balamaua de jos de cercevea. Dupa ceva chinuiala am reusit sa remediez problema si am montat la loc balamaua pe cercevea. Acum am alta problema, nu mai pot monta usa inapoi pana nu desfac bratul care prinde cerceveaua de balamaua de sus. Am incercat sa dau jos balamaua de sus, dar n-o pot desprinde de toc fiindca e prinsa in 4 suruburi iar 2 din ele sunt sub axul balamalei pe care nu il pot scoate. Din cate imi dau seama axul are niste sigurante care se introduc in niste fante din balama si care il blocheaza acolo, si nu stiu cum as putea sa le scot de acolo.

As chema pe cineva, dar ar insemna sa stau tot weekendul si poate inca niste zile cu usa semideschisa, balanganind in bratul ala. Asa ca as aprecia niste sfaturi despre cum pot remedia singur problema. Cum dau jos balamaua din toc? Sau cum dau bratul jos de pe cercevea? Sau orice alta solutie sa pot pune usa la loc, chiar daca e temporara si implica sacrificarea balamalei sau a bratului.

Edited by andrei_0, 06 May 2017 - 17:01.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Posted Image  de ce ai pune oscilobatare la o usa de dormitor? de ce nu ai pus direct balamale normale de usa? daca tot schimbi, mai bine pui direct balama clasica, nu te mai complica cu asa sisteme la usa

forfecarea a fost din cauza greutatii, o balama nu poate tine ditamai usa. de asta se folosesc 3 balamale la o usa.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dany, eu am oscilobatare la usa de la balcon si asta are sticla de sus pana jos, deci greutatea e mult mai mare ca in cazul unei usi cu panel.
Cum zice si andrei, aici e vorba de "calitatea" suruburilor sau a punerii in opera.

Solutie urgenta nu cred ca exista, dar Slava Domnului ca in Timisoara sunt sute (cred) de firme care se ocupa cu tamplarie pvc.
Trebuie existe o varianta mai viabila.

#4
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Dany_Darke, on 06 mai 2017 - 17:07, said:

Posted Image  de ce ai pune oscilobatare la o usa de dormitor? de ce nu ai pus direct balamale normale de usa? daca tot schimbi, mai bine pui direct balama clasica, nu te mai complica cu asa sisteme la usa

forfecarea a fost din cauza greutatii, o balama nu poate tine ditamai usa. de asta se folosesc 3 balamale la o usa.


FYI, singura balama care sustine greutatea unei usi este cea de jos. Indiferent ca ai 10 balamale pe usa aia.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Groot, on 06 mai 2017 - 18:00, said:



FYI, singura balama care sustine greutatea unei usi este cea de jos. Indiferent ca ai 10 balamale pe usa aia.
Au mama.... mai bine taceai.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
colegu, ai incercat sa bati putin in acel pin? din imaginea de pe net, pare ca are blocajul in interior, asa ca doar prin lovituri usoare il poti scoate de acolo.

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 ericmario, on 06 mai 2017 - 18:19, said:

Au mama.... mai bine taceai.


Pai de ce sa tac? Cum demonstrezi ca nu am dreptate?

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Da

 Groot, on 06 mai 2017 - 18:25, said:


Pai de ce sa tac? Cum demonstrezi ca nu am dreptate?
Daca eu si cu Dany_Darke (sa zicem) te tinem de la sub-brat, tu spui ca toata greutatea ta pica pe papucii tai?
Cam asa e si la usi, de asta de pun doua balamale in jumatatea superioara.
Balamalei de jos ii ramane rolul de ghidaj.

Stiu, proasta lume, dar functioneaza.

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Nu râdeți, contrar aparențelor Groot are dreptate!

Axul iese. Trebuie să bați de sus în jos în el.

Siguranțele sunt pe bază de arc.

Canaturile oscilobatante nu au cum să aibă mai mult de două balamale.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0w3fVGnmv84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La minutul 1:14 se vede cum se scoate axul de sus.

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Nu trebuie să dai jos balamaua, doar scoți axul, pui ușa pe poziția normală, cu mânerul pe poziția deschis (orizontal), apoi bagi axul la loc până se blochează în siguranțe.

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 Digix, on 06 mai 2017 - 20:35, said:

Nu râdeți, contrar aparențelor Groot are dreptate!

dar contrar aparentelor, groot sustine ca

 Groot, on 06 mai 2017 - 18:00, said:

FYI, singura balama care sustine greutatea unei usi este cea de jos. Indiferent ca ai 10 balamale pe usa aia.

el nu avea treaba cu oscilobatarea, pt ca tocmai asta scrisesem si eu mai sus, ca

 Dany_Darke, on 06 mai 2017 - 17:07, said:

forfecarea a fost din cauza greutatii, o balama nu poate tine ditamai usa. de asta se folosesc 3 balamale la o usa.

in fine, pe coleg il interesa demontarea, asa ca sa ne rezumam la asta.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Ușa de balcon oscilobatantă e utilă, etanșează mai bine decât cea simplu batantă. Eu montez în mod uzual uși de balcon oscilobatante cu geam tripan. Balamaua inferioară susține toată greutatea în acest caz și poate suporta canate de până la 130 de kg.

http://www.rivo.ro/r...-gu-unijet.html

Nu vreau să întru cu nimeni în polemică, dar eu cu asta mă ocup destul de des și vorbesc din practică.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
depinde si de caliatatea materialelor. colegul zice ca efectiv s-au forfecat suruburile, asadar acolo e problema, nu balamaua in sine.

sunt cumva sceptica in privinta acestei solutii, sa pui oscilobatare pe o usa de camera. adica nu vad cand ai folosi acel oscilo. dar na, nu are rost sa dezbatem asa ceva aici.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Da, nu e suficientă numai balamaua, dacă are armătură/șuruburi proaste e mai greu.

#15
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 Dany_Darke, on 06 mai 2017 - 21:40, said:

depinde si de caliatatea materialelor. colegul zice ca efectiv s-au forfecat suruburile, asadar acolo e problema, nu balamaua in sine.

sunt cumva sceptica in privinta acestei solutii, sa pui oscilobatare pe o usa de camera. adica nu vad cand ai folosi acel oscilo. dar na, nu are rost sa dezbatem asa ceva aici.
Usa aia tine loc si de fereastra, nu am alt geam in acea camera, spre balcon e un singur gol de usa in care am un canat fix si unul oscilobatant. Ambele sunt cu sticla, deci canatul ala oscilobatant e destul de greu. Am pus oscilobatant din acelasi motiv pt. care lumea isi pune fereastra oscilobatanta. Am mai avut asa ceva si in alta locuinta, o multime de cunoscuti au asa ceva si nici instalatorii n-au zis ca ar fi vre-o problema. Balamaua aia de jos pare foarte solida, insa au montat-o cu niste suruburi de 0.02 lei, parca ar fi din zamac cromat, metalul din care sunt facute e extrem de moale.

Mersi Digix de sfat, o sa incerc maine sa scot axul . Nu prea am loc deasupra balamalei dar o sa incerc sa imi confectionez o scula dintr-o bucata de platbanda sau ce gasesc prin curte. Noaptea asta dormim pe canapea dar sper ca maine rezolv problema Posted Image

Edited by andrei_0, 07 May 2017 - 02:16.


#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Încearcă cu o cheie imbus de 3-4 mm cu cot și faci "mangealâc" cu ceva deasupra, sau bați cu ciocanul dacă poți. Dacă ai deplasat puțin axul în jos, pe urmă încerci să tragi de el cu patentul de dedesubt. Succes!

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Andrei, te-ai descurcat?

#18
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Da, mersi, am scos axul si am pus usa la loc. Multumesc tuturor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate