Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recuperare bani pacienta rau-platnica

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdanghetau, on 04 mai 2017 - 14:31, said:

Daca ai atatea documente ar fi pacat sa nu faci plangere penala desi unii or sa spuna: uite, dupa ce ca-s plini de bani mai fac si scandal pentru 2000 de lei...
Documentele îi sunt mai de folos în civil, pe parte penală martorii îl ajută mai mult.
Altfel, eu sunt de părere că niciun țepar nu trebuie iertat.

#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View Postarg, on 04 mai 2017 - 14:33, said:


dar anunti laborator-ul...

hai nene ca e ca si luat-ul pe datorie din magazin .....
Garantat nu-i anunta chiar pe toti. Stomatologia si vorbitul la telefon nu prea sunt compatibile. Nu cred ca ti-ar place ca atunci cand te duci la medic sa-ti puna o plomba asta sa o faca in timp ce vorbeste cu bunica despre catel si purcel. Pacientul vrea sa te vada ca te concentrezi la problema lui. Mai accepta un telefon, dar scurt.

Edited by Fane, 04 May 2017 - 14:39.


#39
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008

View Postalthea, on 04 mai 2017 - 14:37, said:

Documentele îi sunt mai de folos în civil, pe parte penală martorii îl ajută mai mult.
Eu am fost inselat prin depunerea in avans a unei sume intr-un cont care a fost verificat de banca, e activ, am toate convorbirile pe telefon (SMS), nu am alti martori si cu toate astea din cate stiu eu inselaciunea este incadrata penal. A, pe parte civila are ala sa-mi restituie x lei e altceva.
Nu mi-e de bani (am pierdut eu altele...), problema e ca respectivul pare sa fie la inceput de cariera si in mod sigur daca nu va fi linistit va continua. Clar nu e vreun olimpic la fizica, multi se axeaza pe tepe.

Edited by danghetau, 04 May 2017 - 14:43.


#40
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdanghetau, on 04 mai 2017 - 14:43, said:

Eu am fost inselat prin depunerea in avans a unei sume intr-un cont care a fost verificat de banca, e activ, am toate convorbirile pe telefon (SMS), nu am alti martori si cu toate astea din cate stiu eu inselaciunea este incadrata penal.  
A achitat parțial contravaloarea unei lucrări și mai are să-ți dea bani - asta nu e înșelăciune, ai un client rău platnic.
Fapta penală poate fi faptul că s-a dus acolo în numele tău și a luat lucrarea.

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pare a fi inselaciune conform codului penal art. 244, dar a inselat laboratorul....

Edited by arg, 04 May 2017 - 14:49.


#42
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Hm, e inselaciune, asa a spus si politistul de la judiciar, asa a spus si nevasta-mea (avocat).

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanghetau, on 04 mai 2017 - 14:57, said:

Hm, e inselaciune, asa a spus si politistul de la judiciar, asa a spus si nevasta-mea (avocat).
deci plangere prealabila si interviu.....

Edited by arg, 04 May 2017 - 14:59.


#44
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostFane, on 04 mai 2017 - 14:38, said:

Garantat nu-i anunta chiar pe toti. Stomatologia si vorbitul la telefon nu prea sunt compatibile.

Si din cauza asta Dumnezeu a creat asistenta! :)

#45
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Da, eu am depus o sesizare online si am fost sunat de la Bucuresti imediat fiind directionat catre serviciul judiciar din oras. Am fost la Politie si mi s-a luat un interviu, dosarul e in lucru.
E dinainte de Craciun dar stiam ca dureaza.

#46
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbarbosa, on 04 mai 2017 - 15:39, said:


Si din cauza asta Dumnezeu a creat asistenta! Posted Image
dap. si la laborator daca-i o perioada aglomerata un tehnician vorbeste cu asistenta la telefon, altul raspunde la usa si altul vorbeste efectiv cu pacientul. :)

#47
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Vina laboratorului. Tehnicianul are contract de colaborare cu medicul, nu cu pacientul. Ar trebui sa despagubeasca acel cabinet sau "sa tina cont" de paguba si sa lucreze pro bono.

#48
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Exact.Ce legatura are laboratorul cu pacientii?Laboratorul lucreaza cu medicul/medicii,nu cu pacientii.
A,poate s-a incetatenit obiceiul ca stomatologul (evident,din comoditate) sa-si trimita pacientii la laborator.Cred ca in cazul de fata asta-i problema.
Am avut si eu o experienta asemanatoare cand m-au trimis la laborator (in cazul asta NU a fost comoditatea medicului) iar acolo nici n-au stat de vorba cu mine pana nu s-a confirmat telefonic ca sunt eligibil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate