Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sala jocuri, afacere profitabila?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Salut, ce parere aveti de salile unde se joaca jocuri de noroc, sunt profitabile?

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Evident.
Casa castiga intotdeauna.

#3
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Si cam cat ar fi investitia initiala?

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postdon_dannielo, on 29 aprilie 2017 - 09:52, said:

Evident.
Casa castiga intotdeauna.

Shhh, e secret.

#5
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Numai cineva cu sala de jocuri iti poate spune. Asta e o afacere foarte profitabila si nimeni nu spune nimic despre ea.

Edited by Erwin_Rommel, 29 April 2017 - 10:08.


#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Am avut doua sali dar le-am inchis.
Erau foarte profitabile insa s-a dat o lege ca trebui minim 100 de aparate ceea ce inseamna sa ai aproximativ 10 sali.
Taxa pe fiecare aparat era de aprox. 8000 ron pe an sau 2000 euro daca vrei in euro care se plateste la inceputul anului.
Banii se scot dar de la 20 de aparate la 100 de aparate trebuiau bani de cumparat aparate, de platit taxa, de cautat inca 8 sali.
Am renuntat.
Nu stiu daca mai e valabila legea cu minim 100 de aprate dar daca mai este atunci ai nevoie de aprox. 100 000 euro pt. aparate si 200 000 euro pt. taxa de autorizare.

#7
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
cred ca depinde mai mult de locatie..

#8
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Pai si da-mi un exemplu tu cu cate aveai aproximativ cat aveai profit pe luna?

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
http://onjn.gov.ro/w...egea-nr.124.pdf
LEGE Nr. 124 din 29 mai 2015

17. La articolul I punctul 21, la articolul 15 alineatul (6) partea introductivă şi punctul (i) aleliterei a)se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"a) pentru jocurile tip slot-machine, numărul minim de mijloace de joc care pot fi exploatate de acelaşi operator economic este de 75 de slot-machine, care pot fi exploatate în cadrul aceleiaşi locaţii sau în locaţii diferite. Dacă numărul autorizaţiilor de exploatare a jocurilor de noroc plătite de organizator scade sub numărul prevăzut în prezenta ordonanţă de urgenţă, licenţa de organizare a jocurilor de noroc se revocă de drept, fără îndeplinirea altor proceduri prealabile. Numărul de slot-machine, pentru fiecare locaţie, este de: (i) sala de jocuri-minimum 20 slot-machine pentru municipiul Bucureşti sau minimum 12 slot-machine în alte locaţii decât municipiul Bucureşti. În spaţiile în care se desfăşoară acest gen de activitate ca activitate principală se pot desfăşura doar activităţi economice de tip bar, restaurant şi inclusiv cele prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă. Pentru această categorie se va acorda autorizaţie clasa A, conform pct. 1 subpct. II din anexă;".

ANEXA
1. Taxe anuale percepute pentru activităţile din domeniul jocurilor de noroc
I. Taxe aferente licenţei de organizare a jocurilor de noroc (anuale)
A. Pentru jocurile loto: 115.000 euro
B. Pentru pariurile mutuale: 45.000 euro
C. Pentru pariurile în cotă fixă: 25.000 euro
D. Pentru pariurile în contrapartidă: 25.000 euro
E. Pentru jocurile de noroc caracteristice cazinourilor: 95.000 euro
F. Pentru jocurile caracterist
ice clubului de poker: 15.000 euro
G. Pentru jocurile tip slot-machine: 20.000 euro

II. Taxe aferente autorizaţiei de exploatare a jocurilor de noroc (anuale)
F. Pentru clubul de poker:
(i) pentru fiecare locaţie, în municipiul Bucureşti: 70.000 euro
(ii) pentru fiecare locaţie, în alte locaţii decât municipiul Bucureşti: 30.000 euro
G. Pentru fiecare mijloc de joc tip slot machine:
(i) slot machine clasa A: 2.600 euro
(ii) aparatele electronice atribuitoare de câştiguri cu risc limitat clasa B: 1.500 euro

C. (i) Taxa de viciu pentru jocurile de noroc caracteristice slot-machine prevăzute la art. 10 alin. (1) lit. e) pct. (i) şi pentru videoloterie (VLT): 400 euro/post autorizat/an, care se achită de organizator odată cu taxa de autorizare
D. Taxe administrative pentru solicitarea licenţei pentru jocurile de noroc la distanţă: (i) taxa analiză documentaţie: 2.500 euro plătiţi la depunerea cererii pentru o licenţă de jocuri de noroc la distanţă, împreună cu depunerea documentelor prevăzute în ordonanţa de urgenţă;
(ii) taxa de eliberare licenţă: 8.500 euro/an/licenţă.

Concluzie:
minim 75 aparate in total ale tale; daca deschizi sala in B minim 20 pe sala iar in alta locatie decat B minim 12
taxe anuale:
20 mii pe firma
pentru fiecare sala 70 mii euro in B sau 30 mii euro in alta loctie decat B deci vei avea nevoie de aproximativ 4 sali => 120 000 euro
pentru fiecare aparat 2000 euro (nu mai stiu daca Pokerele sunt de clasa A sau B asa ca am pus o medie) => 150 000 euro
taxa de viciu pe aparat 400 euro => 30 000
taxa de analiza a documentatie 2500 euro
taxa de eliberare a licentei 8500 euro
Total: 20+120000+150000+30000+2500+8500=311 000 euro taxe ANUALE
Capitalul social de minim 30 000 ron nu l-am mai pus in calcul, ala se constituie o singura data, nu anual si 6000 si ceva de euro o singura data fata de 311 mii euro pe an e prea putin ca sa-l mai pun in calcul.

Edited by Kroghy, 29 April 2017 - 11:50.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postbidarualex, on 29 aprilie 2017 - 09:50, said:

Salut, ce parere aveti de salile unde se joaca jocuri de noroc, sunt profitabile?
Daca stai bine cu "mafiotii protectori" de la serviciile de paza si ai bani destui ca sa-i intretii, e ok.

#11
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postdon_dannielo, on 29 aprilie 2017 - 09:52, said:

Evident.
Casa castiga intotdeauna.
Nu prea este rentabila desi la prima vedere asa pare. In mare parte sunt luate in vizor de cei de la ANAF si cu toate ca au castigurile frumusele sunt si amenzile pe masura astfel incat dupa 1-2 ani se inchid ca abia fac fata la plata salariatilor si utilitatilor. La mine in zona anu trecut au aparut vreo 4 si au disparut 3

Edited by bogdan181180, 29 April 2017 - 12:43.


#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
DIN CATE STIU MAI E VARIANTA SA LE DISTRIBUI IN BARURI, CARE AU pana in 3 aparate nu au nevoie de autorizatii speciale.
profitul pe aparat se imparte jumi/juma cu ala de iti tine aparatele. cam asta e practica pe aici.

#13
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Multumesc de raspunsuri, am ajuns la concluzia ca nu merita

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
merita sigur, io stiu doua firme care se ocupa, amandoua se cam scalda in bani.
bine, nu zic, la una patronul se pregateste sa intre la bulau, a cam fentat statul de banii pe autorizatii pentru niste aparate si l-au prins.

#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postslai, on 29 aprilie 2017 - 12:52, said:

DIN CATE STIU MAI E VARIANTA SA LE DISTRIBUI IN BARURI, CARE AU pana in 3 aparate nu au nevoie de autorizatii speciale.
profitul pe aparat se imparte jumi/juma cu ala de iti tine aparatele. cam asta e practica pe aici.
Nu e legal asa ceva. Poti incerca la tara dar tot te prinde pana la urma si pedepsele sunt mari.
Ceea ce se practica si ce e legal e diferit.

View Postslai, on 29 aprilie 2017 - 13:03, said:

merita sigur, io stiu doua firme care se ocupa, amandoua se cam scalda in bani.
bine, nu zic, la una patronul se pregateste sa intre la bulau, a cam fentat statul de banii pe autorizatii pentru niste aparate si l-au prins.
Dupa cum spuneam mai sus. Nici daca voia, nu putea sa plateasca legal pt. 2-3 aparate. Daca le tii la negru scoti bani multi dar si cand te prinde...
Am o cunostinta care a ramas in domeniul jocurilor de noroc si recent a primit doi ani cu suspendare pt. ca turnat pe un inspector altfel intra si el la bulau ca cel de care zici tu.

Daca vrei legal trebuie minim 300 mii euro pe an numai pt. taxe.

Edited by Kroghy, 29 April 2017 - 15:15.


#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
In concluzie-un carasel in balta cu stiuci nu-l vad bine.

#17
status

status

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 09.09.2007
nu e chiar asa.. omu a vrut sa si faca o sala cu pacanele.. nu sa devina operator de pacanele. este o mare diferenta. daca vrei sa fii operator de sloturi, trebuie sa platesti taxele alea. daca vrei sa iti deschizi un barulet cu 5 aparate, le poti inchiria de la o firma care e deja operator si atunci se merge pe 50/50 din profiit, in general.
in concluzie, ca sa ti faci o sala cu aparate, le poti inchiria... fara sute de mii de euro

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Poststatus, on 03 mai 2017 - 00:10, said:

daca vrei sa iti deschizi un barulet cu 5 aparate,..
Ai citit legea? 5 aparate e ilegal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate