Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

inchiriere masina Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Si pe mine m-ar interesa raspunsul. Si nu doar ce se intampla daca circuli in Franta ci si ce se intampla daca circuli prin Italia.

#38
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Ati inchiriat din Italia (in cazul meu va fi aeroportul din Pisa) de la cineva fara card de credit ?

#39
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Eu nu am închiriat din Italia, dar ca regula generală sunt firme ce accepta și card de debit ori sa cumperi o asigurare extra(care Per total e puțin mai scumpă ca cea full cover) și astfel sunt ei acoperiți pt orice și îți lasă mașina și fără garantie. Ceva mai rar găsești, dar exista și in majoritatea cazurilor sunt firmele locale mai mici.

#40
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 V A L I, on 19 februarie 2019 - 15:08, said:

Ati inchiriat din Italia (in cazul meu va fi aeroportul din Pisa) de la cineva fara card de credit ?
https://www.multirentitalia.com/en/
https://www.rossirent.com/
http://www.autonoleggiorent4u.it/

Scrie la toti si vezi ce-ti ofera. Iesi clar mai bine decat depozitele de 500-1000 euro pe card, returnabile dupa 2-3 luni.

#41
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 ionutzitaly, on 04 iunie 2018 - 22:25, said:

O masina cu asigurare full te costa un 50 euro pe zi,  Vezi ca le lasi cateva sute bune de euro garantie(vreo 300-400) ii primesti dupa vreo sapt in cont. Parcare ai? Un 10-2₩ euro de combustibil tre sa-i pui, cativa euro pentru autostrade(depinde unde mergi) la fel...  Nu mai bine nu-ti bati capu si le dai un 90 euro taximetristilor/uberiatilor si ai scapat de bataile de cap?Posted Image
In Italia cu taximetristii ? Te jupoaie de viu. Uber mai exista ? Eu stiam ca l-au interzis.

#42
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006

 nniki, on 20 februarie 2019 - 00:55, said:

https://www.multirentitalia.com/en/
https://www.rossirent.com/
http://www.autonoleggiorent4u.it/

Scrie la toti si vezi ce-ti ofera. Iesi clar mai bine decat depozitele de 500-1000 euro pe card, returnabile dupa 2-3 luni.


Multumesc pentru raspuns!

#43
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 V A L I, on 20 februarie 2019 - 12:37, said:



Multumesc pentru raspuns!
Welcome. Dupa ce rezolvi, te rog scrie aici cum a fost si in ce conditii ai inchiriat.

#44
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Mi-au raspuns doua dintre cele 3 firme recomandate mai sus. Seriosi mi s-au parut https://www.rossirent.com/ dar au o politica mai aiurea in sensul ca ai voie sa faci 100 km / zi restul se platesc suplimentar. Al 2-lea aspect negativ ar fi ca iti blocheaza pana la 1600E !! pe cardul debit, deci trebuie sa ai banii respectivi disponibili.

Pana la urma o sa imi fac un card de credit (pentru ca este posibil sa mai inchirier si la vara o masina in alta tara) si mi-am inchiriat in avans pe Autoeurope.eu o masina la Hertz , cu asigurare Super Cover. Am preferat sa iau de la o firma "serioasa" dar surprizele pot sa apara oricand.

#45
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 V A L I, on 22 februarie 2019 - 10:55, said:

Pana la urma o sa imi fac un card de credit (pentru ca este posibil sa mai inchirier si la vara o masina in alta tara) si mi-am inchiriat in avans pe Autoeurope.eu o masina la Hertz , cu asigurare Super Cover. Am preferat sa iau de la o firma "serioasa" dar surprizele pot sa apara oricand.
Ok, ti-am inteles optiunea. Evident cand inchiriezi de la firmele care blocheaza depozit pe card, preturile sunt clar mai mici mergand pana la 7-10 euro/zi clasa economic, daca nu iei tot pachetul de optiuni aditionale.
Insa au fost destule surprize neplacute cu intarzieri de deblocare bani sau blocare sume pentru "diverse avarii", incat eu prefer firmele locale, mult mai flexibile, fara depozit, insa firesc cu un pret mai mare.

#46
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Ideea era ca la ce m-am interesat mai sus, tot imi luau banii de pe card, numai ca era de debit nu credit.  In Grecia nu imi cere card de credit (dar e Grecia :) ) .

#47
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 V A L I, on 24 februarie 2019 - 17:07, said:

Ideea era ca la ce m-am interesat mai sus, tot imi luau banii de pe card, numai ca era de debit nu credit.  In Grecia nu imi cere card de credit (dar e Grecia Posted Image ) .
Inseamna ca baietii mint, caci pe site-uri scriu ca fara blocare depozit pe card. Nasol. Posted Image

#48
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
La Rossi rent scrie si pe site: de la 500E :  https://www.rossiren...redit_Card.html

Iar la restul iti zic suma doar cand le dai detaliile despre perioada si ce vrei sa inchiriezi.

#49
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Buna.
Imi recomandati o agentie de inchiriat masina in Milano? Spre Como?
O agenție fara surprize prea mari de blocat banii pe card.
Am folosit pana acuma doar Hertz,insa am obs ca are preturi destul de mari.

Edited by carmenrebeca_31, 26 May 2019 - 23:35.


#50
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Pe site la Sixt in termenii lor scriu da accepta carduri de debit si permit iesirea din Italia in Franta
Acum intrebare este daca e cazul sa ma informez concret la agentia din Milano de unde vreau sa inchiriez sau sa am incredere in conditiile de pe site ul principal

#51
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Ia legătura direct cu biroul de la care închiriezi și lămurește. Eu nu am prea văzut că marile companii de rent a car sa accepte carduri de debit, daca mai are și specificația "electronic use only" nu pit sa blocheze garanția. Deci ca să eviți o situație f neplăcută lămurește in avans.

#52
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
Are cineva idee de ce sunt preturile atat de diferite in fct de locul de unde vrei sa ridici masina? Daca vreau sa o ridic din Milano centru,imi cere 250-300 euro/zi, daca o ridic din aeroportul Linate e 60-70 euro/zi. Noi vom fi in centru,luam masina pt o zi. Ma gândesc daca sa inchiriez la fata locului, fara rezervare, de obicei preturile sunt mai mici (am observat asta in Grecia in ultimii ani- pretul la fata locului era pe jumatate fata de online), sau sa ne sacrificam o ora ca sa mergem in aeroport dupa ea...

#53
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Daca o ridici si lasi in locuri diferite de obicei e mai scump.

E posibil sa-i coste pe ei mai mult parcarea in centru decat la aeroport sau sa trebuiasca sa ti-o aduca de la aeroport in centru si din motivul asta sa creasca pretul in centru.

Nu stiu despre inchiriat la fata locului, noi mereu am rezervat online ca sa nu avem surprize.

#54
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
M-am prins, dupa ce am facut nenumarate simulari. Costa 115 euro in plus daca o lasam la Bergamo, in cazul unei masini care costa cam 75 de euro/zi. Dar tot nu inteleg de ce am gasit preturi de 300 de euro/zi la fix aceeasi categorie. Ma rog...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate