Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

vechime job

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
Salut,

In ultimii 2 ani am lucrat in afara tarii (contract permanent de munca).

Am de gand sa stau somer o perioada de 6 luni, apoi daca ma angajez in Romania si obtin o vechime de 3 luni as avea sanse sa iau un credit cu prima casa ?

Am vazut ca unele banci cer mai multa vechime altele mai putina, dar si la cele cu vechime minima de 3 luni ma intreb daca sunt sanse reale ?

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Difera de politica fiecarei banci cate vechime trebuie sa ai pt. a fi eligibil pt. un imprumut.
La unele banci trebuie sa ai minim  3 luni, la alte banci minim 6 luni si la altele minim 12 luni.

p.s.:
vezi ca cu cat e mai scurta vechimea la locul de munca cu atat trebuie sa ai salariul mai mare !

#3
bejan_madutza

bejan_madutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.04.2017
Eu am o verisoara care are 3 luni vechime la locul de munca si a inceput cu dosarul pt prima casa la brd,deci a acceptat banca, deci se poate...

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@bejan_madutza, verisoara ta are salariul mare ?
Ca e o informatie vitala pt. @initiator.

#5
bejan_madutza

bejan_madutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.04.2017
Are salariu mai mare....de asta a acceptat

#6
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008

 bejan_madutza, on 23 aprilie 2017 - 08:15, said:

Eu am o verisoara care are 3 luni vechime la locul de munca si a inceput cu dosarul pt prima casa la brd,deci a acceptat banca, deci se poate...

Inainte de acest loc de munca a lucrat in alta parte ?
Am vazut ca de ex asta se cere ca in ultimul an sa fii lucrat fara pauza si locul curent de munca sa fie de minim 3 luni.

La salariu o sa ma incadrez ca lucrez in IT, o sa fie 2000-3000 euro net.

#7
bejan_madutza

bejan_madutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.04.2017

 Tibus, on 23 aprilie 2017 - 09:38, said:



Inainte de acest loc de munca a lucrat in alta parte ?
Am vazut ca de ex asta se cere ca in ultimul an sa fii lucrat fara pauza si locul curent de munca sa fie de minim 3 luni.

La salariu o sa ma incadrez ca lucrez in IT, o sa fie 2000-3000 euro net.

Verisoara mea a intrat in somaj , a ramas insarcinata, a stat in prenatal si dupa s-a angajat cu ideea sa isi ia un apartament pt prima casa, are 3 luni si jumate de cand lucreaza si deja a facut evaluarea pentru un apartament prima casa si eu m-am mirat ca are 3 luni jumate vechime si a acceptat banca

Eu am terminat cu prima casa si doamna de la banca zicea ca nu se stie cat mai sunt fonduri pentru prima casa ca cerintele sunt din ce in ce mai mari, deci nu se stie cat o sa mai dureze cu prima casa...

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Tibus, on 23 aprilie 2017 - 01:35, said:

Salut,
In ultimii 2 ani am lucrat in afara tarii (contract permanent de munca).
Am de gand sa stau somer o perioada de 6 luni, apoi daca ma angajez in Romania si obtin o vechime de 3 luni as avea sanse sa iau un credit cu prima casa ?

Evaluarea se bazeaza in primul rand pe marimea salariului, apoi pe tipul de contract (per nedeterminata) si apoi pe vechime. Ori trebuie sa te intrebi cine te angajeaa pe tine pe salariu mare, pe perioada nedeterminata, tinand cont ca sunt cazuri in care oamenii lucreaza si 2 ani pe perioada determinata, pe salarii mici, prin prelungiri succesive de contract.

#9
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
oh, eu ma gandeam sa aplic prin Noiembrie, deci se cam termina fondurile pana atunci...

 rosix, on 23 aprilie 2017 - 09:49, said:


Evaluarea se bazeaza in primul rand pe marimea salariului, apoi pe tipul de contract (per nedeterminata) si apoi pe vechime. Ori trebuie sa te intrebi cine te angajeaa pe tine pe salariu mare, pe perioada nedeterminata, tinand cont ca sunt cazuri in care oamenii lucreaza si 2 ani pe perioada determinata, pe salarii mici, prin prelungiri succesive de contract.

Interesant nu stiam ca se face asa evaluarea, in alte tari salariul este luat in considerare cam in ultimul rand, primele fiind vechimea de munca, taxe platite la timp, etc...

#10
bejan_madutza

bejan_madutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.04.2017

 Tibus, on 23 aprilie 2017 - 09:51, said:

oh, eu ma gandeam sa aplic prin Noiembrie, deci se cam termina fondurile pana atunci...

Cel mai bine este sa mergi la banca care te-ai gandit sa aplici pt prima casa si sa intrebi daca o sa mai fie fonduri in noiembrie, macar sa stii

Interesant nu stiam ca se face asa evaluarea, in alte tari salariul este luat in considerare cam in ultimul rand, primele fiind vechimea de munca, taxe platite la timp, etc...


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Tibus, on 23 aprilie 2017 - 09:51, said:

Interesant nu stiam ca se face asa evaluarea, in alte tari salariul este luat in considerare cam in ultimul rand, primele fiind vechimea de munca, taxe platite la timp, etc...

Tu incearca-ti noroocul, nu ai ce pierde daca incerci.  Ideea e ca Romania e o tara cu salarii de mizerie si contracte de munca instabile pe durate mici. Bancile stiu acest lucru si in general manifesta retinere fata de astfel de clienti. Plus ca trebuie sa te gandesti si tu, ce faci cu ratele daca ramai fara job. Ai niste bani pusi deoparte?

#12
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
Am bani pusi deoparte, pot sa platesc un avans de 10% si sa platesc rate tot daca nu sunt angajat.

Eu vroiam sa stiu daca sunt sanse reale, defapt planul meu este sa ma angajez 3 luni in Romania si sa iau prima casa sa o inchiriez apoi sa plec in alta tara.

#13
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Daca ai 3k euro net nu inteleg de ce te complici cu banca.

ON: Daca nu ai mai lucrat in RO si astea 3 luni vor fi primul tau job, nu iti da nimeni credit nici macar sa iti iei un televizor.

#14
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
Am mai lucrat vreo 2-3 ani in RO, dar nu in ultimii 2 ani.

Eu sunt instabil, chiar daca as avea 70k euro sa iau un apartament cash (nu am) tot nu as lua pentru ca sunt prea instabil : azi sunt in RO, maine sunt in UK, peste 1 an poate sunt in Canada, peste 2 poate in US.
La prima casa pare o investitie buna sa platesc doar un avans mic apoi sa inchiriez apartamentul si chiria sa plateasca buna parte din rata ( + marja de eroare in caz ca nu ai chirias cateva luni).

#15
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Am inteles, oricum cu 3 luni trebuie sa ai contract nedeterminat sa ai macar o sansa sa iti acorde creditul.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Tibus, on 23 aprilie 2017 - 10:02, said:

Am bani pusi deoparte, pot sa platesc un avans de 10% si sa platesc rate tot daca nu sunt angajat.
Eu vroiam sa stiu daca sunt sanse reale, defapt planul meu este sa ma angajez 3 luni in Romania si sa iau prima casa sa o inchiriez apoi sa plec in alta tara.

Nu-ti da nimeni credit in conditiile astea dar, cum spuneam, merita sa te duci sa intrebi, poate cine stie...
Eu stiu pe unul care a vrut sa-si faca un card de credit si l-au plimbat de l-au zapacit... ca-i salariu mic, ca nu-i contractul pe nedeterminata, chestii din astea...scobesc prin Biroul de Credit, tre sa figurezi mai nou cu istoric de credit la o banca... (ca la americani).   La americani, daca nu ai istoric de credit pozitiv si relatie cu banca de cativa ani, esti kelea poly si nu iei niciun fel de credit, nici macar pe card, pentru electrocasnice.

Edited by rosix, 23 April 2017 - 17:01.


#17
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008
Chiar daca ti-ar da creditul, nu poti sa inchiriezi legal apartamentul!
In caz ca vrei sa-l inregistrezi la ANAF, daca ai prin Prima Casa, ai interdictie timp de 5 ani, sa-l instrainezi sau sa-l inchiriezi.

Ce poti face, e sa te folosesti de un credit ipotecar. Conditiile sunt cam asemanatoare, diferenta e de avans mai mare, de minim 15%. Dar nu mai astepti dupa fonduri, practic sunt banii bancii.

#18
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
Stiam ca de prin 2015 poti inchiria lega apartamentul luat cu prima casa.

La creditul ipotecar e dobanda + avansul mai mare, cum la mine e vorba doar de investitie nu stiu daca mai face sens.
Oricum pare cam mare bataie de cap cu prima casa, nu stiam ca sunt limitate fondurile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate