Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

AKTA e de vânzare! Ce companie ați dori să-i cumpere ?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

Poll: AKTA e de vânzare! Ce companie ați dori să-i cumpere ? (145 member(s) have cast votes)

Ce companie doriți să achiziționeze AKTA?

  1. Voted UPC (15 votes [10.34%] - View)

    Percentage of vote: 10.34%

  2. RCS (76 votes [52.41%] - View)

    Percentage of vote: 52.41%

  3. Telekom (14 votes [9.66%] - View)

    Percentage of vote: 9.66%

  4. Orange (12 votes [8.28%] - View)

    Percentage of vote: 8.28%

  5. Voted Vodafone (12 votes [8.28%] - View)

    Percentage of vote: 8.28%

  6. Nu va fi cumpărată (16 votes [11.03%] - View)

    Percentage of vote: 11.03%

Vote

#55
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009
N-are nici o legătură viteza de upload cu o eventuală vânzare. Ce capital are Akta și ce capital are UPC care are în spate Liberty Global? Posted Image

Edited by Kalman2007, 07 February 2018 - 14:33.


#56
misanul

misanul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 17.09.2010
Daca au in spate nu stiu ce donald de ce nu imi trimit factura in mod regulat ...de corecti ce sunt  Posted Image

#57
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Orice companie este de vanzare daca primeste un anumit pret chiar daca se numeste Orange, Vodafone, Telekom, UPC sau BMW.

#58
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
corect . orice pe lumea asta are un pret.mai ales in vremurile astea globaliste.

#59
insbyr

insbyr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 02.07.2014
Orange is in talks to buy AKTA, one of the largest cable operators in Romania.

Quoting several sources in the communications industry who wish to remain anonymous, ZF reports that the deal could be worth €150-200 million and completed by the end of this year.

It adds that the talks have been given impetus by the possible acquisition of UPC Romania by Vodafone.

At the same time, UPC Romania is also one of several other players that have held talks with AKTA, though Orange is understood to be the keenest on acquiring the cable operator. Should it do so, it would gain a fixed-line network providing TV, internet and telephony services to a combined total of around 700,000 subscribers.

AKTA, which encompasses the companies Digital Cable Systems (DCS) and AKTA Telekom, is also an MVNO, providing mobile services over Telekom Romania’s infrastructure. Although Orange is a key player in Romania’s electronic communications industry, it does not as yet have a fixed-line network.

AKTA is currently majority owned by the investment fund Pinebridge. As previously reported by Broadband TV News, Pinebridge has been interested in finding a buyer for AKTA for some time, and both UPC and Vodafone have previously expressed an interest.


https://www.broadban...medium=facebook

#60
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017
Orange probabil vrea sa nu mai depinda de Telekom la capitolul servicii fixe.

#61
johnnycrush

johnnycrush

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 26.12.2017

View PostCosmin342, on 03 aprilie 2018 - 08:53, said:

Orange probabil vrea sa nu mai depinda de Telekom la capitolul servicii fixe.
Și probabil sunt "forțați" și de o posibilă achiziție a UPC-ului de către Vodafone. Oricum, nu degeaba Akta introduce canale noi, vrea să fie cât mai atractivă știind că pețitorii îi dau târcoale.

#62
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013
http://www.zf.ro/bus...-cablu-17116751

#63
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Câteva completări din diverse articole.

Quote

Fondul de investiții Pinebridge a mandatat în 2014 compania de audit și consultanță Ernst & Young (EY) să găsească un cumpărător pentru grup. În prezent, operatorul Orange (...) ar fi dispus să plătească prețul cerut de fondul de investiții, în jur de 200 de milioane de euro.

Quote

Tranzacția este evaluată la 150-200 de milioane de euro și ar putea fi semnată până la finele acestui an. „Orange este una dintre companiile aflate în discuțiile de preluare a AKTA și poate și cea mai determinată să o finalizeze, pentru că nu are operațiuni fixe în retail pe baza unei rețele proprii”

Quote

Dinu Malacopol, CEO și acționar minoritar în cadrul AKTA, nu a dorit să comenteze informațiile, menționând însă că „există interes pe piață din partea mai multor operatori“ pentru achiziție. El a refuzat să comenteze datele citate de ZF privind numele operatorilor interesați de achiziție.

Pe de altă parte, alții oferă un alt scenariu.

Quote

Sursa acestui articol menționează că și alți operatori telecom sunt interesați de achiziția Akta. Personal consider că Telekom România va cumpăra Akta ținând cont de colaborarea deja existentă dintre cele două companii. În plus, în februarie 2018 șeful Telekom România a declarat că nu exclude în acest an achiziții în România făcute de Telekom România.


#64
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017
Eu personal sper sa nu ajungem pe mana Telekom. Evident aia a fost o opinie a unuia de pe un site.
Mai degraba Orange sau UPC, daca nu va fi luata de VOD. :)

http://m.zfcorporate...l-euro-17116556
Nu stiu daca a citit cineva pe aici, insa acolo scrie ca AKTA are 700.000 de abonamente, in crestere fata de 500.000 cat aveau in urma cu un an.
http://m.zf.ro/busin...-cu-10-16743952

Edited by Cosmin342, 05 April 2018 - 09:59.


#65
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009
Se exagerează cu cifrele. Sigur nu au crescut cu 200.000. Posted Image
Tot așa au exagerat și cu UPC sau Telekom, diferența este că UPC publică cifre oficiale trimestrial deci ZF nu postează despre numărul abonaților.

Edited by Kalman2007, 05 April 2018 - 12:56.


#66
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

View PostCosmin342, on 05 aprilie 2018 - 09:56, said:

Eu personal sper sa nu ajungem pe mana Telekom. Evident aia a fost o opinie a unuia de pe un site.
Mai degraba Orange sau UPC, daca nu va fi luata de VOD. Posted Image

http://m.zfcorporate...l-euro-17116556
Nu stiu daca a citit cineva pe aici, insa acolo scrie ca AKTA are 700.000 de abonamente, in crestere fata de 500.000 cat aveau in urma cu un an.
http://m.zf.ro/busin...-cu-10-16743952


Eu cred ca akta a mai pierdut din clientii avuti (unul dintre ei sunt si eu) deci daca au avut crestere poate au avut maxim 2000 clienti !
in al doilea rand sper din tot sufletul ca Telekom sa nu cumpere akta deoarece reteaua akta este varza..muci..trebuiesc investite multe milioane pentru a o aduce la un standard ok , ..ar fi o mega teapa pentru Telekom!
reteaua akta in mare parte a ei si stiu ce vorbesc ca am fost si prin tara unde am dat peste retea akta..e varza (canale care ba merg ba nu merg..digital cu macroblocuri etc...)
partea buna este ca au un om al lor aici pe forum  care chiar asculta parerile voastre si chiar tine cont de ele si face si el ce poate pentru a imbunatatii grila cu posturi tv etc..
ps:felicitari pentru ideea de a baga posturi de radio pe dvb-c!
singurul lucru bun pe care vad ca il face akta este ca introduce posturi tv(iar in 2017 au bagat foarte multe )
dar din pacate reteaua din punct de vedere tehnic este cam...la limita de ..JOS asta este adevarul in localitatile unde am fost si am vazut dar si in localitatea unde am fost eu!
ps:daca ii cumpara Orange ia vin cu banu gros si se vor schimba multe !(automat Orange rupe contractul cu telekom pe fibra ftth)
Telekom sa faca bine sa investeasca in continuare in FTTH !

#67
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
De acord cu tine, cu mențiunea că, în multe zone rurale, AKTA stă mult mai bine decât Telekom. De exemplu, toată zona de la Topoloveni, Rătești, Teiu, Negrași, Mozăceni, Slobozia, Ștefan cel Mare (AG), apoi Șelaru, Vișina, Petrești, etc ( DB), Akta are fibră optică de până la 300 Mbps, iar Telepomul, 12 Mbps (sârmă).

#68
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017
Eu sunt din zona asta :)
Insa lumea nu opteaza deloc pentru Telekom ADSL, cel putin la mine. Ori se duc la AKTA pentru calitate(si pentru ca e mai ieftin), ori se duc la Clar TV, altii care tin cu dintii de coaxial si ofera maxim 6 Mbps.
Insa planul initial al AKTA era sa cumpere Cabel TV (operator local), insa au esuat, Cabel fiind luat de Clar TV.
Asa s-a ajuns la constructia unei retele AKTA de fibra optica ce se intinde cam peste 20-25 de comune.

Edited by Cosmin342, 09 April 2018 - 15:27.


#69
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Cred că dacă îi cumpără Orange se schimbă treaba radical...

#70
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Din ce am citit Orange sunt dispuși să ofere până la 200 de milioane de euro, dar am scris și pe alt topic, cred că vor negocia cu adevărat doar dacă Vodafone intră pe fix, prin achiziționarea UPC.

#71
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017
Pe 16 aprilie aflam daca ia Vodafone UPC sau se amana afacerea.

Edited by Cosmin342, 10 April 2018 - 19:20.


#72
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
De unde această dată ? Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate