Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

AKTA e de vânzare! Ce companie ați dori să-i cumpere ?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

Poll: AKTA e de vânzare! Ce companie ați dori să-i cumpere ? (145 member(s) have cast votes)

Ce companie doriți să achiziționeze AKTA?

  1. Voted UPC (15 votes [10.34%] - View)

    Percentage of vote: 10.34%

  2. RCS (76 votes [52.41%] - View)

    Percentage of vote: 52.41%

  3. Telekom (14 votes [9.66%] - View)

    Percentage of vote: 9.66%

  4. Orange (12 votes [8.28%] - View)

    Percentage of vote: 8.28%

  5. Voted Vodafone (12 votes [8.28%] - View)

    Percentage of vote: 8.28%

  6. Nu va fi cumpărată (16 votes [11.03%] - View)

    Percentage of vote: 11.03%

Vote

#19
dumyro

dumyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 25.02.2007
Am votat Vodafone pentru ca este o firma puternica si are puterea financiara sa acopere tara intr-un timp rapid,daca vor :D . Pentru ei este un mod de a intra in piata de cablu Tv si internet fix si pentru noi este bine o alta optiune cu care  sa il amenintam pe furnizorul actual al nostru in caz ca incepe sa ofere servicii de calitate mai proasta sau are de gand sa creasca pretu` :)

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
La Digi e greu pana reusesti sa-i faci sa traga retea la tine, eu m-am luptat aproape 2 ani si e vorba de casa in resedinta de judet la 20 de metri in spatele blocurilor, deh, alee fara stalpi, in 2005 coaxial mi-au tras pe gard, fibra mai greu dupa multa fandoseala in 2012.

Akta a tras retea noua in Spineni in 2015, fibra si niste cutii maricele de tabla in care intra fibra, la fiecare 5-10 stalpi. Pana atunci erau doar simplele coaxiale RG-6 din 2003 ale operatorului local preluat.

Fiind monopol pe internet fix, cred ca pretul e cel putin 70 de lei pe 100 mbps. Dar nu pot sa-mi bag net la Spineni pentru ca nu mai locuieste nimeni din 2009, in afara de vizite, si nici nu-mi mai functioneaza prizele din casa batraneasca, instalatie corodata.

#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
AKTA va fi achizitionata in mod sigur de catre RCS&RDS...Posted Image

*Zoltan Teszari ai onoarea sa inchei tranzactia!

Edited by xmanyacs77, 23 April 2017 - 06:08.


#22
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Cum sa pui Telekom in poll? Telekom detine akta acum

View Postdumyro, on 23 aprilie 2017 - 01:22, said:

Am votat Vodafone pentru ca este o firma puternica si are puterea financiara sa acopere tara intr-un timp rapid,daca vor Posted Image . Pentru ei este un mod de a intra in piata de cablu Tv si internet fix si pentru noi este bine o alta optiune cu care  sa il amenintam pe furnizorul actual al nostru in caz ca incepe sa ofere servicii de calitate mai proasta sau are de gand sa creasca pretu` Posted Image
gresesti.
Daca vor cumpara, vor cumpara ceva cu acoperire si pe urban, nu se vor axa doar pe rural, si acolo in doar anumite localitati

#23
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Telekom deține fostul AKTA DTH (Max TV) discuția de față face referire la cablu.

#24
craiova70

craiova70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 01.12.2010
Cu 100 milioane Telekom cableaza si pune 4G in toata tara, mai ales ca au fibra trasa la toate  centralele din Romania.

#25
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Telekom nu se numără printre potențialii cumpărători conform articolelor din presă, singurii cumpărători ”realiști” sunt UPC și Vodafone. Sigur, în contextul în care prețul va continua să scadă, pot să apară și alte companii interesate.

Edited by Cristi_77, 23 April 2017 - 17:55.


#26
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Cand a vrut sa o vanda cu 200 mil euro i s-a oferit 100 mil de catre vodafone si au refuzat, acum vor 100 mil si ce credeti ? o sa i se ofere 50 mil euro si iar nu o vinde si tot asa pana cand ......

#27
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostCristi_77, on 22 aprilie 2017 - 20:00, said:

Cum în presă au apărut informații despre posibila vânzare a AKTA, îi invit pe abonații AKTA (și nu numai) să-și expună punctul de vedere asupra cărei companii și-ar dori să preia AKTA (UPC, RCS, Telekom, Orange, Vodafone, etc).
sursa?

Nevermind. am gasit trimiteri pe zf.ro
m-as bucura doar daca i-ar cumpara rcs-ul sau telekom

#28
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014

View Postkiario, on 23 aprilie 2017 - 20:52, said:

Cand a vrut sa o vanda cu 200 mil euro i s-a oferit 100 mil de catre vodafone si au refuzat, acum vor 100 mil si ce credeti ? o sa i se ofere 50 mil euro si iar nu o vinde si tot asa pana cand ......

Posibil să accepte și 75-80 de milioane de euro până la urmă, cei de la PineBridge fac presiuni tot mai mari ca AKTA să fie vândută, cred și eu după atâția ani pe minus.

View Postandroholic, on 23 aprilie 2017 - 21:04, said:

sursa?

Nevermind. am gasit trimiteri pe zf.ro
m-as bucura doar daca i-ar cumpara rcs-ul sau telekom

Mă îndoiesc că RCS și Telekom își doresc să cumpere AKTA, atât timp cât cablează masiv, mai ales în rural, în ultima perioadă. UPC și mai ales Vodafone au cele mai mari șanse, asta în cazul în care încă își mai doresc să facă o astfel de achiziție.

#29
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Prin rural se cableaza chiar gratis, cu fonduri UE si nu numai Posted Image

Edited by rumlegok, 23 April 2017 - 22:13.


#30
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014

Quote

Potrivit Ziarului Financiar, „proprietarii operatorului de cablu AKTA ţin de preţul de 200 milioane euro” „Am vrut să vindem firma de cablu în care sunt asociat, însă cei care erau interesaţi să o cumpere ne-au oferit un preţ mult mai mic decât cel propus iniţial. Este vorba despre o diferenţă de aproape 100 de milioane de euro. Din acest motiv, tranzacţia nu s-a finalizat.”, a mai precizat acesta pentru publicaţia citată. Afirmaţiile sale sunt susţinute de o relatare din Ziarul Financiar, ediţia din 7 ianuarie 2015, care titrează că „Proprietarii operatorului de cablu AKTA ţin de preţul de 200 milioane de euro”, refuzând oferte de aproximativ 100 milioane de euro pentru preluarea companiei. Asta înseamnă că acţiunile la AKTA valorează câteva sute de milioane de euro.

Un pasaj dintr-un cotidian local din 2015. Se pare că nu și-au schimbat gândirea prea mult între timp și încă țin de aceea sumă (acum cer peste 100 de milioane de euro). Ei încă cred că AKTA valorează sute de milioane de euro, așa nu vor reuși să vândă prea curând. Iar anul viitor, pe vremea asta vor cere maxim 60-70 de milioane de euro. Ar trebui să învețe din greșelile de acum 2 ani și să negocieze cu mai multă grijă. E foarte posibil să nu mai aibă o altă oportunitate de a vinde decât aceasta.

Edited by Cristi_77, 23 April 2017 - 22:28.


#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cum "inca tin de acea suma", dar cer jumate?

#32
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Cer încă peste 100 de milioane de euro, nu a fost cea mai corectă exprimare.

Edited by Cristi_77, 24 April 2017 - 02:50.


#33
craiova70

craiova70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 01.12.2010
La Akta, atunci cand sun la informatii, robotul vorbeste de marile  viteze de genul 8Mb, 16Mb.... Aproape ca ma sperie .
Penibilitatea are cote maxime. Isi dau singuri cu stangul in dreptul.

#34
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Mă gândesc că se referă la zonele în care ”concurența” o reprezintă Telekom ADSL cu viteze de 2 până la 6 Mbps, atunci ”au cu ce să se laude”. :)

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostCristi_77, on 23 aprilie 2017 - 17:54, said:

Telekom nu se numără printre potențialii cumpărători conform articolelor din presă, singurii cumpărători ”realiști” sunt UPC și Vodafone. Sigur, în contextul în care prețul va continua să scadă, pot să apară și alte companii interesate.
dar rcs de ce nu vrea sa cumpere? pollul arata sugestiv ce vrea majoritatea

#36
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014
Trebuie să-și mai dorească și RCS, nu doar cei care au votat. Din câte s-a observat în ultimele luni, chiar ani, ei au alte priorități, cablul e lăsat deoparte momentan. Având peste 50% din piață, și Consiliul Concurenței cred că ar avea un cuvânt de spus. Deocamdată nu s-a scris în presă cu cine negociază AKTA, deci surprize pot să apară, inclusiv din partea RCS.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate