Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Recomandare firma contructie site anunturi imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014
Buna seara,
Vreau sa construiesc un site de la zero, exclus wordpress si alte platforme "ajutatoare", de anunturi imobiliare.
Imi puteti recomanda o firma de incredere? Asa pe google gasesc multe, dar na....
Buget undeva la 10.000 euro + sau -
Am citit cateva topicuri aici si da, este nevoie de abonamente, securitate, galerie complexa, harta si asa mai departe.
Multumesc.

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 AndreiDumitrescu86, on 21 aprilie 2017 - 21:02, said:

Buget undeva la 10.000 euro + sau -
Nu ma prea pricep dar 10.000 de euroi mi se par prea mult....

#3
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014
Daca olx ar iesi la vanzare, fara abonati. Doar scriptul. Cat ar valora? :)

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 AndreiDumitrescu86, on 21 aprilie 2017 - 21:26, said:

Daca olx ar iesi la vanzare, fara abonati. Doar scriptul. Cat ar valora? Posted Image


La 10mii ma ofer intermediar si iti caut programatori calumea sau ti-l fac eu in cateva luni, ca sunt mai novice pe site-uri Posted Image

#5
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014
:)) Am sa tin cont de oferta

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
prea mult 10.000 de euro

#7
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
http://www.dmdesign.ro

Am vazut site-uri facute de ei pentru niste cunostinte, care chiar mi-au placut. Am inteles ca sunt foarte seriosi.

#8
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
La 2000 de euro pe lună, faci rost de cineva care-ți face OLX-ul de la 0.

Eu sunt complet ocupat.

Oricum, ai nevoie de un arhitect software bun și un grafician. În 2 luni maxim, e gata.

Chestia e că OLX-ul are și aplicații pentru mobil (nothing major) dar și ceva înțelegere cu nu știu ce curieri (Cargus se pare).

Edited by RedDev, 21 April 2017 - 22:14.


#9
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014

 RedDev, on 21 aprilie 2017 - 22:08, said:

La 2000 de euro pe lună, faci rost de cineva care-ți face OLX-ul de la 0.

Eu sunt complet ocupat.

Oricum, ai nevoie de un arhitect software bun și un grafician. În 2 luni maxim, e gata.

Chestia e că OLX-ul are și aplicații pentru mobil (nothing major) dar și ceva înțelegere cu nu știu ce curieri (Cargus se pare).
De cargus nu am nevoie.
Arhitectul si graficianul de care vorbesti, unde lucreaza mai exact? :D Asta e intrebarea mea. Unde gasesc pe cineva care chiar face asta din placere si pasiune si cu interes mai mult pentru rezultat decat pentru bani?

#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Aș căuta pe site-urile de freelanceri și pe Google după dezvoltatori care au un site al lor (de genul ionpopescu.ro).

Banii mereu primează. Ca programator pot să fac 1000 de OLX-uri pe an plus alte aplicații, dar de ce? Nu câștig nimic din asta.

Oricum, sper că știi programare. Altfel vei avea nevoie de un programator senior/arhitect cum ziceam, care să verifice/valideze munca. Altfel te frigi de nu te vezi.

Să am 10.000 de euro de aruncat și să nu știu programare, aș angaja un arhitect pentru 10 ore pe săptămână (2 ore pe zi) care să caute și să supravegheze un om la 1000 - 1500 de euro pe lună care să facă treaba. Un grafician ar fi ieftin mai ales că nu trebuie să lucreze 40 de ore pe săptămână. Probabil găsirea omului ar dura mai mult decât dezvoltarea platformei, mai ales că e o chestie o singură dată. Oamenii calificați sunt deja implicați full-time în proiecte.

Iar să angajezi niște juniori, și pierzi banii, și rămâi cu un produs găunos care pe urmă ar trebui refăcut. Nu deveni un alt OLX (că și site-ul OLX-ului abia se târâie).

Poți întreba și pe devforum. Forumul PHP e mort și nu știu de vreun forum pentru nodeJS. Oricum nu m-aș complica cu altceva decât PHP/MySQL fiindcă se găsesc și puțini oameni specializați pe Python/Ruby/Node/etc. și sunt și mai scumpi. Totuși pe PHP te poți frige rău de tot că toți șoferii de TIR s-au făcut programatori web. Eu fac PHP, dar nu se compară codul care-l scot cu ce văd prin alte site-uri. Plus că... am terminat facultatea de informatică și scriam programe din clasele primare.

Oricum, problema cea mai mare e reclama. Am făcut site-uri care se încarcă instant și zboară, dar nimeni nu dă doi bani pe asta. Trebuie buget serios pentru reclamă, mai ales când te bați cu OLX care are milioane de euro să-și facă reclamă la televizor.

Uite, ți-am găsit ceva: http://ionutstoica.info/ sau http://www.temian.ro/ (Nu, nu sunt eu)

Edited by RedDev, 21 April 2017 - 22:59.


#11
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 CiureaDaniel, on 21 aprilie 2017 - 21:36, said:

dmdesign

Am vazut site-uri facute de ei pentru niste cunostinte, care chiar mi-au placut. Am inteles ca sunt foarte seriosi.
Personal nu as recomanda... am vazut si eu siteuri facute de ei si nu mi-au placut nici macar ca UI.

Ca sa revin la subiect, sper ca aia 10.000 euro nu sunt doar pentru sistem... ca doar pentru sistem sunt prea multi, cred a vor sari multi doritori sa iti ia banii aia.
Majoritatea celor ce se ocupa de asta cred ca deja au un script facut (sau modificat dintr-un proiect mai mare opensource), pe care il vand si revand catre mai multi vanzatori cu diferente minime intre ele, in functie de cerinta clientului.

#12
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014

 rumlegok, on 21 aprilie 2017 - 23:04, said:

Personal nu as recomanda... am vazut si eu siteuri facute de ei si nu mi-au placut nici macar ca UI.

Ca sa revin la subiect, sper ca aia 10.000 euro nu sunt doar pentru sistem... ca doar pentru sistem sunt prea multi, cred a vor sari multi doritori sa iti ia banii aia.
Majoritatea celor ce se ocupa de asta cred ca deja au un script facut (sau modificat dintr-un proiect mai mare opensource), pe care il vand si revand catre mai multi vanzatori cu diferente minime intre ele, in functie de cerinta clientului.
Merci.
Da, cei 10.000 sunt pentru sistem / script. Sunt constient ca voi avea nevoie de publicitate. De multa publicitate. Dar am sa ma bazez mult pe online. Nu-mi permit reclame la TV.
Mai intai sa vad eu ca prinde ceea ce vreau sa fac si apoi daca totul merge ok, ramane de vazut. Pana atunci nu are rost sa ma gandesc atat de departe. De cateva luni de zile am reclama la TV in minte. Stiu cum trebuie sa arate, textul si tot. Dar o las acolo momentan.
Scriptul intai....restul vedem dupa.

#13
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu incercam sa iti spun ca suma e prea mare doar pentru script.
Am vazut contracte pentru siteuri cu tot cu mentenanta si server/hosting timp de 3 ani pe banii aia.

Edited by rumlegok, 22 April 2017 - 00:23.


#14
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014
Dar nu am dat o suma fixa ci maxima.
Cu cine au fost incheiate acele contracte? :)

#15
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 rumlegok, on 22 aprilie 2017 - 00:23, said:

Eu incercam sa iti spun ca suma e prea mare doar pentru script.
Am vazut contracte pentru siteuri cu tot cu mentenanta si server/hosting timp de 3 ani pe banii aia.

Ai facut vreodata singur asa ceva?
Ai idee cu ce se mananca si mai ales, DACA il poti face singur pana sa vina era glaciara 2.0?

Pt initiatorul topicului:
Ia unu de.a gata. Iti recomand OpenClassified, Yclass.

#16
kidink

kidink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.03.2017

 AndreiDumitrescu86, on 21 aprilie 2017 - 21:26, said:

Daca olx ar iesi la vanzare, fara abonati. Doar scriptul. Cat ar valora? Posted Image

sunt scripturi de gen OLX gratuite: http://open-classifieds.com/

au și teme pentru scriptul ăla, dacă te interesează, îți pot face eu un site de genul, platformă de la 0 sau pe un CMS, dă-mi un mesaj privat dacă ești interesant și o să îți prezint lucrările mele și altele.

Edited by kidink, 22 April 2017 - 10:04.


#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
E prea mult pentru un prototip, si prea putin pentru un "olx" functional.

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 RedDev, on 21 aprilie 2017 - 22:42, said:

Să am 10.000 de euro de aruncat și să nu știu programare, aș angaja un arhitect pentru 10 ore pe săptămână (2 ore pe zi) care să caute și să supravegheze un om la 1000 - 1500 de euro pe lună care să facă treaba. Un grafician ar fi ieftin mai ales că nu trebuie să lucreze 40 de ore pe săptămână. Probabil găsirea omului ar dura mai mult decât dezvoltarea platformei, mai ales că e o chestie o singură dată. Oamenii calificați sunt deja implicați full-time în proiecte.
De acord, ii trebuie un project manager & arhitect bun, care sa tina in frau 1 programator freelancer si un grafician din cand in cand, care fac treaba efectiva.

Programatorul scrie codul, arhitectul face code review si ii spune ce refactoring sa faca. Si ajuta la problemele delicate: performanta, securitate, arhitectura generala a codului, testabilitate, etc.

Din experientele mele, "firmele de webdesign" din Romania sunt varza. Sunt haotice, oameni multi incompetenti (cei buni au plecat afara, mai sunt o mana de oameni competenti in tara, dar ei sunt supraincarcati), si nu prezinta incredere si profesionalism.

 AndreiDumitrescu86, on 21 aprilie 2017 - 21:02, said:

Vreau sa construiesc un site de la zero, exclus wordpress si alte platforme "ajutatoare", de anunturi imobiliare.
E o decizie buna. Nu poti fi competitiv si tinti sus daca folosesti aplicatii pe care toata lumea le foloseste - ele te limiteaza in agilitate, in adaptarea la conditiile de piata mai tarziu.

Adaptabilitatea rapida e critica daca vrei ca afacerea sa reziste, ba chiar sa mute utilizatori de la competitie la tine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate