Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Card de cumparaturi raiffesen

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
CristiM12

CristiM12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2017
Buna ziua,am primit un card de cumparaturi de la raifesen dar nu am inteles prea bine treaba cu termenul de 56 de zile
Eu vreau sa cumpar online un produs de 600 lei in 6 rate fara dobanda,deci o sa am o suma fixa de 100 lei de plata in fiecare luna sau am dobanda 0 doar pentru cele 56 zile?
Daca ma poate ajuta cineva sa ma lamureasca as fii recunascator.

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
fix 100 la rate.
termenul de gratie de 56 de zile este de fapt o variabila intre 30 si 56 zile, depinzand de data la care cheltui banii si data scadentei lunare.

#3
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Eu am un card din acesta. Chestia cu 56 de zile este daca nu cumperi in rate. De exemplu, daca achizitionezi un pachet de tigari cu cardul, ai 56 de zile termen sa pui banii inapoi, altfel platesti dobanda. Daca achizitionezi un produs in rate fara dobanda, trebuie sa achiti ratelel la timp, astfel se plateste dobanda.

#4
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Cea mai antipatica banca cu cele mai mari comisioane.

#5
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Posibil. Mie chiar mi-a fost util cardul, am cumparat in rate numeroase produse.

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
EscapE13: nu e pentru oricine, e o liga mai sus.

Edited by Sef-chenko, 21 April 2017 - 14:06.


#7
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Ei scârț,ce liga e? Premier league?:D

#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006

 EscapE13, on 21 aprilie 2017 - 13:58, said:

Cea mai antipatica banca cu cele mai mari comisioane.
De fapt acum are cele mai mici comisioane cu pachetele Zero Tot.
Eu am card debit, card credit, card valuta, pot scoate de la orice ATM din Romania, toate cu 0 comision.
Trebuie doar sa rulez 2000 ron prin cont si atat.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 CristiM12, on 21 aprilie 2017 - 13:42, said:

Buna ziua,am primit un card de cumparaturi de la raifesen dar nu am inteles prea bine treaba cu termenul de 56 de zile
Eu vreau sa cumpar online un produs de 600 lei in 6 rate fara dobanda,deci o sa am o suma fixa de 100 lei de plata in fiecare luna sau am dobanda 0 doar pentru cele 56 zile?
Daca ma poate ajuta cineva sa ma lamureasca as fii recunascator.

Termenul de maxim 55 de zile se numeste "perioada de gratie" si incepe in data de 1 ale lunii si se termina in data de 25 a lunii urmatoare cand e ultima zi in care poti pune toti banii  (utilizati in luna anterioara) inapoi pentru a nu plati dobanda. Termenul de 55 zile e unul maxim si se refera la o tranzactie efectuata in prima zi a lunii - bani care trebuie pusi inapoi pe card pana in 25 a lunii urmatoare.  Pentru alte tranzactii, acest termen scade in functie de durata ramasa pana in 25.
In cazul in care ai o tranzactie in rate in total sume utilizate in luna va intra, pe langa ce ai utilizat pentru cumparaturi normale si o rata, astfel incat, la scadenta vei avea de plata tot utilizatul plus una sau mai multe rate care intra in luna. Daca achiti la timp nu se calculeaza dobanda.

Edited by rosix, 21 April 2017 - 14:19.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

 Nenea Zap, on 21 aprilie 2017 - 14:09, said:


Trebuie doar sa rulez 2000 ron prin cont si atat.

Adica e destinat clientilor cu salarii de la 2000 in sus.

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
ai grija cum cheltui si cat, ca te rupe la dobanda si penalizari de tot felul.... raiffeisen are cel mai de rahat card de cumparaturi

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 overseas, on 21 aprilie 2017 - 14:14, said:


Adica e destinat clientilor cu salarii de la 2000 in sus.

Nu,e destinat clientilor care ruleaza cel putin 2000 de lei pe luna in acel cont.
Poti sa ai salar de 500 de lei sau salar de 50.000 de lei,ideea este ca beneficiezi de acele facilitati DOAR daca rulezi 2000 de lei pe luna.

#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006

 overseas, on 21 aprilie 2017 - 14:14, said:


Adica e destinat clientilor cu salarii de la 2000 in sus.
Adica te duci, depui 2000 ron in cont, ii scoti, si asta e tot.

#14
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004

 rosix, on 21 aprilie 2017 - 14:12, said:

Termenul de maxim 55 de zile se numeste "perioada de gratie" si incepe in data de 1 ale lunii si se termina in data de 25 a lunii urmatoare cand e ultima zi in care poti pune toti banii  (utilizati in luna anterioara) inapoi pentru a nu plati dobanda. Termenul de 55 zile e unul maxim si se refera la o tranzactie efectuata in prima zi a lunii - bani care trebuie pusi inapoi pe card pana in 25 a lunii urmatoare.  Pentru alte tranzactii, acest termen scade in functie de durata ramasa pana in 25.
In cazul in care ai o tranzactie in rate in total sume utilizate in luna va intra, pe langa ce ai utilizat pentru cumparaturi normale si o rata, astfel incat, la scadenta vei avea de plata tot utilizatul plus una sau mai multe rate care intra in luna. Daca achiti la timp nu se calculeaza dobanda.

asta e valabila in cazul in care data extrasului de cont este pe 1 ale lunii! in cazul in care extrasul este pe 7, 15 sau 22 povestea de mai sus se decaleaza. perioada de gratie este de pina la 56 zile sau de 26 zile de la emiterea extrasului de cont.

#15
CristiM12

CristiM12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2017
Multumesc pentru multitudinea de răspunsuri.Cred că am înțeles.
Deci perioada de gratie nu are treabă cu plățile în rate.Deci pot sa cumpar in rate dar trebuie să am grijă să plătesc la timp pentru dobanda 0
Pot cumpăra online?
Pot cumpăra de la un magazin care are aceasta opțiune dar care nu apare pe foaia/brosura pe care am primit-o de la Raiffeisen cu magazinele?



#16
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Sa cumperi online poti (eu l-am folosit pe emag si altex). Fiecare magazin specifica la cumparare nr. de rate acceptate.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 biloiu, on 21 aprilie 2017 - 16:03, said:

asta e valabila in cazul in care data extrasului de cont este pe 1 ale lunii! in cazul in care extrasul este pe 7, 15 sau 22 povestea de mai sus se decaleaza. perioada de gratie este de pina la 56 zile sau de 26 zile de la emiterea extrasului de cont.

NU. La cardul Raif nu se decaleaza nimic. Extrasul apare in perioada 05-10 ale lunii urmatoare, dar data limita de plata e batuta in cuie, pe 25 a lunii urmatoare.  Nu iti scrie nimeni pe extras. Ai 10 zile de la data extrasului sa platesti, pentru ca data extrasului e 1 a lunii, iar el ajunge la tine in data de 7 a lunii...  Data limita de rambursare e fixa, batuta in cuie, la majoritatea cardurilor.

 CristiM12, on 21 aprilie 2017 - 17:13, said:

Multumesc pentru multitudinea de răspunsuri.Cred că am înțeles.
Deci perioada de gratie nu are treabă cu plățile în rate.Deci pot sa cumpar in rate dar trebuie să am grijă să plătesc la timp pentru dobanda 0
Pot cumpăra online?
Pot cumpăra de la un magazin care are aceasta opțiune dar care nu apare pe foaia/brosura pe care am primit-o de la Raiffeisen cu magazinele?

Perioada de gratie are legatura cu plata utilizatului din luna anterioara care poate sa includa si o rata sau mai multe, in functie de cate produse ai cumparat cu plata in rate.  Nu se calculeaza nicio dobanda cat timp platesti utilizatul din luna anterioara + rata, pana la data de scadenta.
In prezent se poate plati online, in rate fara dobanda doar la furnizorii mari gen E-mag, Altex, Flanco, care iti permit sa selectezi numarul de rate pe internet... restul in magazine, la comercianti, dar nu la toti ci doar la cei care au conventie de plata in rate cu banca si au afisat in magazin numarul de rate disponibile. Unii te lasa sa alegi singur numarul de rate, la altii e batut in cuie (ex: musai 6 rate - nu poti selecta tu 2,3,4 sau 12 rate).  Daca esti disciplinat cu platile si nu te incarci foarte mult, ratele fara dobanda sunt o optiune buna pentru cumparat electrocasnice sau diverse prin casa.  Eu, spre exemplu, sunt in al doilea an cand cumpar asigurarea RCA pe 12 luni, in 12 rate lunare de la Emag. Decat sa platesc ca prostul 500 lei odata, mai bine in rate.

Edited by rosix, 22 April 2017 - 06:58.


#18
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

 rosix, on 22 aprilie 2017 - 06:58, said:

NU. La cardul Raif nu se decaleaza nimic. Extrasul apare in perioada 05-10 ale lunii urmatoare, dar data limita de plata e batuta in cuie, pe 25 a lunii urmatoare.  Nu iti scrie nimeni pe extras. Ai 10 zile de la data extrasului sa platesti, pentru ca data extrasului e 1 a lunii, iar el ajunge la tine in data de 7 a lunii...  Data limita de rambursare e fixa, batuta in cuie, la majoritatea cardurilor.

FALS. Iti alegi tu ziua cind iti va fi emis extrasul de cont ( 7, 15 sau 22), iar data de rambursare se calculeaza in functie de data emiterii extrasului de cont. Ca sa nu vorbim din auzite putem intra pe site la raiffeisen sau citi ce scrie pe extrasul de cont lunar.Attached File  2017-04-23_080122.jpg   49.55K   7 downloads Attached File  file-page1.jpg   209.14K   6 downloads


De exemplu, mie mi se emite extrasul de cont pe 7, iar termenul de plata al extrasului este 1 al lunii viitoare. Eu daca am facut cumparaturi pe data de 8 Aprilie extrasul se va emite pe 7 Mai, iar  termenul de plata este 1 Iunie. Daca am facut cumparaturile pe 6 aprilie aceastea vor aparea pe extrasul din 7 aprilie, iar termenul de plata va fi 1 Mai.
Daca iti platesti ratele la timp vei avea de plata in plus 1.5 lei/luna in lunile in care ai tranzactii active, daca nu, nu platesti nimic in plus.
Exista o taxa anuala de 40 lei, dar daca ai cont zero tot la ei si aceasta taxa se anuleaza.

Edited by blue74lion, 23 April 2017 - 07:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate