Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mercedes vs Lexus

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Daniel-Adrian

Daniel-Adrian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.04.2017
Salut! Am deschis acest topic pentru a vedea care sunt diferentele dintre cele 2. Ma intereseaza in special C Class Facelift si IS250. Ce parere aveti in ceea ce priveste costul de intretinere, sentimentul de la volan etc . Orice parere este bine-venita!

#2
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 Daniel-Adrian, on 21 aprilie 2017 - 12:13, said:

Salut! Am deschis acest topic pentru a vedea care sunt diferentele dintre cele 2. Ma intereseaza in special C Class Facelift si IS250. Ce parere aveti in ceea ce priveste costul de intretinere, sentimentul de la volan etc . Orice parere este bine-venita!

te referi la w204 facelift? pai c ul e masina mai buna, e simplu. Daca vrei diesel c220 sau c250 sunt excelente ca si fiabilitate si consum/putere. In rest, lexus e pentru fanii marcii din punctul meu de vedere, nu ca nu ar fi o maasina buna. Insa ca si feeling e sub merc. Depinde ce iti doresti, daca vrei sa iesi in evidenta atunci ia lexus, daca vrei masina mai buna insa mai comuna, ia merc ul.

#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Merc > Lexus. In opinia mea, iesi mai bine in evidenta cu Merc. Lexus e mai apreciata prin SUA.

#4
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Silviugabriel1984, on 21 aprilie 2017 - 12:21, said:

Le deţin pe amândouă. Despre costurile de întreţinere, nu ştiu ce să spun, soţia plăteşte la reprezentanţă, dar sentimentul de la volan este orgasmic. Posted Image

Si d-aia cauti piese de skoda sh?

Ca ai numai Mercedes si lexus prin garaj?

 Silviugabriel1984, on 23 martie 2017 - 20:43, said:

Întrebarea mea este: cum se cheamă această piesă/ansamblu de piese (nu ştiu exact ce ar trebui schimbat) ca să vad şi eu cât costă? Cum este mai bine, nou sau second hand? Mulţumesc de răspunsuri.
Maşina: Skoda Octavia an 2002, motor 1.6 mpi tip AVU.

 Silviugabriel1984, on 29 martie 2017 - 20:48, said:

Recomand Corsa C, am doua in familie (sotia si sora). Au abs, ac, 4 airbag-uri, servodirectie. Sunt usor de condus si ieftine la piese. Plus ca si tabla este ok.

Mai lasa troleala

Referitor alegere , daca e vorba de w204 alege mercedesul fara sa stai pe ganduri.
Daca compari w203 cu generatia a doua de IS de prin 2005-2009 mai bine nici una din ele.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 21 April 2017 - 12:37.


#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
mercedes are un design plăcut și după ce se schimbă generațiile. La lexus imediat se demodează

#6
Daniel-Adrian

Daniel-Adrian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.04.2017
Multumesc baieti! Despre w204 vorbesc. E o masina despre care am auzit numai lucruri bune.

#7
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016

 Daniel-Adrian, on 21 aprilie 2017 - 12:40, said:

Multumesc baieti! Despre w204 vorbesc. E o masina despre care am auzit numai lucruri bune.
E o masina buna. Daca ai auzit numai lucruri bune, nu te-ai documentat suficient. Fiind masinarii incredibil de complexe proiectate si testate in timpi din ce in ce mai scurti din cauza presiunilor pietei, fiecare model are si 'bug-urile' lui, fie el Lexus, Mercedes sau Boeing ( aicea mai putine, ca is timpii mai largi si standardele mai ridicate). Lexus e cam exotic prin partile noastre, deci greu o sa gasesti prea multe informatii pe forumuri europene. La bugete de genul, e deja situatie de ales cu inima: care iti place mai mult.

Edited by Mihai_mb, 21 April 2017 - 13:10.


#8
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 Mihai_mb, on 21 aprilie 2017 - 13:06, said:

E o masina buna. Daca ai auzit numai lucruri bune, nu te-ai documentat suficient. Fiind masinarii incredibil de complexe, fiecare model are si 'bug-urile' lui, fie el Lexus, Mercedes sau Boeing. Lexus e cam exotic prin partile noastre, deci greu o sa gasesti prea multe informatii pe forumuri europene. La bugete de genul, e deja situatie de ales cu inima: care iti place mai mult.

E partial adevarat. W204 facelift este un model consacrat, trecut de bolile copilariei (vezi injectoarele de pe nfl  la care au avut kdm si le-au schimbat) si cu o fiabilitate foarte buna. Mai ales motoarele om651 adica c200 c220 c250 sunt tancuri fata de contemporanele lor. Repet, lexus e pt fanii marcii, din punctul meu de vedere Mercedes fiind masina mai buna.
CAt despre servisare si piese, nu ma pronunt, intretinerea este scumputa la Merc, daca o faci cu piese oe. Dar asa este la orice marca premium. Lexus alegi cu inima daca il iei nou, ca la sh nu stiu ce sa zic, trebuie sa fii si rational oleaca.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Jammalan-the-Prophet, on 21 aprilie 2017 - 12:31, said:

Si d-aia cauti piese de skoda sh?

Ca ai numai Mercedes si lexus prin garaj?





Mai lasa troleala

Referitor alegere , daca e vorba de w204 alege mercedesul fara sa stai pe ganduri.
Daca compari w203 cu generatia a doua de IS de prin 2005-2009 mai bine nici una din ele.


Care-i treaba cu asta ca eu nu vad numele asta pe topic :)

@initiator: mergi pe lexus... e marca de lux de la Toyota.

#10
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008

 cavaliere, on 21 aprilie 2017 - 12:22, said:

Depinde ce iti doresti, daca vrei sa iesi in evidenta atunci ia lexus, daca vrei masina mai buna insa mai comuna, ia merc ul.

Eu cred ca e invers. Iesi in evidenta mult mai bine cu un Mercedes, fiind o masina apreciata si de avocatul sau doctorul orasului, cat si de manelistul de la coltul blocului.
Lexus e altceva. Nu a fost gandit pentru Europa, nu prea e cunoscut in Romania, mecanicii nu au curaj sa se bage la asa ceva, deci e ca un geniu neinteles. Lexus si Eminescu.:D

#11
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 LauCalin, on 21 aprilie 2017 - 22:27, said:



Eu cred ca e invers. Iesi in evidenta mult mai bine cu un Mercedes, fiind o masina apreciata si de avocatul sau doctorul orasului, cat si de manelistul de la coltul blocului.
Lexus e altceva. Nu a fost gandit pentru Europa, nu prea e cunoscut in Romania, mecanicii nu au curaj sa se bage la asa ceva, deci e ca un geniu neinteles. Lexus si Eminescu.:D

Ma refeream la faptul ca Lexus fiind mult mai putine, iesi in evidenta mai mult decat intr-un c, fiind foarte multe.
Nu e vorba ca nu e cunoscut in Ro, dar is-ul e mai slab per total decat modelele consacrate nemtesti. Mecanicii se baga la orice ca doar nu are motor cu reactie lexus. Si in fond nu la asta se rezuma o masina premium, la cat de accesibili sunt mecanicii si piesele. De multe ori o singura piesa la un merc poate costa cat intretinerea unui Opel pe 1 an, dar clientul nu se plange pt ca isi permite, sau teoretic asa ar trebui, doar in Ro este anomalie la piata sh.

#12
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 28.10.2010

 cavaliere, on 21 aprilie 2017 - 23:29, said:

Ma refeream la faptul ca Lexus fiind mult mai putine, iesi in evidenta mai mult decat intr-un c, fiind foarte multe.
Nu e vorba ca nu e cunoscut in Ro, dar is-ul e mai slab per total decat modelele consacrate nemtesti. Mecanicii se baga la orice ca doar nu are motor cu reactie lexus. Si in fond nu la asta se rezuma o masina premium, la cat de accesibili sunt mecanicii si piesele. De multe ori o singura piesa la un merc poate costa cat intretinerea unui Opel pe 1 an, dar clientul nu se plange pt ca isi permite, sau teoretic asa ar trebui, doar in Ro este anomalie la piata sh.
Care e piesa aia?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate