Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Credit auto - obligatoriu serie sasiu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
Salut,

Am comandat o masina noua, data de productie: 30 iunie.

Intre timp am depus o cerere de credit auto la Banca Transilvania. Am primit raspuns cum ca cererea nu se poate analiza pana nu am seria de sasiu a masinii... care serie nu va fi disponibila pana cand masina nu este fabricata: 30 iunie.

Intrebarea mea este: Are rost sa incerc si la alte banci ? Este obligatoriu sa ai seria masinii la contractarea unui credit auto ? La un auto SH inteleg ca se pot face ceva verificari, dar la una noua ? Ce rost are ?

Doresc sa am creditul aprobat atunci cand vine masina, nu sa stea masina in curtea dealerului si eu sa umblu pe la banci.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai o proforma , ceva de la dealerul auto ?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
E o tampenie.

Pasii sunt asa: mergi la dealer, faci configuratia dorita.
Ei iti dau oferta cu stampila, unde sunt trecute detaliile masinii si pretul final.

Cu asta mergi la banca; daca banca e tampita, schimb-o.

#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
De pe site-ul bancii:

Cum il obtii?
Pentru acest credit, trebuie sa indeplinesti niste conditii simple. Mai precis:
    trebuie sa ai venituri nete, cu caracter permanent (salarii, pensii, chirii, dividende, venituri din activitati independente, alte venituri permanente)
    trebuie sa nu ai restante la alte credite
    trebuie sa fii cetatean roman
    trebuie sa ai varsta de maxim 65 de ani la sfarsitul perioadei de creditare (mai putin daca ai venituri din pensii unde varsta este de maxim 70 de ani la sfarsitul perioadei de creditare)
    pentru achizitia de autoturisme second hand, fara ipoteca, vechimea masinii nu trebuie sa depaseasca 5 ani

Acte necesare:
    act de identitate
    acord ANAF (se primeste si se semneaza la sediul nostru)
    factura/factura proforma emisa de vanzator

In anumite situatii se pot solicita documente suplimentare. Si nu uita: variatia indicelui de referinta, fluctuatia veniturilor proprii, precum si modificarea cursului de schimb valutar pot sa influenteze posibilitatea de a plati ratele la credit sau suma totala de plata.

Nu scrie nimic de seria de sasiu a masinii. Eu i-as arata functionarului ce scrie pe site-ul institutiei care-l plateste.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Credit auto, dar numai dupa ce va cumparati masina :)))

#6
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
la orice banca iti cere VIN + casco pentru creditul final, oricum dupa ce masina este produsa dureaza cam 7 zile pana ajunge in tara.
La unele banci poti sa ai o preaprobare, adica iti spune ca dpdv financiar te incadrezi, iar cand ai toate documentele dureaza cam 3 zile sa ai banii in cont.

EU in mom de fata am 2 preaprobari, un credit auto la Alpha si unul de nevoi personale la Garanti, cred ca totusi o sa merg pe cel de nevoi personale.

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
în momentul în care lansezi comanda fermă, primești seria de șasiu (VIN). VIN-ul nu apare după fabricație ci înainte de „tot și toate” :)))

#8
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

 Baxon, on 21 aprilie 2017 - 10:00, said:

Ai o proforma , ceva de la dealerul auto ?

Da, proforma, plus factura pentru avans

 relu_24, on 21 aprilie 2017 - 10:12, said:

la orice banca iti cere VIN + casco pentru creditul final, oricum dupa ce masina este produsa dureaza cam 7 zile pana ajunge in tara.
La unele banci poti sa ai o preaprobare, adica iti spune ca dpdv financiar te incadrezi, iar cand ai toate documentele dureaza cam 3 zile sa ai banii in cont.

EU in mom de fata am 2 preaprobari, un credit auto la Alpha si unul de nevoi personale la Garanti, cred ca totusi o sa merg pe cel de nevoi personale.

Mi-au zis ca nu pot trimite dosarul daca nu am seria masinii.

 bobalex18, on 21 aprilie 2017 - 10:23, said:

în momentul în care lansezi comanda fermă, primești seria de șasiu (VIN). VIN-ul nu apare după fabricație ci înainte de „tot și toate” Posted Image))

Comanda este cat se poate de ferma, am platit si avans. Sigur este disponibila seria masinii chiar si cu 2 luni inainte de fabricatie ?


 relu_24, on 21 aprilie 2017 - 10:12, said:

EU in mom de fata am 2 preaprobari, un credit auto la Alpha

Inteleg ca ai luat preaprobarea fara a fi nevoie de VIN ? Ti-au spus cumva si in cat timp sunt virati banii in contul dealerului daca optezi pentru acest credit ?

Edited by Cornel, 21 April 2017 - 10:51.


#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 Cornel, on 21 aprilie 2017 - 10:48, said:

Da, proforma, plus factura pentru avans



Mi-au zis ca nu pot trimite dosarul daca nu am seria masinii.



Comanda este cat se poate de ferma, am platit si avans. Sigur este disponibila seria masinii chiar si cu 2 luni inainte de fabricatie ?




Inteleg ca ai luat preaprobarea fara a fi nevoie de VIN ? Ti-au spus cumva si in cat timp sunt virati banii in contul dealerului daca optezi pentru acest credit ?

și cu 8 luni înainte de a fi livrată mașina. în momentul în care fabrica primește comanda și o înregistrează, alocă seria VIN

#10
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

 Cornel, on 21 aprilie 2017 - 10:48, said:


Inteleg ca ai luat preaprobarea fara a fi nevoie de VIN ? Ti-au spus cumva si in cat timp sunt virati banii in contul dealerului daca optezi pentru acest credit ?
Au zis ca in 3 zile am banii.
Dealer-ul mi-a spus ca atunci cand sunt instiintati de VIN masina este deja produsa si ca dureaza cateva zile >3 <7  pana masina ajunge la Curtici. Ca sa plece de la CUrtici trebuie sa fac plata integrala.

#11
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
Poti sa spui si banca ? La BT mi-au spus ca dureaza cam 3 saptamani aprobarea.

#12
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
Confirm si eu cele spuse de bobalex18. Am facut un credit auto la VolksBank in 2007 si pe factura de avans, dealerul a trecut seria VIN, desi masina a iesit din productie o luna mai tarziu. VolksBank cerea seria VIN si asigurarea CASCO la aprobarea dosarului. Asigurarea CASCO am facut-o cu 5 saptamani inainte de a intra in posesia masinii, pe baza codului VIN de la dealer.

Edited by robbie_ro, 21 April 2017 - 11:43.


#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005

 relu_24, on 21 aprilie 2017 - 11:33, said:

Au zis ca in 3 zile am banii.
Dealer-ul mi-a spus ca atunci cand sunt instiintati de VIN masina este deja produsa si ca dureaza cateva zile >3 <7  pana masina ajunge la Curtici. Ca sa plece de la CUrtici trebuie sa fac plata integrala.
dealerul ala e un dobitoc, sa-i transmiti din partea mea

#14
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
BT in SV cere doar proforma pentru analiza cererii de credit; aprobarea este valabila 30 de zile, daca nu ai factura finala - care vina cu masina de obicei - sa tragi banii in acest timp trebuie sa relansezi procedura cerere-aprobare credit.
Si la Dacia ai seria masinii chiar din momentul comenzii/platii aconto-ului.

Edited by byteworks, 21 April 2017 - 15:32.


#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 bobalex18, on 21 aprilie 2017 - 10:23, said:

în momentul în care lansezi comanda fermă, primești seria de șasiu (VIN). VIN-ul nu apare după fabricație ci înainte de „tot și toate” Posted Image))
VIN-ul este generat abia atunci cand masina cu specificatiile cerute de client este trecuta pe lista de productie.
Pana atunci masina respectiva nu exista, deci nu se poate acorda in mod formal un credit pentru achizitia unui autoturism.

#16
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Dealerul de la Dacia a explicat ca exista un set de VIN-uri prealocate din care se face repartizarea in momentul comenzii.

#17
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

 byteworks, on 21 aprilie 2017 - 15:31, said:

BT in SV cere doar proforma pentru analiza cererii de credit; aprobarea este valabila 30 de zile, daca nu ai factura finala - care vina cu masina de obicei - sa tragi banii in acest timp trebuie sa relansezi procedura cerere-aprobare credit.


Mesajul primit de la ofiterul de credit:

Quote


Buna ziua,

Din pacate, pentru a putea trimite dosarul mai departe, avem nevoie de acea serie de sasiu.
Fara ea, nu se poate face nimic. Nu ne permite aplicatia sa analizam dosarul.

Multumesc,

Deci la SV aplicatia permite analiza si fara seria de sasiu Posted Image

Edited by Cornel, 21 April 2017 - 16:19.


#18
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

 jericho, on 21 aprilie 2017 - 14:24, said:

dealerul ala e un dobitoc, sa-i transmiti din partea mea
fiecare productor are sistemul lui. In cazul Kia asta e situatia, VIN-ul il primesti cand deja masina este produsa.
Poti sa verifici pe forum sa vezi ca nu sunt singurul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate