Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Audi a4 b5 VS Seat Toledo VS Skoda Octavia

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
gabriel011

gabriel011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.06.2014
Va salut pe toti cei care cititi acest topic. Dupa cum se vede si din titlu, vreau o masina sh..bugetul este ff mic(aprox 2450 de euro sau 100 de mil in lei) dar vreau o masina 1.6, berlina(4 usi) de familie :))fac cam 12.000 km pe an si m.am orientat catre cele de sus..mai precis..pe un a4..doar ca are cam multi KM..nu imi sariti in cap ca sunt vechi..asta e pentru max 5 ani cat o tin..Posted Image sau puteti sa imi recomandati voi ceva..detin un cielo de care sunt extrem de multumit cu al sau motor 1.5 cu care...chiar m.am duelat cu golf 3  doar ca..ma mananca rugina..culmea..in spate( praguri intacte si aripile intacte)
Pun 3 link-uri, sper sa meargaPosted Image
audi: https://www.olx.ro/o...html#2db5e9b296
skoda: https://www.olx.ro/o...html#e184ccd8cb
seat: https://www.olx.ro/o...html#393053a4fd

#2
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,715
  • Înscris: 06.07.2005

View Postgabriel011, on 21 aprilie 2017 - 01:32, said:

nu imi sariti in cap ca sunt vechi..asta e pentru max 5 ani cat o tin..

Numai ca in max un an mai platesti inca o data masina. In bugetul asta orienteaza-te spre o masina mai mica daca vrei sa faci si alte drumuri in afara de service.

#3
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Salut,

Am fost acum mult timp in situatia ta si am ales sa imi iau un Audi a3 vechi, tot de 1.6, dar nu ma pricepeam pe vremea aia si mi-am luat teapa, era praf la mecanica si trebuia sa bag in el mai multi bani decat am dat(care nu ii aveam, deci l-am vandut in pierdere). Ti-as recomanda sa cauti o masina care nu a fost candva scumpa. Din ce as alege eu daca as fi fost in locul tau: logan, focus, astra - toate pe benzina si nu musai 1.6, merge si 1.4, sa fie cat mai intretinuta masina. (in niciun caz una la care ii bate un tachet si o tablita la toba). Daca vrei strict intre cele 3 date de tine, as merge pe seat(presupunand ca e in aceeasi stare cu audi-ul, la skoda nu m-as uita).

Edited by rdk, 21 April 2017 - 01:46.


#4
gabriel011

gabriel011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.06.2014
uhm...logan si Ford eh...pai stiu ca francezii fac niste jafuri..iar loganul imi place dar are motor Renault care la 200k e..cam mort, focus am o vaga impresie ca nu e galvanizata(cer mult..ma refer ca am rugina in praguri cat china)..si eu ma gandeam la un Opel sau un VW golf 4...uhm..la nevoie mai pun niste banuti..nu pun buget mare pentru ca...nu fac chiar multi km..

Edited by gabriel011, 21 April 2017 - 02:07.


#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,279
  • Înscris: 08.11.2016
La banii aia, Logan. Sunt loganuri diesel folosite strict la taxi cu aproape 400k si merg de rup pamantul. Din alea de acum 10 ani.

#6
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Toledo si Octavia sunt aceeasi masina practic.

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,216
  • Înscris: 24.05.2006
Cica 'multi km', 200k :D. Ala are pe putin 350, get real. Oricum, e cea mai buna optiune din cele 3, dar pregateste-ti inca vreo 1000 de euro, pentru reparatii.

#8
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
incepand din 2018 va trebui sa-ti faci itp-ul anual la o masina mai veche de 12 ani.

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
la banii astia, clar Audi.
un Logan cinstit nu iti place?

#10
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
https://www.autovit....html#9103b232d0

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postvimann, on 21 aprilie 2017 - 01:42, said:

Numai ca in max un an mai platesti inca o data masina. In bugetul asta orienteaza-te spre o masina mai mica daca vrei sa faci si alte drumuri in afara de service.
Seatul ala adus din germania ce vina are? Ce crezi ca va cadea ? Exagerezi si generalizezi

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
La epave de genul asta, nu te uiti la marca, ci la masina care a fost intretinuta cel mai bine.

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View Postrdk, on 21 aprilie 2017 - 01:45, said:

Am fost acum mult timp in situatia ta si am ales sa imi iau un Audi a3 vechi, tot de 1.6, dar nu ma pricepeam pe vremea aia si mi-am luat teapa, era praf la mecanica si trebuia sa bag in el mai multi bani decat am dat(care nu ii aveam, deci l-am vandut in pierdere). Ti-as recomanda sa cauti o masina care nu a fost candva scumpa. Din ce as alege eu daca as fi fost in locul tau: logan, focus, astra - toate pe benzina si nu musai 1.6, merge si 1.4, sa fie cat mai intretinuta masina. (in niciun caz una la care ii bate un tachet si o tablita la toba).
Cine vorbeste din experienta se vede! Cum sa te gandesti sa cumperi Audi la 2.000-2.500 euro? E clar ca vei baga bani in ea cat nu merita si nu va asteptati ca in bugetul asta sa gasiti Audi sub 300-400.000 km reali.

View Postgabriel011, on 21 aprilie 2017 - 02:05, said:

uhm...logan si Ford eh...pai stiu ca francezii fac niste jafuri..iar loganul imi place dar are motor Renault care la 200k e..cam mort, focus am o vaga impresie ca nu e galvanizata(cer mult..ma refer ca am rugina in praguri cat china)..si eu ma gandeam la un Opel sau un VW golf 4...uhm..la nevoie mai pun niste banuti..nu pun buget mare pentru ca...nu fac chiar multi km..
Am avut timp de cativa ani un Ford Focus din 2003 cu motor 1.6 benzina, masina era in stare foarte buna cand am vandut-o acum 5 ani. Focus ti-as recomanda, are tinuta de drum buna iar la un benzinar riscurile sa bagi multi bani in masina sunt foarte mici daca alegi masina cu atentie cand o cumperi.
Nu as alege niciuna dintre masinile pe care le-ai mentionat.

Edited by Mr. Incredible, 21 April 2017 - 08:16.


#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu as lua a4 b5 prin simplu motiv ca are intretinerea mai buna. In rest alege pe cea care e in stare tehnica mai buna, nu conteaza ca e VW, skoda sau seat.
Si nu vezi ca la skoda aia "bate un tachet" ??? Defapt cine stie ce probleme are.
Am impresia ca doriti sa va luati teapa.

View Postgabriel011, on 21 aprilie 2017 - 02:05, said:

uhm...logan si Ford eh...pai stiu ca francezii fac niste jafuri..iar loganul imi place dar are motor Renault care la 200k e..cam mort, focus am o vaga impresie ca nu e galvanizata(cer mult..ma refer ca am rugina in praguri cat china)..si eu ma gandeam la un Opel sau un vw golf 4...uhm..la nevoie mai pun niste banuti..nu pun buget mare pentru ca...nu fac chiar multi km..

Iara ai mancat de pe jos ? Mai multe probleme au motoarele de vw. Loganul 1.4 si 1.6mpi la 200.000km abia si-a facut rodajul, duce 500.000km fara sa-i faci nimic. Si ce galvanizare mai vrei la o masina de 20 ani ? A tinut 10-15 ani apoi deja incepe rugina. Sa zici ca francezii fac niste jafuri si habar sa nu ai despre ceea ce zici...

View PostQuickSpeed, on 21 aprilie 2017 - 07:21, said:


Astea sunt printre cele mai proaste masini, de asta sunt asa ieftine fata de Logan. Toata lumea are probleme cu ele si toti taximetristii din oras mi-au zis ca regreta alegerea facuta, mai bine luau logan.

Edited by TruculMagic, 21 April 2017 - 09:16.


#15
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
de ce nu îți pui la punct mașina și mai strângi ceva bani. nu cumpăra toate epavele.

Poate plătești avans (2500 de euro) și cu rabla iei o mașină nouă și stai liniștit (plus o rată de credit care nu o să fie foarte mare).

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Posteczorcistul, on 21 aprilie 2017 - 09:12, said:

Inca unu' care a fumat ceva dubios...Auzi la el: Audi de 2450 euro Posted Image

Daca are audi trebuie sa coste neaparat 50.000euro ? Masinile se devalorizeaza, pana la urma marca nu mai conteaza deloc, nu e tot masina ??? Ca a fost candva comparativ cu concurenta din anii 95-01 mai bun la fiabilitate, calitativ, tinuta de drum e altceva. La fel exagerati cand vedeti o "vedeta", pe cand eu o vad ca pe un om oarecare.

#17
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
taximetristii, ce ne-am face fara aceasta specie...

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostQuickSpeed, on 21 aprilie 2017 - 09:20, said:

taximetristii, ce ne-am face fara aceasta specie...

Da... aia care au facut pe o roata mai multi km decat ai facut tu pana acuma :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate