Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vreau sa lucrez in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Oiegas94

Oiegas94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2017
Buna tuturor, suntem un cuplu tanar din Baia Mare si vrem sa ne mutam in Spania. Pentru inceput as vrea sa spun cateva lucruri despre noi: ma numesc Razvan, am 23 de ani, am terminat facultatea de Geografia turismului, am lucrat 3 luni ca agent de vanzari la Arabesque, am lucrat putin si in Cora si la o firma de printat. Prietena mea are 24 de ani, a terminat si ea facultatea de Geografia turismului, a lucrat cu mine putin la o firma de printat. Am lucrat si in Austria cateva luni... Am dori sa ne stabilim in Spania, pt ca ne place ca si tara, clima, mare etc. Am mai fost in Spania (vacanta) de doua ori, in zona Altea - Benidorm.  Ne-a placut foarte mult ceea ce am vazut. Prietena mea stie foarte bine spaniola, iar eu acuma invat Posted Image . Daca puteti sa ne ajutati cu orice sfat, cazare (contra cost) , loc de munca etc. va multumim foarte mult. Asteptam raspuns.

Edited by Dany_Darke, 20 April 2017 - 16:35.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
In ce zona doriti sa plecati? Spania sta pe plan economic foarte prost, eu cred ca un job cat de cat bun nu prea o sa gasesti, mai degraba ceva in gastronomie, turistica, ca in rest nu isi gasesc nici ai lor de munca.

Singura zona unde economia functioneaza este in nord, mai la granita cu Franta, insa acolo nu prea ai clima care ti-o doresti tu, iarna este destul de frigut, vara este ok (zona Girona-Barcelona). La fel si la Madrid, dar normal pentru o capitala, insa de locuit nu prea ok.

Pentru integrare usor, Castellon unde aproape fiecare locuitor este roman, la fel si in Marbella. Sudul Spaniei este destul de sarac, partea portugheza cam la fel.

#3
Oiegas94

Oiegas94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2017
multumim de sfat, o sa vedem ce mai zic si altii



Valencia, Benidorm, Alicante .... acolo ne-ar placea

Edited by Dany_Darke, 20 April 2017 - 17:16.


#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View PostOiegas94, on 20 aprilie 2017 - 15:45, said:

multumim de sfat, o sa vedem ce mai zic si altii


Daca pleci, eu zic sa ai ceva bani pusi deoparte, pana iti faci actele, documentele la zi, cazarea si mancarea si pana iti gasesti un job poate trece o perioada buna de timp. Daca iti gasesti ceva nu iti recomand sa lucrezi pentru romani, sarbi, albanezi, ca in general o sa iti vezi banii cand au ei chef de plata.



- Valencia am fost eu la sfarsitul lui Martie, orasul este foarte frumos de locuit, insa stiu ca economia este la pamant, foarte multe constructii neterminate, (citeste despre stadionul Valencia ca nu au bani sa il termine de peste 10 ani de zile), plus ca doar interiorul orasului este ok, toate cartierele din afara centrului sunt ghetto-uri adica saracie la maxim.

- Benidorm este oras frumos de vizitat nu stiu cum este sa locuiesti, dar banuiesc ca la fel ca in Valencia, la fel si Alicante, fiind toate din aceasi zona.

In Valencia stiu ca este o mare fabrica Ford care angajeaza cam 8000 de oameni, te poti interesa de un job. In rest prin Valencia doar oamenii care lucreaza la multi-nationale (zona Beniferri) au un ban in buzunar, restul traiesc de pe o zi pe alta. Beniferri este interesant de urmarit fiind un cartier nou dezvoltat, la granita cu "ghetto-urile", pe o parte a strazi vezi oameni la costum cu bani, mancand la restaurante scumpe si daca treci strada vezi oameni saraci care traiesc vai de ei.


Ca sa fiu sincer, daca in Romania ai un job cat de cat ok, traiesti cu singuranta ceva mai bine ca in Spania. Salariul este undeva la 1000eur net in medie, dar calculeaza chiria, mancarea, liniile de transport, o haina, un restaurant si nu prea ramai cu ceva in mana. Plus ca stai printre straini, iar spaniolii nu sunt chiar prietenosi cu romanii.

Edited by business11, 20 April 2017 - 16:01.


#5
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Mergi cu încredere! Spania, economic, cultural și turistic e cu douăj' de clase peste România. Necunoscătorii vorbesc în necunoștință de cauză, referindu-se la rata șomajului din Spania, fără să-și dea seama că în România șomajul real - nu ăla din pix raportat la Bruxelles - e undeva pe la 35%. În Spania, în turism se câștigă excelent, doar e a doua atracție mondială după Franța. Succes.

Edited by fflloorryynn, 20 April 2017 - 16:08.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 20 aprilie 2017 - 15:53, said:

Salariul este undeva la 1000eur net in medie
Mai precis, 1719 €

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
cred ca ar fi util sa cauti informatii si pe forumurile comunitatilor de romani care locuiesc si lucreaza in spania.

#8
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
ai stat in spania sau stai acolo?stii cit ia un inginer la J.C. in Calatorau (  Zaragoza) 1200 euro. si asta cu 5 ani de facultate si engleza naspa.business11 a zis tot.daca vrei sa traiesti de pe o zi pe alta Spania.

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostKarhu, on 20 aprilie 2017 - 16:09, said:

Mai precis, 1719 €
Totusi, ma intreb de ce in Islanda se castiga bine ( aprox. 3000 € )

View PostOiegas94, on 20 aprilie 2017 - 15:46, said:

daca nu ne poti ajuta cu nimic, atunci nu te baga in seama
sper ca te-ai prins de sarcasmul meu

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View PostKarhu, on 20 aprilie 2017 - 16:09, said:

Mai precis, 1719 €

nu te lua dupa statistici ca in si in Romania sunt 515€, dar 70% din populatie viseaza la suma asta. Astea sunt sume trase in sus de bogati, milionari si cei care castiga zeci/sute mii de eur pe luna. Plus Valencia este pe plan salarial numarul 10 din Spania. Madrid si Barcelona au salariile mai bune, si ridica si statistica in sus.

Am foarte multe cunostinte in Spania si stiu ca salariul se joaca intre 800-1200eur, unde 1200 este un salariu foarte bun.

In rest viata este grea, clima este placuta, dar cand caldura bate o vara intreaga la 40 de grade nu iti mai arde de munca, nu degeaba economia tarilor calduroase este scazuta. Plus ca lucrezi de dimineata pana la pranz, pauza pana la 2-3 si dupaia pana la 10 seara, ajungi rupt acasa nu stiu daca iti mai arde.

In Spania se traieste prost si slab calitativ, cum am mai spus cu un salariu bun in Romania traiesti mai bine decat in Spania.

Intra la magazine sa vezi ca sunt goale, lumea nu prea are bani sa investeasca in haine, se cumpara unde este mai ieftin.

#11
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View Postbusiness11, on 20 aprilie 2017 - 16:37, said:

In Spania se traieste prost si slab calitativ, cum am mai spus cu un salariu bun in Romania traiesti mai bine decat in Spania.
Așa dudă mai rar. Cred că nici măcar nu ești conștient de ceea ce-ai zis. Sincer, nu știu de unde le scoateți. Tu ai locuit măcar mai mult de-un an în Spania sau vorbești din auzite?

Citește aici, măcar pe viitor să nu mai spui așa ceva niciodată. Spania e pe locul 5 în lume la Quality Life Index. Nu contează numai salariile, sunt mulți factori care se iau în considerație. https://www.numbeo.c..._by_country.jsp

Edited by fflloorryynn, 20 April 2017 - 16:52.


#12
Oiegas94

Oiegas94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2017
In Spania sunt sute de mii de romani, daca ar fi atat de rau traiul, de ce ar mai locui acolo? de ce nu se intorc toti romanii in tara?

#13
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
daca mergi sa inveti spaniola poti merge,dar uita sa pui ceva deoparte.daca vrei sa maninci decent 400 la 2 persoane.500 chirie.200 incalzire, apa calda,gunoi ,internet.daca vrei si masina....tu daca lucrezi numai chelner pot sa lucrezi.diploma de facultate poti sa o lasi acasa

#14
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
bad post.

Edited by BogzaG, 20 April 2017 - 17:49.


#15
Oiegas94

Oiegas94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2017

View Postvillacrown, on 20 aprilie 2017 - 17:20, said:

daca mergi sa inveti spaniola poti merge,dar uita sa pui ceva deoparte.daca vrei sa maninci decent 400 la 2 persoane.500 chirie.200 incalzire, apa calda,gunoi ,internet.daca vrei si masina....tu daca lucrezi numai chelner pot sa lucrezi.diploma de facultate poti sa o lasi acasa


noi suntem doi, deci doua salarii ar trebui sa ne ajunga cat sa traim decent si sa putem pune ceva banuti deoparte, un salar merge exact pe ce ai zis tu si unul sa il punem deoparte...

Edited by Oiegas94, 20 April 2017 - 17:51.


#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postvillacrown, on 20 aprilie 2017 - 17:20, said:

.500 chirie
cam ce inchiriezi de banii astia si prin ce zone
niste exemple se poate ?

#17
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
@ fflloorryynn
Cat timp ai de cand esti in Spania?
Sau daca nu mai esti in Spania, cat timp ai stat si in ce zona?
Multumesc!

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cu ce "stiti" voi sa faceti o sa faceti foamea pe acolo si o sa va intoarceti cu coada intre picioare dupa cateva luni cu toate economiile cheltuite si eventual si cu datorii.
De prin 2008 nu mai e Spania un El Dorado, de fapt inca de prin 2003 era mai greu sa iti gasesti ceva. Romanii de acolo pe care i-a prins criza fara loc de munca, desi stiau limba, multi stiau bine si o meserie, aveau multe cunostinte acolo, actele ok, NIE si tot ce trebuie, marea majoritate nu si-au mai gasit de lucru si au fost nevoiti sa plece prin alte tari.
O fi Spania mult peste Romania dar nu e roz nici acolo. E aproape imposibil sa iti gasesti ceva de lucru pe acolo acum, cu exceptia unor domenii in voga, IT si altele tehnice.
Plecati numai daca aveti ceva hotarat inca din tara, altfel - sa va duceti acolo si sa va cautati - e un mare NU.
Invatati mai bine o meserie ca nu aveti niciuna. Diplomele alea nu valoreaza nimic, nici in Ro dar mai ales afara.

Edited by Friskey, 20 April 2017 - 18:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate