Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Castile audio care te spioneaza

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Man claims his Bose headphones intercept what he’s listening to

Daca mergi cu avionul, sunt doua tipuri de casti care iti sar in ochi: Beats (colorate) si BOSE cu Noise Cancelling.

Aparent, prin programul ce le controleaza, sunt trimise informatii despre preferintele muzicale.
Teoretic informatiile sunt anonime, dar se adauga profilului tau de utilizator "anonim".

Quote

An Illinois man has accused Bose, the audio equipment manufacturer, of illegally wiretapping him via his Bose headphones.
According to a proposed class-action lawsuit filed in federal court in Chicago on Tuesday, Kyle Zak bought a $350 pair of Bose QuietComfort 35 wireless Bluetooth headphones in March 2017. Those headphones use an app, known as "Bose Connect," to skip, pause, and perform other controls on them.
The civil complaint alleges that Bose collects "the names of any music and audio tracks" played througthe headphones, along with the customer's personally identifiable serial number. It also says the information gets sent to third parties, including "data miner Segment.io."

Lawyers for Zak argue that constitutes wiretapping. They further allege that type of interception could have revealed a lot of personal information about consumers, depending on their music or podcasting listening habits. For example, someone listening to "The Greatest Generation," like its hosts, might be a little bit embarrassed to admit to the world that they listen to a Star Trek podcast.
Neither Bose nor Segment.io, which is not a party to the lawsuit, immediately responded to Ars’ request for comment.
The lawsuit claims that several other headphone models send out this data, including the SoundSport Wireless, Sound Sport Pulse Wireless, QuietControl 30, SoundLink Around-Ear Wireless Headphones II, and SoundLink Color II.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
si daca ar fi asa , eu nu vad nimic rau in asta

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Ce e rău e că, în goana după profit, nu mai există limite și nici bun simț. Obiceiurile mele private trebuie să rămînă ca atare. Dacă vor să facă statistici să-mi ceară permisiunea.

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Problema este ca se stie totul despre tine, chiar si cele mai intime chestii.
Stii la ce se foloseste asta? La reclama/vanzari.

O sa te pui pe WC si inainte sa te panichezi ca nu mai ai hartie igienica, o sa primesti notificare pe telefon ca ar fi cazul sa cumperi.

Edited by Ahasverus, 20 April 2017 - 12:11.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAhasverus, on 20 aprilie 2017 - 12:08, said:

O sa te pui pe WC si inainte sa te panichezi ca nu mai ai hartie igienica, o sa primesti notificare pe telefon ca ar fi cazul sa cumperi.
Daca primesc notificare inainte sa ma pun pe WC eu le dau o bulina rosie.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
De aia mi-am luat eu versiunea cu fir :)

#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Pai ce are a face? Toate vin cu app ajutator, optional.

#8
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postpetre69, on 20 aprilie 2017 - 11:58, said:

si daca ar fi asa , eu nu vad nimic rau in asta
asta e o gluma, nu?
de "privacy" nu s-a auzit? Trebuie ca macar sa te intrebe si sa iti dai acordul inainte de a face orice in acest sens.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View PostBursul, on 20 aprilie 2017 - 12:14, said:

Daca primesc notificare inainte sa ma pun pe WC eu le dau o bulina rosie.
nu te panica, ca o sa fie deja drona amazon la geam cu un bax de hartie.

#10
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Și ce dacă află alții ce muzică ascult eu(sau îmi place mie)?

Dacă vor să știe,să întrebe și le spun,să nu mai consume aparatură să mă spioneze degeaba.

Oricum,dacă ar fi cum se vehiculează,se știe deja totul despre noi,așa că panică inutilă.

#11
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Se stie tot ce vizualizam si facem in browser.
Asta cu muzica pe care o ascultam la casti e ... neinteresant.

#12
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postslai, on 20 aprilie 2017 - 13:09, said:

nu te panica, ca o sa fie deja drona amazon la geam cu un bax de hartie.
Deci,dacă îmi place Hitomi Tanaka,mă trezesc cu ea la ușă?

Așa să fiePosted Image!

Edited by ASCENDED, 20 April 2017 - 13:21.


#13
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Think twice about connecting those sex toys to the Internet: A vibrator company has agreed to pay up to $10,000 to U.S. customers who used a smartphone app that relayed their data to the firm's server.
The toys in question, which include the We-Vibe Classic and Rave by We-Vibe, are designed to be used by couples, allowing one partner to control the devices via Bluetooth and a smartphone app.
Security researchers, however, discovered the company was also using the smart phone app to harvest data about how customers used the vibrators. The apps collected information such as what temperature and intensity settings the owners used, as well as how often they used the toys.


http://fortune.com/2...brator-lawsuit/

:naughty:

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Și când cumperi cd-ul original de la magazin cum faci ca vânzătorul să-ți respecte intimitatea și să nu țină minte că tu preferi o anumită formație?

#15
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

View PostShadowBroker, on 20 aprilie 2017 - 13:34, said:

Think twice about connecting those sex toys to the Internet: A vibrator company has agreed to pay up to $10,000 to U.S. customers who used a smartphone app that relayed their data to the firm's server.
The toys in question, which include the We-Vibe Classic and Rave by We-Vibe, are designed to be used by couples, allowing one partner to control the devices via Bluetooth and a smartphone app.
Security researchers, however, discovered the company was also using the smart phone app to harvest data about how customers used the vibrators. The apps collected information such as what temperature and intensity settings the owners used, as well as how often they used the toys.


http://fortune.com/2...brator-lawsuit/

:naughty:
Eu stiu ca in momentul instalarii trebuie sa iti dai acceptul pentru ca aplicatia sa aiba acces la informațiile personale. Și atunci despre ce procese mai vorbim?

#16
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
O fi fost vreo gresala de exprimare sau pur si simplu asa au aflat multi ca exista genul asta de jucari sexuale.

#17
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostOutOfMind, on 20 aprilie 2017 - 17:04, said:

Eu stiu ca in momentul instalarii trebuie sa iti dai acceptul pentru ca aplicatia sa aiba acces la informațiile personale. Și atunci despre ce procese mai vorbim?
Sa aiba acces e una, sa trimita genul asta de date catre serverul firmei e alta.

#18
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
telefonul colecteaza mult mai multe date despre tine care altora le aduc milioane de $$

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate