Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Izolatie placa de beton -pod

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
domnfane

domnfane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.09.2008
ce soluti as fii pentru izolare placa de beton-pod .Pierd prea multa caldura si nici acoperisul (tabla+astereala+folie anticondens) nu este izolat

#2
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Eu la casa am vata de sticla si vata bazaltica intre grinzi de lemn. La beton problema este consumarea energiei termice, adica betonul absoarbe si cedeaza la exterior. Poti izola podul cu vata si nu mai ai probleme. Vara, la ce temperaturi ajunge podul tau, avand in vedere lipsa de izolatie?

#3
domnfane

domnfane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.09.2008
sauna

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vata minerala, saltele care se folosesc la izolatiile de exterior. Acestea  sunt compuse din doua straturi, din care unul e rigid si permite acoperirea cu plasa de fibra de sticla si adeziv. Daca in loc de fibra de sticla, folosesti plasa rabitz si torni o sapa de beton de 2-3 cm, poti si sa circuli(in limite rezonabile) pe suprafata izolatiei. Daca vrei o suprafata circulabila, poti pune peste vata, placi de OSB si parchet laminat.

#5
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Ideal ar fi sa izolezi placa de beton cu saltele de vata minerala...minim 20 cm ...ideal 40cm.

Stiu ca se practica izolarea acoperisului la noi dar asta nu este ideal.

Podul trebuie sa aiba ventilatie naturala...ventilatia care va aduce temperatura aerului din pod la temperatura aerului de afara indiferent de izolatia acoperisului.


Daca vrei sa ai podul circulabil va trebui sa creezi un caroiaj de lemn de inaltimea izolatiei pe care vrei sa o folosesti si sa pui saltelele de vata in interior apoi sa pui scandura deasupra in locurile pe care vrei sa circuli.

Aceasta este cea mai accesibila varianta.

Edited by -Jinx-, 19 April 2017 - 12:30.


#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 domnfane, on 19 aprilie 2017 - 12:01, said:

ce soluti as fii pentru izolare placa de beton-pod .Pierd prea multa caldura si nici acoperisul (tabla+astereala+folie anticondens) nu este izolat
Izolatia acoperisului e documentata pe multe site-uri, si pe aici pe forum, e solutia mult mai buna decat izolarea placii de la pod.

Trebuie o izolatie de minim 30cm, vata plus polistiren plus folie, cu cat mai groasa cu atat mai bine. Izolarea placii va deveni inutila probabil.

Daca totusi e necesara, niste polistiren extrudat in pod si turnat apoi peste o

 -Jinx-, on 19 aprilie 2017 - 12:29, said:

Podul trebuie sa aiba ventilatie naturala...ventilatia care va aduce temperatura aerului din pod la temperatura aerului de afara indiferent de izolatia acoperisului.
Greu de crezut ca o incapere izolata cu 1 geam deschis pt ventilare va ajunge la temperatura aerului de afara...
Dar presupunand ca este asa, de ce ai mai dori sa ai un pod daca temperatura programata pt el va fi egala cu cea de afara?

Ce avantaje aduce un pod in care aduci temperatura la nivelul de afara?

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ori termoizolezi tavanul ori deasupra pe placa . Dpmdv , polistirenul extrudat ( grosime minim 10cm ) si o sapa usoara deasupra ar fi alegerea ideala mai ales daca intr-un viitor indepartat sau nu , te gandesti la o mansardare .

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Termoizolatie peste placa de beton, si peste termoizolatie 5-10cm sapa armata cu plasa minim Ø6/10. Trebuie vazut ce incarcari suplimentare suporta placa de beton actuala.

#9
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Nu recomand polistirenul la izolatia podului, reactioneaza urat la temperatura tablei, chiar si cu oricare vata intre invelisul de anticondens si acesta.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Erwin_Rommel, on 19 aprilie 2017 - 13:00, said:

Nu recomand polistirenul la izolatia podului, reactioneaza urat la temperatura tablei, chiar si cu oricare vata intre invelisul de anticondens si acesta.
daca-l pui intre placa si sapa chiar nu mai conteaza, totul e sa fie extrudat nu expandat

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Erwin_Rommel, on 19 aprilie 2017 - 13:00, said:

Nu recomand polistirenul la izolatia podului, reactioneaza urat la temperatura tablei, chiar si cu oricare vata intre invelisul de anticondens si acesta.
Macar ai citit tot ? Nu ai citit si de aici concluzia gresita ...

#12
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 unbrutus, on 19 aprilie 2017 - 12:48, said:

Greu de crezut ca o incapere izolata cu 1 geam deschis pt ventilare va ajunge la temperatura aerului de afara...
Dar presupunand ca este asa, de ce ai mai dori sa ai un pod daca temperatura programata pt el va fi egala cu cea de afara?

Ce avantaje aduce un pod in care aduci temperatura la nivelul de afara?

Ai uitat un aspect din ecuatie...o incapere NEINCALZITA.

Si da...lasa tu geamul deschis intr-o camera in timpul iernii si dupa 3  ore sa imi zici ce temperatura ai in camera daca ai caloriferul inchis.

Iti zic eu...exact cea de afara.

Poate inca un grad doua in plus cat timp vor mai degaja peretii caldura.

Dupa 24 de ore garantat vei avea temperatura de afara pentru ca pe geamul ala deschis se face schimbul complet al aerului din incapere cu cel rece de afara.

Gandeste inainte sa postezi

In pod nu depozitezi muraturi...in pod depozitezi chestii care nu sunt sensibile la temperatura

Izolatia acoperisului e recomandata cand faci o mansarda incalzita....nu un pod ventilat.

Daca podul nu este ventilat vei avea condens i mucegai

Edited by -Jinx-, 19 April 2017 - 13:21.


#13
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 Baxon, on 19 aprilie 2017 - 13:14, said:

Macar ai citit tot ? Nu ai citit si de aici concluzia gresita ...
Am zis la general.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Erwin_Rommel, on 19 aprilie 2017 - 13:33, said:

Am zis la general.
Cand faci o afirmatie in contextul unor explicatii deja date , vi si tu cu explicatia ca sa stim la ce te referi !
Ca fapt divers exista si metode de a termoizola sarpanta cu polistiren fara sa se intample " minunile " de care amintesti .

#15
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 Baxon, on 19 aprilie 2017 - 13:38, said:

Cand faci o afirmatie in contextul unor explicatii deja date , vi si tu cu explicatia ca sa stim la ce te referi !
Ca fapt divers exista si metode de a termoizola sarpanta cu polistiren fara sa se intample " minunile " de care amintesti .
Am zis  ''la general'' cu referire la pod, nu sarpanta.

#16
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
eu am izolat casa de 40 de ani vechime.cea in care stau cu polistiren extrudat de 5 cm ,lipit cu spuma,asta pentru a reduce incarcarea,casa fiind construita pe pereti portanti,dupa care am armat cu fibra si adeziv de polistiren si peste am turnat sapa autonivelanta.sunt foarte multumit.calci bine in pod si suporta si greutati medii sa spun.solutia am primit-o in urma unei intrebari la Misiunea casa'.spor la treaba

#17
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
5 cm este insuficient....


Solutia in sine e buna ...se poate folosi expandat de densitate mare EPS 200- EPS 100 , dar neaparat in grosim8 de la 20cm in sus

Daca nu circuli frecvent prin pod solutia cu caroiaj de lemn umplut cu vata bazaltica e mai ieftina

Edited by -Jinx-, 19 April 2017 - 15:14.


#18
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 domnfane, on 19 aprilie 2017 - 12:01, said:

ce soluti as fii pentru izolare placa de beton-pod .Pierd prea multa caldura si nici acoperisul (tabla+astereala+folie anticondens) nu este izolat
Pentru inspiratie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate