Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calisthenic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Nustiu daca exista cineva care sa ridice bine la piept si sa nu poata face 10 flotari corecte. Pate doar daca ar fi foarte gras. Eu, de exemplu,nu ma ocup cu flotarile dar fac vreo 50. Mai verific asa cand imi amintesc, poate o data in doua luni.

Felicitari pentru forma!

#20
kidink

kidink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.03.2017

View Postmiromulus, on 17 aprilie 2017 - 18:37, said:

Uita-te la Medrano si cam ala e maximul pe care poti sa-l scoti din calistenice. Desi, sa fiu sincer, nu as baga mana in foc ca Frank nu trage si de fiare un picut.

Uită-te la BarBarians sau la Zef Zakaveli.

View Postvinciun, on 19 aprilie 2017 - 06:34, said:

Nustiu daca exista cineva care sa ridice bine la piept si sa nu poata face 10 flotari corecte. Pate doar daca ar fi foarte gras. Eu, de exemplu,nu ma ocup cu flotarile dar fac vreo 50. Mai verific asa cand imi amintesc, poate o data in doua luni.

Felicitari pentru forma!

Vorbești bălării, exact ca mulți de pe aici.

#21
Flavyus35

Flavyus35

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.03.2017

View Postkidink, on 19 aprilie 2017 - 08:10, said:


Vorbești bălării, exact ca mulți de pe aici.

Dar tie chestia asta nu-ti da de gandit...

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View Postkidink, on 19 aprilie 2017 - 08:10, said:



Uită-te la BarBarians sau la Zef Zakaveli.



Vorbești bălării, exact ca mulți de pe aici.

Serios? Cam ce balarie am spus? Asa cu argumente daca se poate.

#23
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postkidink, on 19 aprilie 2017 - 08:10, said:

Uită-te la BarBarians sau la Zef Zakaveli.

Zef e prea mare sa fie doar din calistenice. Asta sigur trage si la sala. Nu te mai lua strict dupa ce zic oamenii. Nu de alta da' si asta cica e natural si deseori promoveaza calistenicele

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Uf6ZdLYG-C0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by miromulus, 19 April 2017 - 11:35.


#24
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postkidink, on 19 aprilie 2017 - 08:10, said:


Vorbești bălării, exact ca mulți de pe aici.

Esti cam obraznic pentru unul care se declara incepator! Ti-a spus omul ca poate sa faca 50 de flotari, ce mai vrei? Si el are peste 100 de kg si arata cum NU o sa arati tu vreodata orice  sport ai practica. Eu de exemplu cand aveam 97-98kg puteam sa ridic sus la etajul 4 saci cu lemne de foc, cam 50kg bucata, 5-6 ore continuu asta dupa ce  jumatate de zi o petreceam spargand acei butuci. Si mi se pareau asa de usori sacii aia incat nu aveam nevoie de om sa mi-i puna in "carca", ii luam singur. Uneori la inceput cand aveam mai multa vlaga mai luam in mana dreapta si cate o geanta mare tip Lild plina cu lemne. Bai baiatule, daca iti pun in spate o greutate de 50kg si te pun sa o duci 200m cazi lat pe jos inainte de finish. Asa ca lasa volumul mai mic, apuca-te de treaba si dovedeste-ne ca ne inselam!

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostVictor19R, on 18 aprilie 2017 - 22:43, said:

aia inseamna masa musculara adevarata?

Daca tot vorbim de balarii.

#26
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Oameni buni...hai sa nu ducem discutia in penibilitati gen bruzli il bate pe arnold.
Orice sport este mai bun decat sa nu faci niciunul iar faptul ca niste tineri se apuca de sport este de apreciat.
Rugamintea fata de ei este insa sa nu-i considere pe cei care fac alte sporturi niste adversari...si sa recurga la absurditati ca "poti impinge 100kg dar nu poti face 10 flotari".

Ca la orice inceput, mai ales daca nu ati mai facut sport, faptul ca va apucati sa faceti tractiuni, flotari si alte miscari cu greutatea corpului, este un stimul suficient ca sa declanseze si o oarecare hipertrofie musculara (daca exista si o alimentatie pusa la punct). Dupa un timp insa, destul de scurt de altfel, faptul ca lucrezi doar cu greutatea corpului va face ca progresele in masa musculara sa stagneze. Daca sunteti dedicati si va place ceea ce faceti...lucrati. Veti dezvolta un fizic atletic...dar pentru cei mai multi tineri fizicul obtinut din astfel de antrenament este departe de ceea ce vad ei pe youtube. Si in curand se lasa...

#27
kidink

kidink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.03.2017

View Postsandu222, on 19 aprilie 2017 - 15:56, said:

Esti cam obraznic pentru unul care se declara incepator! Ti-a spus omul ca poate sa faca 50 de flotari, ce mai vrei? Si el are peste 100 de kg si arata cum NU o sa arati tu vreodata orice  sport ai practica. Eu de exemplu cand aveam 97-98kg puteam sa ridic sus la etajul 4 saci cu lemne de foc, cam 50kg bucata, 5-6 ore continuu asta dupa ce  jumatate de zi o petreceam spargand acei butuci. Si mi se pareau asa de usori sacii aia incat nu aveam nevoie de om sa mi-i puna in "carca", ii luam singur. Uneori la inceput cand aveam mai multa vlaga mai luam in mana dreapta si cate o geanta mare tip Lild plina cu lemne. Bai baiatule, daca iti pun in spate o greutate de 50kg si te pun sa o duci 200m cazi lat pe jos inainte de finish. Asa ca lasa volumul mai mic, apuca-te de treaba si dovedeste-ne ca ne inselam!

mă refeream că vorbește bălării la faptul că nu sunt persoane de genul ăla, cum a menționat el. Știu persoane care ridică mult la piept și nu sunt în stare să facă 10 flotări, dar și tu te bagi ca musca-n lapte. Cărai pe dreq lemne la etajul 4

Edited by kidink, 19 April 2017 - 16:36.


#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Eu zic ca este iremediabil, se trateaza cu Ignore.

#29
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postkidink, on 19 aprilie 2017 - 16:36, said:

Știu persoane care ridică mult la piept și nu sunt în stare să facă 10 flotări

Imposibil, folosesti aceeasi muschi. Flotarile sunt un fel de impins la piept cu 40-50 de kilograme. Doar sa ai un abdomen absolut de mamaliga sa nu poti face flotari, chestie imposibila daca tragi de fiare.

#30
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postoverseas, on 19 aprilie 2017 - 16:41, said:

Eu zic ca este iremediabil, se trateaza cu Ignore.

In cazul de fata cred ca da. Nu inteleg agresivitatea unora care zic ca-s incepatori dar pe de alta parte cred ca le stiu ei deja pe toate...

#31
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postkidink, on 19 aprilie 2017 - 16:36, said:

mă refeream că vorbește bălării la faptul că nu sunt persoane de genul ăla, cum a menționat el. Știu persoane care ridică mult la piept și nu sunt în stare să facă 10 flotări, dar și tu te bagi ca musca-n lapte. Cărai pe dreq lemne la etajul 4
Am carat lemne la etajul 4, ani de zile la rand mai biscuite! Si nu doar lemne ci si saci de cartofi, faina, boabe de porumb, pana si butoaie  cu smoala si valuri de membrana bituminoasa la 40kg pentru izolatii. Stii ce greu e sa urci singur pe bloc un val de ala pe scara de ascensiune pe bloc?
Asa ca ma p*s pe calisthenicu tau, degeaba faci tu exercitii daca nu ai putere de munca in viata de zi cu zi exact ce zicea Jurassikman.
Ca fapt divers eu la 97-98kg iti faceam flotari pt. tricepsi la paralele cu 40kg atarnate, iar tractiuni iti faceam 8-9 repetari cu 10kg atarnate de centura. Si tot ca fapt divers puteam ridica dacia 1310 de bara de fier din spate si o  mutam 1m din loc ca sa pot iesi din parcare. Daca tu poti face asta eu iti dau 1.000RON pe loc. Dar nu poti si nici nu o sa poti vreodata(ar insemna aproape 200kg la indreptari). Si ar mai fi intamplari din viata reala, dar nu le mai spun ca are dreptate colegul Lion despre Brusli vs Van Damme

Dar daca tot am luat-o pe aratura.....uite mai biscuite cand o sa ajungi tu, in urma practicarii calisthenicului, sa faci asa ceva, eu o sa fiu primul care te respecta!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7hnPwR3QcCU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandu222, 19 April 2017 - 20:09.


#32
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Și uite cum a trecut discuția din creier în mușchi. Și ne mai miram ca exista mitul cum că cei cu mușchi sunt slab dotați la mansarda. E de ajuns sa arunce un ochi pe aici. Când apar și exagerările atunci e filmul complect.

Edited by Mariusvlad2, 20 April 2017 - 07:18.


#33
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Ridicat la piept? Si impinsul unde? La vagoane? :D

#34
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Sandule, trebuie sa intelegem ca nu toti cei care se duc la sala vor sau pot sa faca indreptari cu 200kg. Respect trebuie sa existe (si trebuie sa fie reciproc) si pentru cei care merg la sala doar pentru a face sport.
Problema in cazul de fata este ca diversi calistenici care au postat nu prea merita acest respect din moment ce vin cu postari pline de o agresivitate gratuita si inutila.

#35
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Topicul a început bine și ma așteptam să văd pe aici programe de antrenament, evoluții, sfaturi... Asta pana a început sa fie confundat cu bodybuildingul. Ce era inevitabil sa produs dar nimic nou sub soare căci și topicul de Crossfit a picat sub greutatea mușchilor. La acest capitol culturismul conduce detașat.
Poate ca discuțiile de pe aceste topicuri ar trebui duse în zona andurantei și a mobilității și de abea apoi sa discutam despre eventuale creșteri ale masei musculare căci de fapt aceasta este ordinea obiectivelor în mare dacă te apuci de acest sport.

#36
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Pentru ca asta nu inteleg multi incepatori...se lasa "sedusi" de fizicurile unora vazuti pe net, care chiar daca fac acum (si) calistenic, nu au fost obtinute exclusiv cu miscari de genul acesta. Sunt multi care au trecut din sali sau alte sporturi catre aceste tip de sport, insa in multe cazuri masa musculara este "mostenire" din alte tipuri de miscari sau in alte multe cazuri, este dublata si de antrenamente in sala.
Repet, daca scopul celor care vor sa faca calistenic este sa faca sport, sa aibe o buna mobilitate si conditie fizica, este foarte ok. Daca vor insa sa impresioneze in tricou fara maneci/ maieu sau fara...nu este cazul. Vei obtine un fizic cat de cat atletic dar fara sa iasa in evidenta.

Edited by the_lion, 20 April 2017 - 13:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate