Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Vanzare apartament prin prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Buna ziua,

Urmeaza sa vand un apartament la cineva care face credit prin prima casa prin ING.
Am cateva intrebari legate de actele de la notar. Banca poate sa nu fie de acord cu anumite
clauze din antecontract?
Creditul fiind in lei eu vreau sa pun clauza in antecontract in care sa ma acopar in cazul cresterii cursului
euro/leu iar cumparatorul sa  plateasca diferenta de curs intre momentul evaluarii si cel al semnarii contractului de vanzare cumparare.
De asemenea, in contractul de vanzare cumparare se poate pune o clauza cum ca daca banca nu imi vireaza banii dupa un anumit numar de zile(din diverse motive), acest contract de vanzare cumparare devine nul?

Multumesc.

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Da, poate.
Banca este proprietar pana cand se achita toate ratele (se "stinge" datoria). Cel care cumpara prin acest program este "utilizator" (ca la masina, cand o iei in leasing).
Niciodata banca nu o sa mearga in pierdere si nu o sa accepte coonditii si clauze defavorabile ei. In plus au o armata de juristi pe acolo.
Si de regula, aceste contracte sunt "standar" ca sa zic asa. Deci nu poti veni tu si sa pui acolo ce-ti trece tie prin minte sau ce visezi noaptea...

#3
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 scc1911, on 06 aprilie 2017 - 12:56, said:

Creditul fiind in lei eu vreau sa pun clauza in antecontract in care sa ma acopar in cazul cresterii cursului
euro/leu iar cumparatorul sa  plateasca diferenta de curs intre momentul evaluarii si cel al semnarii contractului de vanzare cumparare.

...si daca scade euro ? Iti da mai putini lei ? Sau dai tu inapoi din ce primesti ?

Pretul il pui in euro atunci si se trece ca se plateste in lei la cursul BNR, posibil sa fie acceptat. Nu cred ca merge sa treci in lei si apoi sa spui ca suma se schimba in functie de curs euro, pretul petrolului, cotatia aurului pe bursa  sau depinde in ce ai tu actiuni ... Poti lua lei in cont vineri si luni cand vrei sa iei euro vezi ca a scazut ...ce mai faci ?

Cred ca e contract standard dar tu esti vanzatorul, daca nu iti place nu semnezi.

Edited by superm, 06 April 2017 - 13:30.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009
cred ca cel mai bine ar fi sa ceri consultanta la una dintre agentiile ing. sau sa suni la relatii cu clientii si sa pui aceste intrebari.
nici eu nu cred ca banca va permite introducerea acestor clauze, daca nu sunt prevazute in contract.

in ultimele 3-4 zile cursul de vanzare euro la casa de schimb valutar a scazut putin, de la 4,555 la 4,539 (luni si marti). bancile au alt curs, usor mai crescut.
sa presupunem ca pretul apartamentului este 40.000 euro, in conditiile de mai sus, tu esti cel care pierde "fabuloasa" suma de  640 lei (6.400.000 lei vechi).
daca nivelul de schimb ramane relativ constant nu ai nevoie de aceasta clauza, iar daca mai scade, tot tu esti cel care pierde. nimeni nu poate estima cu precizie cand o s-o ia razna din nou cursul valutar, in sensul prabusirii leului.

ar trebui sa te bucuri ca vinzi apartamentul fara batai de cap, samsari, agentii imobiliare, in conditii sigure privind tranzactia si contractul.
daca nu ma insel, contractul se semneaza in momentul in care banca vireaza banii in contul cumparatorului (se numeste disbursarea sau "tragerea" creditului) iar el iti face imediat transferul de bani in cont sau ii ridica de la ghiseu si ti-i da cash. nu sunt sigura 100%, parca asa a procedat tatal meu cand a vandut apartamentul, tot unei familii tinere, tot prin programul prima casa.

cred ca iti faci prea multe probleme si griji. pana la un punct este normal, mai ales daca te afli la prima tranzactie de acest fel. dar nu-ti imagina ca banca iti lasa prea mult spatiu de manevra, in folosul tau.

Edited by corinadaniela, 06 April 2017 - 13:37.


#5
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
La doar 10 bani in plus pentru 1 euro(destul de realist sa fie aceasta crestere in cateva saptamani) eu pierd vreo 4000 de lei din diferenta de curs. Nu vorbesc daca o ia cursul razna(vezi francul elvetian acum cativa ani).
De ce nu ar accepta banca aceasta clauza daca cumparatorul este dispus sa accepte? Pana la urma el plateste diferenta de curs intre momentul evaluarii si vanzare cumparare.
Este banca prezenta cand se face antecontractul sau impune notarului un formular standard?

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Chiar daca creditul este in lei, tu pui valoarea in Euro in contract.
Dai numarul de cont in euro si banca iti va livra acolo banii. Euro, fireste.
La ce paritate o va face, nu e treaba ta.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009

 scc1911, on 06 aprilie 2017 - 14:28, said:

La doar 10 bani in plus pentru 1 euro(destul de realist sa fie aceasta crestere in cateva saptamani) eu pierd vreo 4000 de lei din diferenta de curs. Nu vorbesc daca o ia cursul razna(vezi francul elvetian acum cativa ani).
De ce nu ar accepta banca aceasta clauza daca cumparatorul este dispus sa accepte? Pana la urma el plateste diferenta de curs intre momentul evaluarii si vanzare cumparare.
Este banca prezenta cand se face antecontractul sau impune notarului un formular standard?

asta ar insemna ca euro sa treaca de "pragul psihologic" de 4,6 lei.
asa cum am spus, cel mai bine este sa te informezi direct de la sursa.
nu-ti este pe aproape nici-o agentie ing, sa intrebi un consultant ? sau sa te puna in legatura cu cineva care se ocupa de creditele prima casa si contractele de vanzare-cumparare din cadrul acestui tip de credit/tranzactie ?

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 corinadaniela, on 06 aprilie 2017 - 13:33, said:

daca nu ma insel, contractul se semneaza in momentul in care banca vireaza banii in contul cumparatorului
Banii sunt virati in contul vanzatorului
1. imediat ce se semneaza contractul sau
2. dupa cateva zile.

In varianta 1 banii sunt transferati imediat doar daca notarul este unul agreat de banca. L.E. Nu se mai asteapta pana cand va fi adus in banca noul extras de carte funciara.
In varianta 2, banii vor fi transferati dupa cateva zile deoarece se lucreaza cu un alt notar neagreeat de banca si deci banca asteapta noul extras de carte funciara in care sa se stipuleze ca are ipoteca de rang 1 asupra imobilului.

Edited by sfantu.dracu, 06 April 2017 - 14:54.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009
ok, am inteles. e bine de stiut. mersi.

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Atentie scc191, daca ai modificari ale apartamentului de genul pereti sparti, usi facute in locul ferestrelor, fiind un credit prin prima casa, banca nu-si va da acceptul asupra acordarii creditului pana cand nu apar aceste modificari in releveu.

#11
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Nu stiu daca m-am facut inteles pe deplin.
Vreau sa pun in antecontract o clauza de genul:

"Având în vedere că acest credit va fi aprobat în monedă RON, eventualele diferențe de curs valutar RON/EURO vor fi suportate integral de promitenții cumpărători din sursele proprii ale acestora, astfel încât suma care va fi primită de către promitenții vânzători să fie de xxxxx EURO"

Poate banca apoi sa nu fie de acord, sa refuze dosarul de credit?

De mers la banca si vorbit cu consultanti sunt satul. Una vorbesti cu ei alta fac cei din centrala bancii.
Cumparatorul a intrebat la banca si a spus ca nu este nici o problema cu ce clauze vrem sa trecem in antecontract.
Rog sa raspunda cei care au experienta pe acest subiect nu din auzite.

Edited by scc1911, 06 April 2017 - 15:12.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,533
  • Înscris: 30.07.2007
Cred ca e suficient sa stabilesti in antecontract ca pret de vanzare suma exprimata in euro.
Aceasta suma sa iti fie platita in lei la curs BNR din ziua incheierii contractului.

#13
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Din cate tin minte (am luat credit PC acum 2 ani), suma din contract trebuie sa fie neaparat trecuta in lei, nu euro (cel putin asta a fost cerinta BT).
@sfantu.dracu: banca iti vireaza initial tie (ca "primitor de credit") banii intr-un cont infiintat temporar de care nu te poti atinge (cont in lei). Din acel cont ii vireaza banii vanzatorului (deci tot intr-un cont in lei).

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Stiu pe cineva foarte apropiat care a facut creditul in lei si plata in euro. Conversia s-a facut automat la momentul virarii banilor. :)

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 colombo2003, on 06 aprilie 2017 - 13:06, said:

Banca este proprietar pana cand se achita toate ratele (se "stinge" datoria). Cel care cumpara prin acest program este "utilizator" (ca la masina, cand o iei in leasing).
Nu e așa, proprietar va fi cel care ia creditul - el va figura în contractul de vânzare-cumpărare nu banca. Nu are nicio legătură cu leasingul.

#16
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Atunci de ce totul se concesioneaza in favoarea bancii (si Asigurarea si totul)?
De ce nu poti vinde casa? (bine, aici mi se pare ca poti dupa 5 sau 10 ani, sau daca gasesti pe cineva dispus sa iti preia creditul).

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Uite explicații:
https://ro.wikipedia...Credit_ipotecar

#18
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Limpede ca "buna ziua". Ma inclin! Posted Image
Multam althea!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate