Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Arhitectura de calitate

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
410 replies to this topic

#1
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
As dori sa cunosc oameni interesati in mod autentic de arhitectura de calitate pentru a construi impreuna un bloc cu arhitectura in stil romanesc. Ma puteti contacta pe pm.

Multumesc.

#2
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
"bloc cu arhitectura in stil romanesc".

Inca nu avem blocuri de chirpici in portofoliu, ne cerem scuze.

#3
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Cum ziceam, postul se adreseaza oamenilor autentici, care stiu despre ce e vorba.

Pentru ceilalti, un exemplu:

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu-ti mai face nimeni in ziua de azi casoaie (si aici ma refer la inaltimea libera a incaperilor). Greu de incalzit, igienizat etc.
Vremurile se schimba!

#5
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Da, nici mie nu imi plac incaperile inalte cum se faceau inainte. Nu mi se par intime. Parca ai fi intr-un spatiu public. Si inteleg ca o parte din aspectul exterior al unei astfel de cladiri este dat si de inaltimea interioara a camerelor. Dar un arhitect priceput va stii cum sa ii dea cladirii un aspect exterior de calitate chiar si cu camere cu inaltime de care se face in general in ziua de azi.

#6
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
1. Arhitectura de calitate nu se refera doar la aspectul exterior al cladirii.

2. Inteleg ca tu cauti parteneri de afacere? Poate ar trebui sa faci topicul pe aria de afaceri. Dar inainte sa il faci, poate ar fi cazul sa iti lamuresti (pentru tine) cateva lucruri:
- despre cati oameni ar fi vorba (vrei sa faci un bloc de 8 / 14 / 20 / 50 de apartamente)?
- cat ar fi suprafata / bugetul mediu pentru un apartament (asta depinde in primul rand de zona in care vrei sa faci blocul si de nivelul de confort dorit)?
- ai deja terenul cu certificat de urbanism?

Altfel, daca vrei sa vorbim generalitati, putem comenta ce intelege fiecare prin "arhitectura de calitate" si "cum am vrea sa fie apartamentul nostru de vis" :)

#7
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
1. Arhitectura de calitate este arhitectura care creeaza orase in care iti face placere sa traiesti. Evident, si cu urbanism de calitate.

2. Nu caut parteneri de afacere. Caut oameni care doresc sa traiasca intr-un oras frumos.
- cu cat mai multi oameni, cu atat mai bine. Eu imi pot face de unul singur casa mea cu arhitectura, dar asta nu ar contribui prea mult la cresterea calitatii orasului. Blocurile sunt obiecte mai mari care aduc o mai mare bogatie culturala orasului.
- confortul poate sa fie acela al oricarui alt apartament dintr-un bloc comunist. Ideea principala e ca nu vreau sa am doar confort in casa, ci vreau ca si atunci cand ies din casa sa traiesc intr-un mediu frumos.
- asta se discuta in momentul in care se strang oamenii interesati.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAbc2001ro, on 05 aprilie 2017 - 11:15, said:

arhitectura in stil romanesc.
Exemplul pe care l-ai pus e în stil neoromânesc. Să faci în 2017 clădiri într-un stil de acum un secol nu înseamnă arhitectură de calitate ci pastișă. Dacă asta cauți, de ce neapărat neoromânesc și nu eclectic? Sau neobaroc. Sau modernist. Lista e lungă dar toate stilurile astea au ceva comun - erau reprezentative pentru epoca în care au apărut. Deci dacă vrei ceva autentic caută ceva care să reprezinte momentul contemporan si să fie de calitate. Nu neapărat de pe aici - sînt destule exemple bune prin alte părți.

View PostAbc2001ro, on 05 aprilie 2017 - 14:39, said:

Blocurile sunt obiecte mai mari care aduc o mai mare bogatie culturala orasului.
Mărimea nu e neapărat sinonimă cu calitatea. Dacă ar fi așa casa poporului ar fi exemplu pozitiv. Dar nu e.

#9
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postradunic, on 05 aprilie 2017 - 15:31, said:

Exemplul pe care l-ai pus e în stil neoromânesc. Să faci în 2017 clădiri într-un stil de acum un secol nu înseamnă arhitectură de calitate ci pastișă. Dacă asta cauți, de ce neapărat neoromânesc și nu eclectic? Sau neobaroc. Sau modernist. Lista e lungă dar toate stilurile astea au ceva comun - erau reprezentative pentru epoca în care au apărut. Deci dacă vrei ceva autentic caută ceva care să reprezinte momentul contemporan si să fie de calitate. Nu neapărat de pe aici - sînt destule exemple bune prin alte părți.

Ajuta la ceva replica ta ? Frumusetea e nemuritoare. A cauta ceva contemporan inseamna a face blocuri comuniste. Dar astea numai frumoase nu sunt. Nu tot ce e contemporan e bun. Replica asta e ca si cum: "De ce mai mananci sarmale ? Mananca la McDonald's, ca acum asa e contemporan." Dar astea sunt replici doar pentru a te afla in treaba. Oamenii adevarati stiu ce inseamna frumusete si nu cauta sa inventeze teorii aleatoare doar ca sa para culti.

#10
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
Nu stiu exact ce meserie ai, dar imi este clar ca nu ai studii de arhitectura.

Daca tu deschizi un topic ca vrei sa gasesti oameni care iubesc "arhitectura de calitate" si in acelasi timp spui ca toate cladirile contemporane sunt "comuniste" e clar ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda.

Se fac cladiri de o slaba calitate arhitecturala deoarece putini oameni isi permit financiar o calitate ridicata a locuintei, iar dintre cei putini care si-ar permite, destui au o lipsa de bun-gust si prefera sa plateasca pentru "calitatea" unei anumite zone din oras si mai putin pentru calitatea arhitecturala a cladirii.

Oricum, succes in gasit alti iubitori de "calitate" :)

#11
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Poate ar merita un topic cu titlul "10 rationalizari despre arhitectura", in care sa fie amintite rationalizarile de genul: "e pastisi", "nu sunt bani" si sa fie demontate toate rand pe rand. Cea cu nu sunt bani se demonteaza instant: oamenii la tara acum 100 de ani isi permiteau sa faca arhitectura. Dar acest topic este doar pentru a aduna oamenii care stiu sa aprecieze frumusetea, atat. Restul care din prea mult timp liber stau sa inventeze fel si fel de teorii pentru ca le e frica sa traiasca frumos, as fi bine sa nu posteze, ca oricum sunt irelevante comentariile lor.

#12
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Eu zic asa. Blocul din poza este inspirat din arhitectura romaneasca. La fel, si un bloc contemporan poate fi inspirat din arhitectura traditionala si chiar din arhitectura cladirilor precum cea din link.
Spor la treaba!

#13
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Daca pleci la drum cu asa exemple in primul and bani nu ar trebui sa fie o problema , realizarea unei cladiri de genul ala va fi exorbitanta, tencuieli si detalii + ornamentica = doar echipe si mesteri specializati (fie pe afara fie prin restaurari de cladire)
Rationamentul de la care pleci nu este cel mai bun exemplu, sa faci o cladire de genul respectiv, de la zero (fara sa fie vreo replica a unei cladiri celebre sau in memoria uneia demolata) este ca si cum ai incerca in 2017 sa conduci o masina din 1900 . Intradevar poti sa ai elemente care vor da o nota aparte cladiri . Dar cum deja au afirmat colegi cladireile respective au aerul espectiv datorita inaltimii camerelor.
Acele cladiri nu erau neaparat blouri (ceea ce stim si percepem in zilele noastre) , ele au fost  Palate, case boieresti, hoteluri, conace.... - conceptul de locuinte colective gen  bloc este mai modern. La 1900 cel putin la noi in tara nu prea isi permiteau multi oameni sa aiba facilitatile necesare in asfel de cladiri.

#14
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postlestad_25, on 06 aprilie 2017 - 11:54, said:

Acele cladiri nu erau neaparat blouri (ceea ce stim si percepem in zilele noastre) , ele au fost  Palate, case boieresti, hoteluri, conace.... - conceptul de locuinte colective gen  bloc este mai modern. La 1900 cel putin la noi in tara nu prea isi permiteau multi oameni sa aiba facilitatile necesare in asfel de cladiri.

Ai dreptate. Cladirile astea au fost palate, case boieresti, hoteluri, conace:

[ http://lghttp.60358.nexcesscdn.net/8046264/images/page/-/100rc/img/cities/Paris%20hero%20crop.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://cdn.getyourguide.com/img/tour_img-458268-148.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

+1 la lista de rationalizari despre arhitectura.
[ http://www.telegraph.co.uk/content/dam/Travel/leadAssets/35/02/france-hub_3502656a-xlarge.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.telegraph.co.uk/content/dam/Travel/leadAssets/35/02/france-hub_3502656a-xlarge.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://lghttp.60358.nexcesscdn.net/8046264/images/page/-/100rc/img/cities/Paris%20hero%20crop.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Abc2001ro, 06 April 2017 - 12:16.


#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAbc2001ro, on 05 aprilie 2017 - 15:53, said:

Ajuta la ceva replica ta ? Frumusetea e nemuritoare. A cauta ceva contemporan inseamna a face blocuri comuniste. Dar astea numai frumoase nu sunt. Nu tot ce e contemporan e bun. Replica asta e ca si cum: "De ce mai mananci sarmale ? Mananca la McDonald's, ca acum asa e contemporan." Dar astea sunt replici doar pentru a te afla in treaba. Oamenii adevarati stiu ce inseamna frumusete si nu cauta sa inventeze teorii aleatoare doar ca sa para culti.
În mod evident nu a ajutat. Și da, frumusețea e nemuritoare - ce aș vrea sa știu e de ce, în loc să cauți să creezi ceva frumos în spiritul epocii tale, vrei să faci o copie. Lasă cartierele comuniste, deschide o carte, o revistă, un site si vezi ce se face acum. Îți garantez că vei găsi lucruri de calitate.
Deși, avînd în vedere cît insiști pe oameni adevărați și autentici, cred că în primul rînd ar trebui sa te preocupi să acumulezi cunostințele necesare unei aprecieri corecte a calității arhitecturale.

#16
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postlestad_25, on 06 aprilie 2017 - 11:54, said:

realizarea unei cladiri de genul ala va fi exorbitanta, tencuieli si detalii + ornamentica

Asta e doar rationalizare. Nu stii daca e defapt asa. Te induce in eroare faptul ca arata frumoasa. Probabil strabunicii nostri la tara erau adevarati bogatasi pe care noi nici in 3 vieti de munca nu i-am ajunge.

View Postradunic, on 06 aprilie 2017 - 12:24, said:

În mod evident nu a ajutat. Și da, frumusețea e nemuritoare - ce aș vrea sa știu e de ce, în loc să cauți să creezi ceva frumos în spiritul epocii tale, vrei să faci o copie.

Poti sa dai un exemplu de frumusete contemporana ?

#17
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
Ce facea batu la 1900 toamna la taranoaia:

[ https://i.imgur.com/zjIFwDy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Case contemporane:

[ https://i.imgur.com/C9drJUn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Frumos urat scump ieftin judeca fiecare.

Edited by denisen, 06 April 2017 - 12:58.


#18
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postdenisen, on 06 aprilie 2017 - 12:57, said:

Frumos urat scump ieftin judeca fiecare.

Tie de ce iti este frica sa iti expui judecata ? Datorita fricilor astora ajung sa se construiasca obiecte ca in poza de mai jos. Oamenilor le e frica sa faca frumos, ca vin vecinii si rad de ei, ca cica e casa "batraneasca" (alta rationalizare despre arhitectura). Asa ca fac cutii, le inconjoara de garduri de beton sa nu intre nici lumina la ei in curte, si cred ca au facut ceva de calitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate