Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Valoarea de piata a Tesla a depasit valoarea Ford, Nissan si Audi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#181
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postemil_sv, on 26 noiembrie 2017 - 20:59, said:

Amice ma iriti. Nu am spus ca la gigafactory se fac masini! Citeste bine, am zis ca degeaba are gigafactory daca el nu are capacitatea sa fabrice masinile promise, era vorba de fabricile pt model 3, vad ca tie trebuie sa iti dau lux de amanunte sa intelegi ce spun.

Nu prea se poate discuta cu tine observ. Aluzia mea era la faptul ca sunt multi alti poluatori si multe alte industrii care iti fac mult mai mult rau decat masinile si sunt lasate sa isi vada de treaba si tuturor eco cretinilor li s-a casunat pe masini. Daca 15 vapoare polueaza cat zeci sau sute de milioane de masini, care dintre ele e cea mai urgenta problema? Dupa mintea ta asa.
Exista optiunile de raport si ignore daca ai nevoie, functioneaza excelent.
Cu poluarea vad ca n-ai inteles nimic sau mai degraba nu te intereseaza. Nici o problema, la fel cu fumatul, pe fumatori ii doare in basca de nefumatori pe principiul ca sunt si altele care sunt daunatoare, nu doar fumatul indirect.
Sau altfel spus, daca in toata lumea s-a demonstrat stiintific ca unele orase au fost/sunt poluate peste limitele admise de OMS, cu sursa principala emisiile de la ICE, care ar fi cea mai urgenta problema dupa mintea ta?

#182
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View PostFord4, on 26 noiembrie 2017 - 23:42, said:

Esti sigur ? Eu stiu ca nu vapoarele imi trimit mie damfuri cancerigene direct in nas cand ma plimb pe bulevard.
Vad ca ai preluat pe nemestecate stire aia cu 15 vapoare spusa de haterii de EV-uri in ideea ca o prostie, desi mereu dezmintita cu surse, daca e spusa repetat prinde la persoanele usor influentabile. Hai sa-ti mai pun o dezmintire gasita asa la repezeala pe net fara sa caut prea mult :

Attachment Transportation-Emissions-Pie-Chart.jpg

Daca in SUA care are oceane si la est si la vest si nu un lac ceva mai mare numit Marea Neagra, poluarea produsa de vapoare reprezinta doar 2%, tu crezi ca pe noi ne omoara emisiile acestora ?

https://sustainableb...an-urban-dream/



Iti recomand sa mai mergi si pe jos nu numai in masina. Eu vorbeam de zgomotul produs de zeci de motoare turate pe care-l auzi daca te plimbi pe bulevard.
N-are nici o treaba cu haterii de EV-uri, nu mai scrie prostii, si nu duce discutia in derizoriu, tocmai organizatiile ecologiste au ridicat problema asta! Treaba cu vapoarele e stiuta si se discuta demult dar nu suficient. In fapt nu prea au ce le face, Cand ai vazut ultima oara un petrolier inregistrat intr-o tara functionala? Toate sunt in tari bananiere unde nu se poate impune nici o norma. E stiuta si intretinuta si toata lumea se razbuna pe masini, care sunt o mai mica parte din problema. Industria maritima este cel mai mare poluator cu particule nocive.

Faptul ca nu iti da damfurile in nas nu inseamna ca nu contribuie la problema. Mutumeste-i statului roman imbecil pt dieselurile din anii 00 care se inmatriculeaza cu sutele zilnic. Eu nu mai pot sa merg cu geamul deschis la masina din cauza taranilor astora cu masini diesel vechi de 20 de ani care scot fum negru pe toate gaurile. Le-as pune niste impozite sa ii doara la dieseluri vechi. Sa isi cumpere pe benzina macar alea nu scot fum negru. Statul roman le ia alora impozit de 50 de euro pe an la afumatorile alea care mai stau si stramb pe sosea si mie imi cere mii de euro pt masinile mele, ca cica eu poluez. Ce las eu in urma e parfum fata de negura unui diesel neintretinut si vechi.

Edited by emil_sv, 27 November 2017 - 09:52.


#183
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
http://m.digi24.ro/s...angajati-837710

Maşinile Tesla sunt construite „pe genunchi” - o spun foştii angajaţi ai companiei care vorbesc despre rate uriaşe de defecte descoperite la ultima inspecţie înainte ca maşinile să iasă din fabrică. 90% dintre ele ar fi cu probleme, comparativ cu mai puţin de 10% cât e nivelul la Toyota. Tesla nici nu confirmă, nici nu infirmă datele. Spune doar că după ce ies de pe banda de asamblare, unele maşini intră în reparaţii, fiindcă Tesla e în căutarea perfecţiunii.

#184
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postemil_sv, on 03 decembrie 2017 - 12:42, said:

http://m.digi24.ro/s...angajati-837710

Maşinile Tesla sunt construite „pe genunchi” - o spun foştii angajaţi ai companiei care vorbesc despre rate uriaşe de defecte descoperite la ultima inspecţie Ă®nainte ca maşinile să iasă din fabrică. 90% dintre ele ar fi cu probleme, comparativ cu mai puţin de 10% cât e nivelul la Toyota. Tesla nici nu confirmă, nici nu infirmă datele. Spune doar că după ce ies de pe banda de asamblare, unele maşini intră Ă®n reparaţii, fiindcă Tesla e Ă®n căutarea perfecţiunii.

Tacerea este un raspuns pozitiv. Cautarea perfectiunii ... se pare ca nu o gasesc pe banda de asamblare. Daca esti in "cautarea perfectiunii" masinile deja iesite de pe banda nu intra in reparatii. 😂 Asta e o alta gogorita.

#185
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Si cumva este masina cu customer satisfaction cel mai mare in mai toate topurile, in general peste 90%.

Nici nu vreau sa ma gandesc unde ar fi daca n-ar avea sute de defecte si n-ar fi 'facuta pe genunchi'. Probabil la 150% :)

#186
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Tesla devine profitabila, afișând niste numere impresionante:
https://electrek.co/...results-record/

Cine doreste sa faca niste estimări legate de pretul actiunilor TSLA?
Eu estimez 500$ pana la sfârșitul anului  2018, 1500$ pana la sfârșitul lui 2019 si 4000$ pana in 2022.

Edited by inuendo0, 24 October 2018 - 23:25.


#187
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Cica intra in faliment

#188
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
https://electrek.co/...cQ2yDpGxH5IGZqQ

#189
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Multi au ras de Tesla, chiar si aici pe SP zicand ca e sac fara fund si ca risipeste banii intrand in faliment. Acum se dovedeste ca acea "risipa" au fost de fapt investitii care acum isi arata roadele la Tesla facand ca actiunile ei sa creasca in timp ce actiunile "marilor producatori" auto sunt pe scadere, ei abia acum incepand sa "risipeasca" bani pentru a nu deveni doar istorie in industriia auto. Mi-a placut in acest context de ironia lui Musk care la anuntatele investitii pentru electrificare auto in America ale lui Daimler de 1 mld. de $ a replicat ca probabil la aceste cifre lipseste un zero :) !

https://electrek.co/...esla-elon-musk/

#190
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Da. Dar calitatea este asta de aici. O mare realizare.

https://forum.softpe...6#entry23897267

#191
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
420 bruhhh :)

#192
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Astazi pretul acțiunilor Tesla s-a apropiat de 500 dolari, astfel incat pentru prima data valoarea de piata a Tesla a depasit-o pe cea a VW AG. Se pare ca in sfarsit piata de capital valorează potențialul Tesla. Ca tot am facut aceasta comparatie, abia astept si corectia pe care trebuie sa o aplice șarlatanilor de la VW.

#193
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Posted Image Posted Image Posted Image

#194
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postinuendo0, on 08 ianuarie 2020 - 23:21, said:

Astazi pretul acțiunilor Tesla s-a apropiat de
Se anunta vremuri grele pentru Tesla. Bine, sunt si ajutati de ceilalti constructori.

Edited by cata, 21 January 2020 - 16:32.


#195
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
917 dolari o actiunePosted Image.Eu cred ca Tesla strange bani sa cumpere un alt producator autoPosted Image

Edited by cata, 20 February 2020 - 09:14.


#196
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Naaah, nu ai citit pe aici ca Tesla va sfârși cumpărată de unul din "greii" industriei auto sau va muri? Acum mai are putin si devine cea mai mare companie auto. Stai ca revin ăia cu "Cum, dar VW vinde 10 milioane de tigăi!"

#197
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,245
  • Înscris: 23.07.2014
Am inteles ca short-sellerii sunt in trepanatii, pierd bani la tona. Gen John Chanos, Mark Spiegel (cel care incerca sa echivaleze Tesla cu bitcoin), David Einhorn si probabil cel mai zelos, Gordon Johnson, oameni care prezic de ani de zile crash-uri si falimente pentru Tesla. S-or fi referit la al lor, fara sa isi dea seama.

Intre timp sunt ceva zvonuri ca va fi si un GF5, in Texas.

Edited by SorinGT, 20 February 2020 - 11:47.


#198
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Ba esti nebun????

Aproape ca s-a dublat intr-o luna jumate!!!!

Doamne, ce am pierdut...inuman sincer

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate