Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Solutie hotspot simpla?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Ma interseaza crearea unei solutii hotspot simpla unde accesul la net este dat dupa introducerea unei adrese de email intr-un camp dintr-o pagina html impinsa de sistem dupa ce dispozitivul primeste IP si incearca sa acceseze orice pagina de net. Adresa de email trebuie sa fie stocata undeva, intr-o baza de date sau direct text, accesibila de catre proprietarul hotspotului. Nu ma intereseaza solutii unde trebuie generate inainte vouchere, coduri, etc, acces simplu dupa introducerea adresei de email. Ceva in genul solutiei propusa aici: http://www.hotspotsy...e-hotspot-basic varianta basic+ ce permite adaugarea unui camp in pagina splash.
Daca exista de la Microtik sau Ubiquity  ceva similar ar fi ok, avand in vedere ca tot va trebui un router sau AP.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
De obicei sistemele cu DDWRT suporta sisteme de hotspot, dar despre funtionalitatea lor nu am detalii.

Se numesc "Captive Portal"

https://www.dd-wrt.c....php/Chillispot

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Putin mai clar daca se poate .
Nu prea se intelege "accesul la net este dat dupa introducerea unei adrese de email intr-un camp dintr-o pagina html impinsa de sistem dupa ce dispozitivul primeste IP si incearca sa acceseze orice pagina de net. Adresa de email trebuie sa fie stocata undeva, intr-o baza de date sau direct "
Dupa ce a primit acces la net , cam greu sa mai poti emite pretentii de la clientul deja logat .
De regula asta se cere inainte de a primi acces la net .
Acea adresa de email va trebui sa fie valida ? Sau una prestabilita ?

#4
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
1. Clientul se conecteaza cu dispozitivul laptop/smartphone/tableta la WI-FI din locatie. Sistemul ii da automat prin DHCP un IP dintr-o clasa /24.
2  Clientul vrea sa acceseze o pagina de net/mail/FB/ etc. Sistemul ii afiseaza o pagina de web cu un camp (de tip required) in care introduce o adresa de email. Dupa completarea adresei de email sistemul da acces la internet dispozitivului pt un interval de timp prestabilit de admin (1/3/6/12/24 ore).
3. Adminul sistemului poate vedea/colecta adresele de email pentru a trimite oferte promo clientilor.
Un exemplu de pagina acces conditionat :
Attached File  login.jpg   195.43K   47 downloads

Sistemul celor de la http://www.hotspotsystem.com/ care costa vreo 5E+27% TVA/luna face asta si stie sa configureze routere Microtik/Ubiquity sau bazate pe OpenWRT dar m-ar interesa o solutie unde sa nu "sharuiesti" cu altii niste informatii si evident sa nu depinzi de solutia lor.

Edited by marcopolo80, 03 April 2017 - 18:45.


#5
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Priceput acum !!
Recomandarea mea ar fi sa folosesti un router Mikrotik si sa configurezi partea de hotspot impreuna cu partea de server radius .
Modelul de router se alege in functie de parametrii retelei .
Pe pagina de login pe care o concepi in html o sa existe un camp care va trebui completat de catre client inainte sa se logheze in care trebuie sa treaca email-ul .
Problema ar fi , de unde o sa stie adminul ca acea adresa este valida ?  Clientul poate scrie orice acolo . Ex.  [email protected] !!

#6
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
1. Routerul Microtik stie sa salveze undeva (eventual csv) adresele de email?
2. Daca clientul baga adresa valida sau nu este riscul adminului. Probabil vor fi si multe fake.

#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Personal n-am incercat asta niciodata , cu adrese de e-mail . Dar daca instalezi user manager ar trebui sa le vada acolo pentru fiecare client.
Ulterior se poate crea/gasi un script care sa le salveze in csv.

#8
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postmarcopolo80, on 03 aprilie 2017 - 18:41, said:

1. Clientul se conecteaza cu dispozitivul laptop/smartphone/tableta la WI-FI din locatie. Sistemul ii da automat prin DHCP un IP dintr-o clasa /24.
2  Clientul vrea sa acceseze o pagina de net/mail/FB/ etc. Sistemul ii afiseaza o pagina de web cu un camp (de tip required) in care introduce o adresa de email. Dupa completarea adresei de email sistemul da acces la internet dispozitivului pt un interval de timp prestabilit de admin (1/3/6/12/24 ore).
3. Adminul sistemului poate vedea/colecta adresele de email pentru a trimite oferte promo clientilor.
Un exemplu de pagina acces conditionat :
Attachment login.jpg

Sistemul celor de la http://www.hotspotsystem.com/ care costa vreo 5E+27% TVA/luna face asta si stie sa configureze routere Microtik/Ubiquity sau bazate pe OpenWRT dar m-ar interesa o solutie unde sa nu "sharuiesti" cu altii niste informatii si evident sa nu depinzi de solutia lor.

S-ar putea ca solutia unde "nu sheruiesti" sa te coste mai scump decat cei 6 euroi pe luna. Nu iti face nimeni o linie de cod mocca. Si vrei ca bietul ddwrt sau microtik iti si stocheze log-urile astea?
Si adresele de email cine ti le valideaza?
Eu iti recomand din inima o solutie in cloud de genul celei pe care ai gasit-o. Nu iti trebuie hardware local care tb sa stea non stop in priza. In plus ce vrei tu este simplist rau, ai nevoie si de o pagina cu termeni si conditii, undeva sa se faca si validarea domeniului de email. Sunt multe de spus. Eu as renunta la email. Pagina cu termeni si conditii, plus bifa respectiva pentru un hotspot obosit, cred ca e destul.

#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
@sonnydellmarco nu ai inteles bine ce se doreste de fapt .Prea putin il intereseaza hotspotul ca serviciu . Il intereseaza sa colecteze adrese de mail .
Pagina aia cu termeni si conditii oricum va trebui sa o puna .Altfel nu vor stii clientii ce sa faca . Din cate inteleg , validarea mail-lului nu se face nicaieri. Se merge pe cantitate . Din 100 de mail-uri inscrise , poate se gasesc 10 valide pentru a fi folosite .
Un script care sa faca asta nu cred ca e greu de gasit .Poate cauta pe forumul Mikrotik .

#10
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
TE COMPLICI... mai bine baga filtrare MAC dispozitive si ai rezolvat treaba. Sa-l pui pe X si Y sa se logheze cu mailu sa aibe acces la retea, mi se pare..personal... aiurea

Edited by bogdan181180, 03 April 2017 - 20:56.


#11
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
E asa de elegant in cloud, dar ce stiu eu, imi dau cu parerea.
Poti sa stochezi si adresele MAC, pentru autentificare ulterioara automata, in cazul in care validezi codul primit pe email. Cate se pot face...

View Postbogdan181180, on 03 aprilie 2017 - 20:56, said:

TE COMPLICI... mai bine baga filtrare MAC dispozitive si ai rezolvat treaba. Sa-l pui pe X si Y sa se logheze cu mailu sa aibe acces la retea, mi se pare..personal... aiurea

Se colecteaza mail-uri pt scopuri de marketing, e un mare bullshit

#12
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postsonnydellmarco, on 03 aprilie 2017 - 21:00, said:

Se colecteaza mail-uri pt scopuri de marketing, e un mare bullshit
...crede in basmele ca se poate imbogati pe net din asa ceva....sa stea relax...cu un pahar de sanax aferent.... ANAF-ul este pe urmele lui si ale celor care scot bani din internet si nu-i declara...stire data recent la stirile ProTV...

Edited by bogdan181180, 03 April 2017 - 21:21.


#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
La varsta asta mai crezi in basme cu stiri date la ProTv despre ANAF ? Ce treaba are ANAF ca omul vrea sa scoata bani din internet ? La fel ca 70% din populatia planetei .
Foarte bine , bravo lui daca reuseste . Bag de seama ca nu prea pricepi ce se discuta pe aria asta .

#14
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
eu am cunoscut un rus care s-a imbogatit cu o retea de hotspot-uri intr-o statiune turistica in afara tarii vanzand doar reclama intr-un portal ....... nu vreau sa ma gandesc ce venituri ar fi putut sa obtina daca ar mai fi facut si altele
o retea de hotspot-uri amplasata bine si pusa la punct poate aduce venituri frumusele

#15
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Nu ma intereseaza sa colectez nimic. Cineva de la un fast food vrea sa ofere WIFI in incinta iar metoda de "acces conditionat" sa fie introducerea unei adrese de email. Ca sa trimita oferte promo & shit. Am vazut solutii similare doar ca trebuia sa dai like paginii de FB a stabilimentului. Este imoral? Sa ceri o adresa de email sau sa ceri un like pe FB? Nu o fac oricum foarte multi daily, accesand tot felul de site-uri sau incercand sa vada tot felul de filmulete stupide? Pe mine ma interesa doar dpdv tehnic, sa stiu ce echipamente ii recomand.

PS pt cei mai catolici ca papa. Credeti ca la un fast food se mai oboseste cineva sa angajeze sau trainuiasca vreun shaormar sa creeze vouchere sau useri si parole&shit? In plus, nu cunosc exact ce s-a mai modificat prin legislatie, dar sa dai "la liber" WIFI nu cred ca-i tocmai legal. Deci trebuie o solutie self-maintenance, care nu necesita operator. Altfel, solutii pe baza de user si parola, vouchere sau mai stiu e ce metode exista dar nu este cazul de implementare aici. Si Microtick are o solutie direct din router dar nu-i cazul aici. Sa mai aduc in discutie un linux cu webserver, sql@shit care sa fie operat de cine?

Edited by marcopolo80, 03 April 2017 - 22:10.


#16
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View Postsonnydellmarco, on 03 aprilie 2017 - 20:20, said:

Eu iti recomand din inima o solutie in cloud de genul celei pe care ai gasit-o. Nu iti trebuie hardware local care tb sa stea non stop in priza. In plus ce vrei tu este simplist rau, ai nevoie si de o pagina cu termeni si conditii, undeva sa se faca si validarea domeniului de email. Sunt multe de spus. Eu as renunta la email. Pagina cu termeni si conditii, plus bifa respectiva pentru un hotspot obosit, cred ca e destul.

Nu este alegerea mea folosirea adresei de email. Eu, personal, as evita folosirea unei solutii comerciale tocmai din respect pt cei care-si baga adresa reala de email. Una este sa-i trimita fast-foodul o oferta cu la 2 shaorme ai una gratis maine si alta sa ajunga adresa la cineva pe care nu-l controlezi, chiar daca ai o relatie comerciala cu el. La Cora au un hotspot (care oricum nu merge, cel utin nu mie) bazat pe numarul de la cardul de client. Dar este o solutie custom care verifica intr-o baza de date validitatea cardului. La Auchan folosesc aia o solutie cred ca de la Orange sau alt provider GSM bazat pe SMS dat de ei cu cod de acces iar tu dai numarul de telefon, numele si nu mai retin daca si emailul. Si chiar si acolo merge din 2 in 2. Probabil acesta este rationamentul din spatele preferintei pt o solutie simpla/simplista. Zero maintenance people, functionare ok.

Edited by marcopolo80, 03 April 2017 - 22:48.


#17
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Am gasit solutia: UniFi v5.3.8+ Controller. Cu un AP Ubiquiti si softul acesta pot rezolva inclusiv verificarea adresei de e-mail care trebuie sa fie de gmail (se mai pot alege social media platforms pt autentificare) cu verificare direct la google.
Attached File  1.jpg   187.09K   24 downloads
Attached File  2.jpg   173.19K   22 downloads

#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Si daca clientul nu are mail pe gmail ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate