Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce tehnologii vechi folosiți?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTruculMagic, on 02 aprilie 2017 - 18:21, said:

Cand ai smartphone ai un facebook, mai dai un like, mai vezi o gagica, esti tot timpul la vanatoare si gasesti noutati Posted Image Ca sa nu mai zic de Tinder si altele Posted Image  Mai discuti despre niste afaceri si ai nevoie de gmail, mai faci niste poze la peisaje superbe si le arati celorlalti sau cand o prinzi pe vecina cu unu si o santajezi Posted Image , te mai joci un joc doua cand te plictisesti, poti sa vezi un film lejer daca ai peste 5-5.5" si rezolutie calumea, ai senzor ir la unele telefoane, etc. Numai plusuri. Ai tot ce vrei alaturi de portabilitate ridicata.Posted Image

Pai tocmai de asta nu-mi iau smartphone, ca nu vreau sa-mi pierd timpul cu astfel de kkturi....

#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View PostEltronik, on 02 aprilie 2017 - 17:28, said:

Eu am un Smena 8M! O scumpete de aparat foto, face la calitate DSLR daca stii sa-l manuiesti ca un profesionist.
sa nu exageram totusi. ciuciu telemetrare, ciuciu exponometru, calitate optica slabuta... daca reuseai sa nimeresti toate reglajele poate scoteai o fotografie medie. zenitul era aparat bun la vremea aia. Smena era dintre cele mai ieftine chestii in care puteai baga film foto.

Edited by Fane, 02 April 2017 - 19:48.


#39
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
becuri cu incadescenta . nu exista bec cu led care sa se apropie de calitatea luminii incadescendente.
un monitor NOKIA, crt, cred ca din anii 90.
am la tara piua de lemn din anii 50 , ceva de genul acesta. Attached File  piua.jpg   8.12K   19 downloads

cu ea bat porumbul.
nu va mai spun de rasnita pentru porumb, tot din anii 50. nici macar modelul nu e  pe net , sigur e dinaintea netului.

Edited by strongsss, 02 April 2017 - 20:20.


#40
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh si era sa uit, (poate fiindca, desi e functional si merge chiar foarte bine, doar ca nu prea mai am timp sa-l si folosesc) o combina Grundig, radio-casetofun-pick-up, cu placi Vinil pe 45 si pe 33,1/2 rot/minut. Si cu iesire pe PATRU boxe!

#41
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostTruculMagic, on 02 aprilie 2017 - 17:06, said:

Nu iti permiti sau nu vrei sa ai LCD ?
Acum 2 saptamani puteam sa imi cumpar un lcd de 55-60cm HD la 180lei de pe emag ... imi pare rau si acuma ca nu l-am cumparat. Deci tehnologia e la indemana oricui.
Si eu am folosit o viata intreaga CRT.....Am 2 bucati pe analog ...evident......Abia acum 2 luni am cumparat primul LED din viata mea care evident e pe digital......Nu am cumparat pana acum nu ca nu aveam bani ci pentru simplul motiv ca nu ma uit la TV.....nici acum nu ma uit la tv.....LED-ul e folosit de pusti pe Xbox si pe Kodi din cand in cand.....in medie 1 film /zi.......Adevarul ca se vede frumos in sufragerie (pe post de mobila ca sa zic asa)....ca util nu pot spune ca este.....Cine naiba sta sa se uite la emisiunile aberante de la TV....

Ca tehnologie veche mai citesc , cand am timp si chef ...evident....., carti "in format" de hartie.....astea electronice nu le pot citi ca ma deranjeaza la ochi.....

Edited by Clovis, 02 April 2017 - 20:25.


#42
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostFane, on 02 aprilie 2017 - 19:42, said:

sa nu exageram totusi. ciuciu telemetrare, ciuciu exponometru, calitate optica slabuta... daca reuseai sa nimeresti toate reglajele poate scoteai o fotografie medie. zenitul era aparat bun la vremea aia. Smena era dintre cele mai ieftine chestii in care puteai baga film foto.
E-adevarat calitatea optica nu era extraordinara dar zau ca era peste Zenit, al carui obiectiv de 58 avea contrastul slab rau.
Expono se inlocuia cu ochiometrul, daca stiai sa citesti umbrele iesea poza la juma'de treapta de diafragma precizie
Am folosit Smena multi ani, si am facut foarte multe fotografii bune; in ultimii ani foloseam doua blitzuri, uneori trei.;
abia in '93 mi-am luat zenit 122 si apoi un Revue, marca aproape necunoscuta dar care era foarte bun, aproape ca un Canon sau Nikon, si avea obturator central ceea ce permitea blitz afara la concurenta cu soarele,

View Poststrongsss, on 02 aprilie 2017 - 20:05, said:

becuri cu incadescenta . nu exista bec cu led care sa se apropie de calitatea luminii incadescendente.
Exista, dar nu prin magazinele pline de chinezarii..
Ia incearca un chip CXA2011 cu CRI>90, la 15 euro / 45W - 4000 lumeni alb-cald

#43
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostEltronik, on 02 aprilie 2017 - 16:53, said:

Felicitari, telefonul ala e reusit. Eu am folosit 3310 din 2001 pana acum cativa ani cand nu am mai gasit baterie la el. Acum am Nokia 100 si 2330.
Se gasesc baterii: https://www.okazii.r...nokia 3310.html
recomand marca Atlas, am avut si sunt de calitate.

Sau iti iei avortonul asta:

http://www.gsmarena....(2017)-8597.php

Bafta

Edited by sonnydellmarco, 02 April 2017 - 21:07.


#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdjl, on 02 aprilie 2017 - 17:00, said:

Eu am 3310. Se mai găsesc baterii   Posted Image
C.R.T. am doar la televizoare!

View PostTruculMagic, on 02 aprilie 2017 - 17:06, said:

Nu iti permiti sau nu vrei sa ai LCD ?

View Postdon_dannielo, on 02 aprilie 2017 - 17:41, said:

Si e putin?

Acum vreo 14 ani mă uitam cel puțin 3 ore pe zi la televizor, deci cel puțin 18 ore pe sătpămână!

Edited by djl, 02 April 2017 - 20:49.


#45
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostTruculMagic, on 02 aprilie 2017 - 18:21, said:

Se vede ca sunteti rupti de realitate. Posted Image)

Cand ai smartphone ai un facebook, mai dai un like, mai vezi o gagica, esti tot timpul la vanatoare si gasesti noutati Posted Image Ca sa nu mai zic de Tinder si altele Posted Image  Mai discuti despre niste afaceri si ai nevoie de gmail, mai faci niste poze la peisaje superbe si le arati celorlalti sau cand o prinzi pe vecina cu unu si o santajezi Posted Image , te mai joci un joc doua cand te plictisesti, poti sa vezi un film lejer daca ai peste 5-5.5" si rezolutie calumea, ai senzor ir la unele telefoane, etc. Numai plusuri. Ai tot ce vrei alaturi de portabilitate ridicata.Posted Image
Ce-i ala Tinder?

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
O chestie unde cică agăți pentru "băgat lampa în soclu"/"trenul în tunel".

View Postsonnydellmarco, on 02 aprilie 2017 - 16:46, said:

de radio cu lampi nu ai zis nimic...

Îl foloseam pe post de amplificator, dar îi trebuie un traf nou   Posted Image

View PostTruculMagic, on 02 aprilie 2017 - 17:18, said:

N-as vrea sa stiu cata tehnologie ai in casa Posted Image cred ca nu mai ai spatiu sa treci prin camere de atatea crt-uri, imprimante si alte chesti Posted Image)))))
Cand ne faci o prezentare la tot ce ai adunat in materie de tehnologii vechi ? Posted Image

PS: Si eu am un aparat cu film ... ii pun baterii si folosesc blitul ca sa orbesc pe unii seara Posted Image  (asta cam odata pe an) Posted Image

E loc, dacă le grupez cu cap. Stau la 3 camere.

Attached File  Casetoscoape (U-Matic, V.H.S.), D.V.D. player.jpg   357.03K   40 downloads Attached File  Casetoscoape (U-Matic, V.H.S.).jpg   394.81K   45 downloads Attached File  LD player + eu punand un L.D. + calculator de buzunar + radio.jpg   397.83K   46 downloads Attached File  L.D. player + L.D. Elkie Brooks + calculator de buzunar + radio.jpg   444.27K   42 downloads  Attached File  L.D. Elkie Brooks + computere + calculator buzunar + radio.jpg   284.59K   41 downloads

Edited by djl, 02 April 2017 - 20:55.


#47
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostTruculMagic, on 02 aprilie 2017 - 17:36, said:

Si la ce va trebuie telefon la care tine bateria 3 saptamni ? Poate in standby. Si smartphone-ul meu tine 3 saptamani... sau o saptamana daca il folosesc cum folositi voi un nokia vechi cu butoane (adica vorbit 5-10 minute pe zi... ca nu sunteti nici oameni care sa vorbeasca mult cand aveti astfel de telefoane).
Va e lene sa il incarcati odata seara sau odata la cateva zile ? E mai mult o copilarie sa te lauzi ca ai telefon ce tine bateria 1-2 saptamani... mai nou incepeti sa exagerati cu cojile alea ... dupa ce le-ati folosit 10 ani deja le-a mai crescut autonomia inca o saptamana.

Nokia 1616 - 1.8" si 800mah baterie
Stand-by Up to 528 h (cand era nou tinea 22 zile , adica 3 saptamani)
Talk time Up to 8 h 30 min (e mai putin ca la un smartphone)

Nokia 225 al meu - 2.8" si 1200mah baterie:
Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4UL)
Stand-by Up to 864 h
Talk time Up to 21 h
Music play Up to 49 h

Il bate mar pe 1616 al tau, e mai modern si tine cam o saptamana bateria insa nu ma incanta.

Si in plus daca mergeti undeva va puteti lua o baterie externa ca sunt ieftine... una de 2000mah o gasesti deja la 10 lei si incarci de 2 ori un astfel de telefon.

Dar nu pui si un incarcator solar? Da bine pe rucsac, hipstereala.
Ce faceti, ce nu faceti , tot la telefoane mobile ajungeti cu discutia.

View Postdjl, on 02 aprilie 2017 - 20:52, said:

O chestie unde cică agăţi pentru "băgat lampa în soclu"/"trenul în tunel".



Îl foloseam pe post de amplificator, dar îi trebuie un traf nou   Posted Image



E loc, dacă le grupez cu cap. Stau la 3 camere.

Attachment Casetoscoape (U-Matic, V.H.S.), D.V.D. player.jpg Attachment Casetoscoape (U-Matic, V.H.S.).jpg Attachment LD player + eu punand un L.D. + calculator de buzunar + radio.jpg Attachment L.D. player + L.D. Elkie Brooks + calculator de buzunar + radio.jpg  Attachment L.D. Elkie Brooks + computere + calculator buzunar + radio.jpg

Chestiile alea Sony nu erau in studiourile TVR ?
Si vezi ca se rebobineaza orice :)

Edited by sonnydellmarco, 02 April 2017 - 21:04.


#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Posibil să fi avut şj un model ca al meu, dar modelul cu pricina era mai mult pentru producţie/asamblare video. Pentru emisie se foloseau cred că cele din seria BVU. Însă casete nu găsesc în România. Fiind cu audio capete rotative, sunî uau, dar la cât de rare sunt aparatele, îl voi folosi doar dacă găsesc ceva pentru digitizat sau fac rost de vreo cameră video (semi)profesională veche.
O să-i fac transformator toroidal. Mai ieftin decât rebobinat.

Edited by djl, 02 April 2017 - 21:09.


#49
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postdjl, on 02 aprilie 2017 - 21:07, said:

Posibil să fi avut şj un model ca al meu, dar modelul cu pricina era mai mult pentru producţie/asamblare video. Pentru emisie se foloseau cred că cele din seria BVU. Însă casete nu găsesc în România. Fiind cu audio capete rotative, sunî uau, dar la cât de rare sunt aparatele, îl voi folosi doar dacă găsesc ceva pentru digitizat sau fac rost de vreo cameră video (semi)profesională veche.
O să-i fac transformator toroidal. Mai ieftin decât rebobinat.
tensiunea de filament s-a dus?

#50
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că are mai mute damblale. L-am şi forţat, pt.că am înlocuit redresarea pe seleniu otrăvitor cu redresare pe siliciu. Seleniul avea cădere de tensiune, Siliciul, aşa că a trebuit să montez rezistenţe (se dusese redresarea veche). Traf de la alt aparat nu iau, că sar ca nebunii la preţuri - pe ce aparate am, nu am dat o căruţă de bani - dacă nu le găseam ieftin, nu le luam.

#51
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca as zice ca am cuptor cu microunde pe tuburi, ascult Gica Petrescu la patefon si aprind aragazul frecand doua bete, DJL ar avea instant orgasm. Pacat ca a trecut 1 Aprilie...

#52
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
@djl, acum am vazut si eu catai magaoaia e un LaserDisc. E cam cat un vinil LP Posted Image Daca are aceleasi probleme cu zgarieturile, atunci mai bine ma lipsesc.

Spoiler

On: Roata se pune? Ca ma mai deplasez ocazional cu masina si aproape zilnic cu autobuzul Posted Image

Putin mai in spiritul topicului: am o rasnita de cafea sovietica din anii 70 care inca mai functioneaza. O folosesc pentru macinat piper si uneori pentru zahar pudra. Desi nu cred ca s-a modificat radical tehnologia de atunci. Poate s-au mai eficientizat motoarele si lamele, dar in rest principiul e tot ala. La chestii simple, sovieticii erau imbatabili. mai problematic era cand trebuja sa faca chestii hi-tech. Chiar daca le copiau ei de la americani sau vest-europeni, tot nu ieseau cum trebuie.

Edited by pufonel, 03 April 2017 - 00:11.


#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
E cât un vinil L.P., adică 12"/30 c.m. Bine, mai sunt unele mai mici, de 20 c.m. (am unul din ăla). Dacă zgârieturile sunt foarte adânci, apar dungi pe imagine şi pocănituri în difuzoare; totuşi au la suprafaţă un strat protector.
Da, sunt foarte păros!

Edited by djl, 03 April 2017 - 00:17.


#54
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Ce tehnologie veche folosesc? Pe navasta-mea!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate