Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Care traseu auto este mai bun intre Arad si Deva?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016
Vreau sa ma intorc de Paste acasa pe traseul Germania - Arad-Deva-Sibiu-Pitesti.
Doresc sa-mi spuneti daca pe traseul Arad-Deva merita s-o iau pe autostrada noua, care stiu ca nu e terminata, sau pe soseua veche?
Inca o intrebare, cum pot plati online vigneta de Austria, Ungaria si Romania?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu știu dacă poți plăti online dar la intrarea în Austria plătești vinieta pentru Austria și Ungaria iar la intrarea in RO o plătești pe cea românească. Merită să mergi pe autostradă pentru că e de la vamă până după Făget și de la Deva până după Sibiu. Arad - Deva pe dn e un drum destul de periculos și atunci când nu e aglomerat.

Edited by MembruAnonim, 02 April 2017 - 13:49.


#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Optimistul98, on 02 aprilie 2017 - 13:29, said:

Doresc sa-mi spuneti daca pe traseul Arad-Deva merita s-o iau pe autostrada noua, care stiu ca nu e terminata, sau pe soseua veche?
Inca o intrebare, cum pot plati online vigneta de Austria, Ungaria si Romania?
Pe autostrada e mai rapid. Ma refer la bucatie finalizate.

Nu stiu daca poti plati on-line vigneta de Austria, trebuie sa obtii abtibild-ul care se lipeste in interiorul parbrizului.

Cel mai bine opresti la prima statie de benzina din Austria, apoi Ungaria si apoi Romania, si le cumperi pe fiecare.

Pt. Ungaria si Romania sunt vignete digitale, dar parca tot e mai bine sa ai dovada platii cu inregistrarea in sistem...

#4
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016
Cati kilometri de autostrada sunt finalizati intre TM si Deva?

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Google Maps iti arata care parte din autostrada e deschisa.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Autostrada e finalizată de la Nădlac până după Făget, la Margina, adică 167 km. De la Margina la Deva ai 61 km. De ce e important câți km de autostradă ai între Timișoara și Deva?

Edited by MembruAnonim, 02 April 2017 - 14:14.


#7
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

 MembruAnonim, on 02 aprilie 2017 - 14:13, said:

Autostrada e finalizată de la Nădlac până după Făget, la Margina, adică 167 km. De la Margina la Deva ai 61 km. De ce e important câți km de autostradă ai între Timișoara și Deva?
Pentru ca trebuie sa trec si prin Timisoara.

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Waze stie mai bine decat tot forumul laolalta. De departe. Adica daca poti compara Waze cu Achilles si forumul cu o broasca testoasa si sa ii pui sa se intreaca.

Si da, de cate ori ai ocazia ia-o pe autostrada ca pe drumurile nationale in Romania poti fi ucis de descreierati care taie curbele sau se baga in depasire la risc (al tau bineinteles).

Edited by Groot, 02 April 2017 - 18:37.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Optimistul98, on 02 aprilie 2017 - 13:29, said:

traseul - Arad-Deva

 Optimistul98, on 02 aprilie 2017 - 18:32, said:

Pentru ca trebuie sa trec si prin Timisoara.
Arad-Deva e una, Arad-Timișoara-Pitești e alta, mai ales că e posibil și pe Craiova, fără riscul defileului oltului și al Dealului Negru. Când te hotărăști pe unde vrei să mergi, ne spui și nouă ca să știm ce să-ți recomandăm. Până atunci ne agităm degeaba.

Edited by MembruAnonim, 02 April 2017 - 19:01.


#10
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Sincer mie Margina-Sacamas mu se pare mai rea si mai periculoasa decat Valea Oltului si Valcea-Pitesti. Chiar saptamana trecuta am facut traseul din ambele sensuri.

#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 qew, on 02 aprilie 2017 - 22:28, said:

Sincer mie Margina-Sacamas mu se pare mai rea si mai periculoasa decat Valea Oltului si Valcea-Pitesti. Chiar saptamana trecuta am facut traseul din ambele sensuri.

Asa e, dar merita autostrada pana la Margina efortul. Fac saptamanal drumul tm-hd si retur pe ruta asta, daca se merge linistit, in coloana, e ok. Plin de sinucigasi, intr-adevar...

#12
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu am facut traseul in ambele sensuri (ma refer la Arad - Deva pe varianta cu autostrada). Drumul este prost pe cei 60 km fara autostrada (ma refer la asfalt). De asemenea, traficul a fost greoi pentru ca sunt multe camioane sau alte vehicule lente care formeaza cozi lungi. La intoarcere am stat cam 10-15 minute blocati la semafor ca se lucra la intersectia de la Ilia si practic acolo erau cozi pe toate cele 3 directii care veneau in intersectie (unde e bifurcatia cu Arad/Timisoara). Am fost fericiti ca am stat doar 10 minute dupa ce-am vazut ca pe sensul dinspre Timisoara spre Deva coloana de masini era cam pe 5-10 km (nu am masurat exact, dar se intindea pe 3 localitati). Cred ca se astepta lejer acolo peste 1h  la semafor.

Daca termina cu lucrarile de la intersectia cu pricina (cand am venit spre Deva, prin 10 iulie acolo nu era nicio problema) varianta cu autostrada e clar mai buna. Prefer oricand aia 60 km celor 125 de pe varianta cealalta + faptul ca trebuie sa trec prin Arad (sau pe centura, care-i de asemenea o alegere proasta). 60 km ii fac stand linistit in coloana, si chiar daca se merge cu 60, e ok ca fac 1h. Acum cativa ani era cam la fel pentru ca nu era asa multa autostrada deschisa, dar acum merg mereu pe varianta asta (cam de 2-3 ori pe an, dus-intors).

#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ieri, de pilda, nu era nici un semafor. Acum o saptamana, doua, confirm si eu ce spune colegul mai sus.

#14
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Va salut,
ceva noutati despre portiunea Margina Sacamas?
Am citit ca au fost ceva lucrari prin mai 2018.
Ce recomandati pentru un drum de duminică Arad -Deva pe DN sau autostrada?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate