Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Iesirea din tara cu peste 10.000euro

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Salut, am sa plec cu Wizz in Europa, cu o suma de aproximativ 15.000 euro.
Am inteles ca orice suma peste 10k se declara, daca da , unde mai exact ?
Ps : lasati glumele cu "in aeroport "
Daca am la mine o copie a unui contract de vanzare-cumparare a unei casa este ok ?

#2
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Suma se declara in aeroport, la vama. Completezi un formular. Nedeclararea si depistarea ulterioara de catre autoritati duce la confiscare.

Poti sa treci si cu 1 mil de euro daca ai documente justificative.

Edited by andreiMembruAnonimut, 30 March 2017 - 01:10.


#3
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Trebuie sa ai document bancar ca ai retras o suma mai mare de 10.000 EUR/USD. Declararea se face la punctele vamale. Tranzactiile cu numerar se fac in limita a 10.000 de euro. Contractul de vanzare-cumparare te justifica la depunerea banilor in banca.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În UE nu e nevoie să declari nimic.

Persoanele fizice pot introduce sau scoate in/din Comunitatea Europeană instrumente de plată in valută si in monedă natională (leu) sub formă de numerar, fiind obligate să declare, in scris, autoritătii vamale romane instrumentele de plată sub formă de numerar aflate asupra lor, care sunt egale sau depăsesc echivalentul a 10.000 euro/persoană.
https://www.customs....n-lei-si-valuta

#5
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
De ce nu ti-ai deschis un cont bancar in tara respectiva si bagai banii acolo?... nu te mai complici cu vama

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Se complică dacă-și deschide. În interiorul UE nu au treabă polițiștii de frontieră cu banii care-i ai la tine.

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 arbuneaionut, on 30 martie 2017 - 06:49, said:

De ce nu ti-ai deschis un cont bancar in tara respectiva si bagai banii acolo?... nu te mai complici cu vama
Poate vrea sa aibe banii cand aterizeaza.

Edited by don_dannielo, 30 March 2017 - 07:13.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 soleavl, on 30 martie 2017 - 00:41, said:

Daca am la mine o copie a unui contract de vanzare-cumparare a unei casa este ok ?
Da, este oki atata timp cat poti justifica banii cu contract, poti iesi si cu 30000 etc...

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 andreic, on 30 martie 2017 - 08:11, said:

Da, este oki atata timp cat poti justifica banii cu contract, poti iesi si cu 30000 etc...
În fața cui să justifice? De ce pui omul să care hârtii inutile cu el, n-ai citit ce scrie în link-ul pe care l-am pus?

În plus, nici la ieșirea din UE nu te întreabă de proveniența banilor ci doar trebuie să-i declari.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 soleavl, on 30 martie 2017 - 00:41, said:

Salut, am sa plec cu Wizz in Europa, cu o suma de aproximativ 15.000 euro.
Pai de ce-i duci cash? Ca sa le dai alora explicatii? Baga-i pe card, esti mai sigur si ca nu-i pierzi, nu ti se fura etc

 althea, on 30 martie 2017 - 08:29, said:

În plus, nici la ieșirea din UE nu te întreabă de proveniența banilor ci doar trebuie să-i declari.
Daca ii ai cash. Daca sunt pe card, nu ai treaba. Verificat personal anul trecut cand am plecat in SUA cu o suma mai mare de 10.000...

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Karhu, on 30 martie 2017 - 08:33, said:

Daca ii ai cash. Daca sunt pe card, nu ai treaba.  
Doamne, ce-i așa de greu? Nu trebuie să declari sumele cash peste 10.000 de euro când circuli în UE.

 Karhu, on 30 martie 2017 - 08:33, said:

Verificat personal anul trecut cand am plecat in SUA cu o suma mai mare de 10.000...
În SUA. Interesează circulația numerarului când ieși din UE.

Eu ziceam de proveniență că nu face obiectul verificărilor, speram că se înțelege că-i vorba de banii nedeclarați cu care se iese/intră din/în UE.

Edited by althea, 30 March 2017 - 09:07.


#12
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Althea are dreptate: daca calatoreste in UE nu este nevoie sa declare nimic.
Uite raspuns de pe custom.ro:

Ce sume de bani sunt obligatoriu de declarat la autoritătile vamale la intrarea/ieşirea din Comunitate?

Raspuns: Potrivit Regulamentului (CE) nr. 1889/2005 al Parlamentului European şi al Consiliului din 26 octombrie 2005 privind controlul numerarului la intrarea sau ieşirea din Comunitate, numerarul transportat de o persoană fizică ce intră sau iese din Comunitate care depăşeşte valoarea de 10.000 de EURO trebuie declarat obligatoriu la autoritatea vamală.

Textul legii il gasiti aici:
http://www.onpcsb.ro...t 1889-2005.pdf

Daca totusi nu vrei sa risti poti intreba la:

Biroul Vamal de frontieră Aeroport Otopeni Călători        
[email protected]
Telefon birou aeroport: + 4 (021) 204 1560

#13
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Calatoresti singur? Daca nu, imparte-i.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 althea, on 30 martie 2017 - 08:45, said:

...
Asa e....
Dar pt siguranta, chiar si in interiorul UE, tot cu ei pe card e mai bine de circulat. De ce sa risc sa-i pierd sau sa-mi fie furati? Probabilitate mica, insa nu zero...

Edited by Karhu, 30 March 2017 - 09:08.


#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Asta da, e mult mai sigur să nu-i ai cash.

#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 soleavl, on 30 martie 2017 - 00:41, said:

Salut, am sa plec cu Wizz in Europa, cu o suma de aproximativ 15.000 euro.
Am inteles ca orice suma peste 10k se declara, daca da , unde mai exact ?
Ps : lasati glumele cu "in aeroport "
Daca am la mine o copie a unui contract de vanzare-cumparare a unei casa este ok ?
Daca pleci de pe Otopeni dupa ce treci de control pasapoarte faci un pic dreapta si pe urma stanga unde sunt doua birouri. La cel din stanga este un nene imbracat in uniforma verzulie. Ala este vamesul si la el declari suma respective impreuna cu actele necesare. Intr-o vreme se baga suma intr-un plic sigilat de catre vama pe care il prezentai la sosire daca erai intrebat de catre vamesii tarii unde ajungeai.

Poti merge la risc, nu declare nimic nici la plecare nici la aterizare daca mergi intr-o alta tara UE dar daca esti prins e nasol.

Riscul creste cu atat mai mult daca calatoresti intr-o tara non UE.

Dar mult mai bine si mai elegant sa iti pui banii pe card mai précis in contul asociat acelui card, iti iei token-ul de internet banking si poti sa faci orice operatiune oriunde.

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Kokoshmare, on 30 martie 2017 - 09:33, said:

Poti merge la risc, nu declare nimic nici la plecare nici la aterizare daca mergi intr-o alta tara UE dar daca esti prins e nasol.
Nu pune interpretări din presă, pune din textul final de lege -  articolul se referă la un proiect de ordonanță.

#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
poftim

Potrivit , Normei nr 6 din 1 aprilie 2005 (Norma 6/2005)privind importul si exportul fizic de instrumente de plata sub forma de numerar "Persoanele fizice pot introduce sau scoate in/din Romania instrumente de plata in valuta si in moneda nationala (leu) sub forma de numerar, fiind obligate sa declare autoritatilor vamale romane instrumentele de plata sub forma de numerar aflate asupra lor, care sunt egale sau depasesc echivalentul a 10.000 EUR/persoana/calatorie."

Prin instrumente de plata sub forma de numerar se intelege:
a) valuta efectiva/moneda nationala (leu), respectiv numerarul sub forma bancnotelor si monedelor in circulatie;
Posted Image instrumentele negociabile la purtator incluzand: (i) instrumentele monetare la purtator, cum sunt cecurile de calatorie; (ii) instrumentele negociabile (cecuri, bilete la ordin si ordine de plata/mandate) care sunt fie la purtator, andosate fara restrictii, intocmite catre un beneficiar nenominalizat, fie in acea forma in care titlul este transferat la livrare; si (iii) instrumente (incluzand cecuri, bilete la ordin si ordine de plata/mandate) semnate, dar fara specificarea numelui beneficiarulu
i.

Norma se aplica in mod corespunzator minorilor mentionati in pasaportul titularului, cand acestia calatoresc impreuna cu titularul pasaportului, precum si persoanelor fizice - reprezentanti ori imputerniciti legali ai persoanelor juridice sau ai altor entitati fara personalitate juridica.

LE. Vad ca intre timp a fost abrogata

Edited by Kokoshmare, 30 March 2017 - 09:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate