Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vigneta Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Poate am ramas in urma , dar din ce stiu eu , intre Ungaria si Austria , nu mai este vama ,decat de forma . Nu ai control , deci nu ai cozi .

#56
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Ho ho si inca ce cozi.
Schengen e doar asa cu numele.....

#57
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Stai ca nu inteleg . Din 2007 , eu tot am mers acasa , din Italia , niciodata cozi sau vami intre Austria si Ungaria . Daca spui de Shengen , noi , romanii si ungurii , inca nu suntem primiti , de asta este vama inca , intre Romania si Ungaria . Totusi .....as vrea sa vad cozile intre Austria si Ungaria .

#58
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Azi in zona  Hegyeshalom-Nickelsdorf s-a astepta cca. o ora in intervalul orar 10-18.
In februarie am "gustat" personal  2-ua ore din filtrul vamal Kufstein,intre Austria si Germania.

Treptat treptat,toate tarile Schengen reintroduc control la frontiera.
Iar prin punctele principale de tranzit,normal,se creeaza cozi.

Edit:S-ar putea ca timpii de azi sa se datoreze si unor lucrari pe partea austriaca,intre Nickelsdorf si Schwechat....
Edit 2.Ungaria este in Schengen de mult.....

Edited by alinmpi, 08 April 2017 - 22:33.


#59
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ok , am inteles si te cred pe cuvant . Oricum ,eu cred ca atunci cand o sa vin in tara , vin , ca sa nu mai plec . Totusi ...multumesc de informatie , habar nu aveam , ce se intampla in vami .
Stranu , intri sa intrebi ceva , si ajuti pe altul . :)

#60
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
@alinmpi - uite aici toate intrarile.
http://www.oeamtc.at...ge 2500 1111490

#61
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Vielen Danke!

#62
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005

View Postalinmpi, on 08 aprilie 2017 - 21:50, said:

Nu mai deschid alt topic asa ca va rog sa-mi recomandati o vama de intrare in Austria dinspre Ungaria,pe directia Graz,alta decat Nickelsdorf.
Sopron sau Deutschkreutz ar fi in regula?Sau sa merg pe traseul prin Szombathelyi?
Asta deoarece vreau sa evit cozile din vama.

Multumesc
Mergi pe Szombathelyi,trafic redus si putin national,eviti si Viena.

#63
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca mai ajuta pe cineva e 8,90 euro vigneta si trebuie lipita.
Aseara am luat-o, acum trebuie sa curat parbrizul... Posted Image

#64
dangiurca

dangiurca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.10.2008
Salut,
Azi, din greseala mea si ajutat de Waze(m-a scos de pe autostrada inainte de vama, am trecut prin vechiul punct de control, si am iesit inapoi pe autostrada dupa benzinarii), nu am luat vigneta cand am intrat pe autostrada in Austria. Am luat vigneta( tot stickere sunt, am inteles ca din februarie trec pe electronice) de la o benzinarie din Pandorf, dupa 10-15 km de vama. Cred ca am trecut de cel putin un punct de verificare vignete, pana sa o cumpar.
Din cate am citit aici, ati mai patit si voi acelasi lucru. Sa ma astept la amenda? Aveti idee cat e amenda, ca pe net sunt multe variante.
Multumesc!

#65
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdangiurca, on 05 ianuarie 2018 - 00:09, said:

din februarie trec pe electronice
Asa se pare ... da' nu prea pricep care e treaba cu cele 18 zile:

Please note the 18 day consumer protection period!
As a consumer, you cannot use the digital vignette or the annual card for the  digital section toll immediately after purchase - it is valid at the earliest 18 days after purchase. If you are an entrepreneur, this time limit does not apply to you..


#66
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Este o lege la ei care zice ca pentru orice produs cumparat online ai 15 zile drept de returnare. Vigneta fiind si ea un astfel de produs, pentru a evita situatiile in care o cumperi, te plimbi pe acolo 5 zile dupa care o "returnezi" ca ai voie, ei se asigura ce trec cele 15 zile. Au mai pus 3 de siguranta, de aici cele 18. Si ca si in RO, treaba cu returnatul gratis in termen de 15 zile se aplica doar persoanelor fizice, si de asta daca o cumperi pe firma, e valabila imediat.

Oricum, eu sunt bucuros ca in sfarsit pot cumpara vignetele de Ungaria, Austria si Romania online si cand ma pun pe drum din Germania sa nu am de oprit pentru prostiile astea si sa-mi vad de drum fara grija lor.

#67
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Vigneta clasica,sub forma de sticker,va mai fi disponibila?
Sau va ramane doar in format electronic?

#68
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Din ce-am vazut pe site la Asfinag, e valabila si cea sub forma de sticker. Avand in vedere ca cea electronica nu poate fi cumparata sa intre in vigoare decat dupa 18 zile, trebuie sa existe si posibilitatea sa cumperi vigneta cu aplicare imediata.

#69
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdangiurca, on 05 ianuarie 2018 - 00:09, said:

... de la o benzinarie din Pandorf.
Pandorf nu exista.

#70
dangiurca

dangiurca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.10.2008

View Postericmario, on 17 ianuarie 2018 - 20:36, said:


Pandorf nu exista.

Parndorf, scuze !

#71
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 03.06.2006
Deci, trebuie sa-mi planific cu o luna inainte trecerea in AU. Chiar ma enervau cele lipicioase.... Astept si Bulgaria sa bage vigneta electronica, sa nu le mai dau 10 euro si Благодаря !!! Iar anul trecut am luat vigneta electronica de la unguri si nici azi nu mi-au luat banii din cont... hi, hi - is bune si erorile bancare la ceva.

Attached Files


Edited by gvincentiu, 02 March 2018 - 18:56.


#72
petronel

petronel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 04.09.2004
Din pacate am aflat prea tarziu ca se poate cumpara si electronic vigneta pentru Austria (cele 18 zile)... Se poate cumpara de la o benzinaria din Ungaria , inainte de a intra in Austria ?
De asemenea, de unde recomandati sa pun benzina la granita Austria - Ungaria ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate