Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vigneta Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă la următoarele drumuri ţi se citeşte vigneta e posibil să scapi, dar şansele sunt destul de reduse. Au mai fost cazuri în trecut de "întârziaţi" care au scăpat însă de anul trecut s-a înăsprit destul de mult situaţia, de când au acces direct la bazele de date din România.

#20
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
De cand e moda asta , cu lipitul in geam ??? Eu am trecut pe Austria , acu' 2 ani , si am pus-o pe bord , in vama la romani , voia unu' sa-mi dea 5 euro pe ea ,i -am dat-o degeaba .

Acum am citit @MihaiCozac , deci doar de anul trecut . Bine de stiut , ca in vara , am de gand sa merg iar acasa .

Edited by gladiatore, 28 March 2017 - 22:09.


#21
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

 gladiatore, on 28 martie 2017 - 22:07, said:

De cand e moda asta , cu lipitul in geam ??? Eu am trecut pe Austria , acu' 2 ani , si am pus-o pe bord , in vama la romani , voia unu' sa-mi dea 5 euro pe ea ,i -am dat-o degeaba .

Acum am citit @MihaiCozac , deci doar de anul trecut . Bine de stiut , ca in vara , am de gand sa merg iar acasa .

Daca nu vii cu dovezi, tot degeaba...
Moda asta cu lipitu e de ceva vreme...

Edited by wb626ek, 28 March 2017 - 22:12.


#22
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Sincer , si acu' 8-9 ani , erau adezive si se '' cerea '' sa fie lipita , eu o singura data am facut prostia , si cand am vazut ca nu se mai dezlipeste , o bagam in geam , peste abtipildul cu asigurare . Nu o so lipesc , doar de-mi iau vre-o amenda . :D

#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Am citit acum ceva timp un articol în care se plângea unul de pe la Poliţie că au probleme în a-i amenda pe străinii care comit delicte de trafic (vignete, radar, etc.) că sunt greu de depistat şi pedepsit odată ce ies din Austria, dar că se va rezolva începând cu 2016 când se unifică bazele de date, asta însemnând că până atunci de ex. nici străinii care nu aveau rovignetă în România nu puteau fi amendaţi decât dacă erau opriţi în trafic.
Ăştia civilizaţii au ajuns până acolo încât citesc dacă ţi-a expirat verificarea tehnică sau corelează numerele de înmatriculare cu forma şi culoarea maşinii şi dacă ai pus numerele pe altă maşină neînregistrată te trezeşti cu probleme. Se ştie de câte ori ai trecut cu maşina şi pe unde, mai e puţin şi ştiu şi laptele supt în pruncie.

#24
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Corect @MihaiCozac . In Italia , nu mai trebuie acel fluturas de asigurare in geam . Te citeste pe la telecamere daca ai sau nu . A dracu' tehnologie . Maine-poimaine , o sa stie si daca suntem epilati la c*r .

#25
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Si ungurii au pus niste radare inteligente, itp expirat, vorbit la telefon, centura nepusa.

#26
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Deci nici la unguri nu poti merge nedepilat .:D Am totul in regula la masina , doar ca uit sa cumpar acea vignieta . Stres , oboseala ....dracu stie ....nu ma laud , dar o data am trecut si Austria si Ungaria fara sa le cumpar . Miam amintit in vama Bors , cand am vazut pe un chiosc ..... vigniete .....:)

#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Mai e o problemă cu austriecii: dacă ai dashcam ascunde-l că ie iamendă dacă te prinde, la ăştia nu e voie să filmezi în spaţiu public.

#28
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
La ei , e interzisa si statia de emisie-receptie . trebuie sa dai jos antena , cat esti pe la ei .

#29
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 OriginalCopy, on 28 martie 2017 - 22:04, said:


Ti-am spus deja ce ai de facut: stai frumos acasa si astepti sa-ti vina amenda, ca orice om civilizat care a facut o boacana.

Cu totii vrem o tara ca afara, corect? Ei bine, asa e afara. Obisnuieste-te.

Tot ca afara, da si tu un semn ca recunosti ca ai dat-o de gard cu vigneta electronica de la 1 feb... vrem sange, dupa cum vezi... ca afara...

#30
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 gladiatore, on 28 martie 2017 - 22:15, said:

Sincer , si acu' 8-9 ani , erau adezive si se '' cerea '' sa fie lipita , eu o singura data am facut prostia , si cand am vazut ca nu se mai dezlipeste , o bagam in geam , peste abtipildul cu asigurare . Nu o so lipesc , doar de-mi iau vre-o amenda . Posted Image
nici eu n-am lipit-o niciodata, pana mi-am luat prima amenda de 120 de oiro ca nu era lipita. si m-a oprit militianul pe dreapta, i-am aratat-o, i-am aratat bonul, o cumparasem cu 15 min in urma, am zis c-o lipesc atunci. mi-a zis s-o lipesc si dupa aia sa sar cu aia 120 de oiro si totul e minunat. asa inveti sa respecti regulile   :)

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
S-au dus timpurilii alea...
In 2009 abia ce venisem in tara si mi-am luat masina de la dealer, mi-au lipit asigurarea pe parbriz, eu crezand ca e vgnetta care cica ar fi valabila in toata Europa.
:lol:
Am fost pana la Nantes si inapoi

Am aflat la Cluj cand m-a oprit un politist roman care mi-a explicat ce si cum si m-a iertat, :lol:
De atunci am invatat

#32
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2004
Chiar daca reusesti cumva sa cumperi vinieta cu data de incepere inaintea zilei de cumparare (desi nu cred ca e posibil) , faptul ca nu o ai lipita pe parbriz o face nula. E ca si cum nu exista. Tot iei amenda. Scrie clar pe vinieta ca trebuie lipita, si daca nu e lipita nu are nici o valoare.

#33
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 mihaicozac, on 28 martie 2017 - 22:49, said:

Mai e o problemă cu austriecii: dacă ai dashcam ascunde-l că ie iamendă dacă te prinde, la ăştia nu e voie să filmezi în spaţiu public.
Pai de "ambitiosi" ce sint nici pe "google street view" nu l-au lasat sa filmeze pe la ei Posted Image

 vldc, on 29 martie 2017 - 06:56, said:

trebuie lipita, si daca nu e lipita nu are nici o valoare.
Atita poate Austria la ora asta Posted Image

Edited by adrian_r5, 29 March 2017 - 07:10.


#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am prins de doua ori cand verificau "ochiometric" vignetele. Asa ca cel mai bine lipiti-le.

#35
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Obligatoriu lipita,se primeste amenda si daca e pusa in suport.
Ca sa o puteti indeparta usor,lipiti-o inainte de 2-3 ori pe haine.

Edited by bolo, 29 March 2017 - 15:16.


#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Mai ales pe alea de piele :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate