Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Cursuri HTML/web/Javascript

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 OriginalCopy, on 28 martie 2017 - 09:27, said:

Cealaltă interpretare ar fi că vrei să copiezi structura pentru a face propriul curs.

Nu văd sensul. Nu văd inovația. Nu văd competența de a oferi un astfel de curs.
Nici nu trebuie sa vezi, trebuie sa raspunzi on-topic, asa e regulamentul forumului.
Competenta chiar nu ai cum sa o judeci, nici eu nu vad la tine competenta sa oferi "consultanta" chiar si gratuita, dar totusi o impingi in fata in semnatura.

 MarianG, on 28 martie 2017 - 09:28, said:

Și tu chiar nu ai te-ai uitat peste w3school? Ai in stanga toată structura, cat de repede il parcurgi depinde de tine.
Dar nu e problemă, voi nu dați search, noi răspundem "automat".
Am postat deja cam ce anume caut, topicul e topic... te rog respecta-l.
Faptul ca tocmai ca moderator imparti cumva userii in noi v voi e iarasi cam aiurea... Vorbesti in numele altora... nu e chiar ok.

 lightpoint, on 28 martie 2017 - 16:20, said:

Din mai multe motive pe care nu le are sens sa le dezbatem.Ideea de baza este este urmatoarea: daca iti formezi mintea si mindsetul in programare invatand limbaje de scripting vei avea un hadicap foarte mare cand vei trece
la limbaje de programare. Se vede la prima vedere daca un script este facut de un wannabe coder si daca scriptul este facut de un programator cu multi ani de C si OOP sub curea. Posted Image

Eu personal consider ca citirea unui  script  facut de un Dorel-Coder este o provocare nervoasa chiar si pentru cel mai calm si temperamentat inginer software.
Iar daca la asta mai punem si faptul ca uneori scriptul mai are  si  comentarii  care  spune ca face ceva desi acesta nu face conform codului sursa si mai ales daca in codul sursa mai avem portiuni unde algoritmul  poate sa primeasca  un NULL din argumentul metodei si  Dorel-Coderul nu i-a facut protectie impotriva acelui NULL, deoarece uneori face copy & paste la portiuni de cod pe care nu le intelege de pe google, un inginer software o sa aiba un consum nervors destul de considerabil.

Insa citirea unui script facut de catre un programator este o binecuvantare pentru inginer software.

De aceea la noi se prefera ca oricine sa fie angajat, sa stie sau sa fii trecut prin facultate de profil sau alt-undeva prin C sau orice limbaj de programare matur.Si sa stie algortimica de clasele 9-12 de liceu.
C-ul este ca armata. N-ai trecut prin C niciodata nu ti-ai facut botezul focului in programare Posted Image
"temperat" si "temperamental" au sensuri aproape opuse, tu ai facut un melange si ai inventat cuvant "temperamentat" :)
O greseala de neacceptat pt un inginer software, mai degraba ceva acceptabil pt un scripter :)

Cam ai dreptate in ce zici, dar este f departe de topic... hai sa ne mentinem cat de cat on-topic, un moderator poate ne ajuta

 OriginalCopy, on 29 martie 2017 - 07:18, said:

La nivel software, nici macar nu este o diferenta de obicei intre compilat si interpretat, si cel interpretat tot compilat este de obicei intr-un bytecode propriu.

Singura diferenta e suportul electronic: bytecodul generat de gcc de exemplu e executat de CPU, cel generat de python/php/etc e executat de o masina virtuala proprie.

Categorisirea devine mult mai complicata atunci cand java de exemplu are un pas de compilare, dar executarea se face tot intr-un vm - the JVM.

Basca ca poti face un FPGA pentru oricare dintre aceste bytecodes, si atunci cum ramane, un "limbaj de scripting" devine brusc compilat?

Iar lucrurile se complica enorm atunci cand V8 de exemplu compileaza javascript direct in cod binar. Acum ce mai facem, e js un limbaj de scripting sau de care e?


Programarea e programare. Get over it.

A, putem discuta despre caracteristicile de siguranta a limbajelor, asta e altceva, dynamic vs. static typing, mutable vs. immutable, etc.

Dar nici nu stiu daca vorbesti serios cu afirmatii d-astea pentru ca esti nou in programare, sau esti doar un troll.
multumim pt lectie, dar chiar nu tine nimeni seama ca e offtopic?

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 unbrutus, on 01 aprilie 2017 - 12:56, said:

Faptul ca tocmai ca moderator imparti cumva userii in noi v voi e iarasi cam aiurea...

Toate bune și frumoase, doar că aria asta este pentru cei care vor să învețe. w3school are o structura bine descrisă in stanga paginii.
Doi, mai dragule, eu nu moderez aria asta. Dar o sa consider această remarcă o critică publică asupra modului de moderare (pentru că asta a fost intenția).
P.S noi ti-am oferit soluții să înveți gratuit, tu vrei neapărat altceva.

Eu ca utilizator am impartit intre "noi care va raspundem" si "voi care aveti ezitari in a expune tot interesul"

Edited by MarianG, 01 April 2017 - 14:46.


#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
@MarianG, "mai dragule" ? asta ce reprezinta in acest context? Te ajuta sa transmiti o idee/opinie personala in mod civilizat sau e un fel de jignire voalata incercand sa pari cumva superior interlocutorului?

Si eu raspund la zeci si sute de intrebari, unele bine puse altele mai putin bine si cer clarificari.

Nu ma postez insa undeva pe un piedestal si ma uit condescendent la cel care a intrebat, doar pt ca MI SE PARE ca nu stie cate stiu eu.

Vad ca tot insisti cu w3schools, realizezi ca deja se raspunsese cu w3schools si ca deja am precizat ca nu e ce ma intereseaza si am dat si exemple cu ce m-ar interesa?
Vezi postul nr 3, si raspunsul meu in postul nr 4 unde am multumit dar am precizat ca nu e ce imi trebuie si am explicat si mai clar ce vreau.

Sau trebuie sa accept neaparat raspunsul tau ca cel de care am nevoie? Folosesc w3schools de vreo 10 ani, dar nu e ce imi trebuie sau vreau alternative. E chiar asa de greu de inteles?

Cat despre cum interpretezi tu postul meu, inteleg ca e o amenintare voalata (dupa jignirile voalate) ca as merita o sanctiune ca am criticat moderarea... numai ca nu a fost nici o moderare, asa cum ai spus, nu esti moderator aici, si eu m-am referit la prestatia ta ca coleg de forum, unde ai postat offtopic si vorbesti in numele altora...

Edited by unbrutus, 01 April 2017 - 17:32.


#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Ai dat un report acolo unde crezi că este off-topic?

Quote

Faptul ca tocmai ca moderator imparti cumva userii in noi v voi e iarasi cam aiurea... Vorbesti in numele altora... nu e chiar ok.
fii sincer și nevoalt, te-ai adresat unui coleg de forum sau unui moderator?
Acum, fii și mai sincer și spune exact ce intenție ai, să înveți sau să creezi o platformă pentru alții?

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
hai sa o lasam asa @MarianG
Mersi pt lectia data despre cum functioneaza forumul si ce se asteapta aici. Pastrez un screenshot si dupa pagina asta sa invat si in particular cand uit cum trebuie sa ma exprim.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate