Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#523
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postroberto_roberto, on 21 decembrie 2021 - 08:12, said:

Exprimare de Dorel.

Daca ma numeam Dorel Academicianul as fi inteles asteptarile cu privire la exprimare. Da, nu ai cautata minuni ale eficientei termice, dar ai asteptari prea mari de la un geam cu transfer termic identic cu un termopan clasic de 24mm cu doua sticle de 4mm dintre care una low-e.

#524
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View Postroberto_roberto, on 21 decembrie 2021 - 17:51, said:


Condensul apare doar dimineața , in dormitoare, două ferestre + ușă spre balcon. Cumpărat higrometru , daca e nevoie cumpăr și un dezumidificator , și cred că o să o rezolv.


Nu cred ca este nevoie de dezumidificator daca nu este deranjanta cantitatea de apa rezultata in urma condensului.
In dormitor, cu precadere, umiditatea creste in timpul somnului, omul eliminand apa prin respiratie. Daca au avut loc si procese umede precum tencuitul glafurilor, zugravit in urma montajului tamplariei, apa se va elimina pana la uscarea zonelor respective.
Condensul apare oricum, in functie de temperatura exterioara.
Cu timpul se va reduce cantitatea iar aerisirea dormitorului, lasatul usilor deschise pe timpul zilei vor contribui la aceasta.

#525
roberto_roberto

roberto_roberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.02.2010

View PostDorel-Jefuitorul, on 21 decembrie 2021 - 19:45, said:



Daca ma numeam Dorel Academicianul as fi inteles asteptarile cu privire la exprimare. Da, nu ai cautata minuni ale eficientei termice, dar ai asteptari prea mari de la un geam cu transfer termic identic cu un termopan clasic de 24mm cu doua sticle de 4mm dintre care una low-e.
Dorel , cum am spus configurația a fost aleasă în urma unei evaluări la fața locului. Locuiesc zona de NE Italia , iernile sunt destul de blânde.Coeficient de transfer termic
Ug:1/wm2k , Uw:1,26/wm2k. Nu știu dacă e bine sau rău , dar având în vedere că  apare doar dimineața , doar in dormitoare, un pic la baza , mă face să cred că nu configurația ar fi problema.
Am modificat temperatura de la 21.5 la 22 și am constatat că mai apare doar in dormitorul unde am ușă în loc de fereastră.

#526
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da, ug 1.0 w/mpk este un coeficient foarte bun, cel mai bun in cazul unui geam cu doua sticle. Poate daca ai fi avut un geam cu 3 sticle si ug de 0.6, 0.5, poate ca nu mai era nevoie de cresterea temperaturii. Oricum, din ce spui, condensul aparut nu este o problema foarte mare, puteai sa ai un geam cu ug 2.8, atunci ar fi fost geamul o mare problema.
Pana la urma ce ai facut, ai sunat la q fort? Daca da, ei ce au zis?

#527
roberto_roberto

roberto_roberto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.02.2010

View PostDorel-Jefuitorul, on 23 decembrie 2021 - 09:24, said:

Da, ug 1.0 w/mpk este un coeficient foarte bun, cel mai bun in cazul unui geam cu doua sticle. Poate daca ai fi avut un geam cu 3 sticle si ug de 0.6, 0.5, poate ca nu mai era nevoie de cresterea temperaturii. Oricum, din ce spui, condensul aparut nu este o problema foarte mare, puteai sa ai un geam cu ug 2.8, atunci ar fi fost geamul o mare problema.
Pana la urma ce ai facut, ai sunat la q fort? Daca da, ei ce au zis?
Au fost montate de o firma din Italia. Mi-au zis că montează Qfort de vreo 5-6 ani , și n-au avut probleme. Legat de condens nu eram sigur că ar fi vina geamurilor , și am zis sa fac un pic de "research" înainte să sun . Daca era să sun,sunam firma care mi le-a vândut și montat.

#528
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Salut! Vă rog să mă ajutați cu un sfat. Am o ușă de termopan cu feronerie Roto ( închidere ca la geamuri). Problema este ca mânerul a început sa se învârtă în gol când vreau sa o închid. Cred ca în interior unde intra boltul de la mâner ceva s a tocit și scăpa. Îmi puteți spune cum se numește piesa acționată de maner și cum o pot schimba? Mulțumesc!

#529
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006

View PostGERULA2006, on 18 iunie 2022 - 15:24, said:

Salut! Vă rog să mă ajutați cu un sfat. Am o ușă de termopan cu feronerie Roto ( închidere ca la geamuri). Problema este ca mânerul a început sa se învârtă în gol când vreau sa o închid. Cred ca în interior unde intra boltul de la mâner ceva s a tocit și scăpa. Îmi puteți spune cum se numește piesa acționată de maner și cum o pot schimba? Mulțumesc!
Are codul GR1780 1601 2000. Trebuie schimbata întreaga baghetă?

#530
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Cred că sa rupt la cremon ceva,trebuie înlocuit cremonul( dacă minerul e bun)

#531
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Mânerul este bun. În interior patinează...

#532
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View PostGERULA2006, on 18 iunie 2022 - 20:41, said:

Mânerul este bun. În interior patinează...

Ai desfacut manerul?

#533
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006

View Postmmiclaus, on 18 iunie 2022 - 20:48, said:



Ai desfacut manerul?
Mulțumesc frumos pentru sfat. Era rupt mânerul în interior. L-am schimbat și funcționează. O zi buna!

#534
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View PostGERULA2006, on 19 iunie 2022 - 11:08, said:

Mulțumesc frumos pentru sfat. Era rupt mânerul în interior. L-am schimbat și funcționează. O zi buna!

De aceea te-am intrebat despre maner si sunt sigur ca este maner hoppe secustic, presupun ca a iesti patratul acela din mijloc .

#535
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Da, mâner secustic. A ținut 10 ani... Mulțumesc încă odată!

#536
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Postargonaut, on 20 decembrie 2021 - 11:12, said:


A preveni nu inseamna a inlatura.

Aerul din camera este umed iar acolo apare puncul de roua, avand ca rezultat condensul.

De unde stii ca in camera omului au fost indeplinite conditiile de temperatura si umiditate relativa raportat la temperatura exterioara, pentru ca punctul de roua sa isi faca aparitia pe interiorul sistemului?

Pana nu vezi o simulare termica pe fereastra si distributia liniilor isoterme nu ai de ce sa consideri condensul normal sau anormal.

Cel mai probabil ii face o punte termica vreun finisaj la partea de jos a ferestrei de ii face condens doar acolo. Pentru ca in Romania sunt extrem de multi ageamii care monteaza tamplarie. Iar casele romanilor nu sunt niste exemple de izolatie termica.

#537
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View Postabac, on 20 iunie 2022 - 07:35, said:


Cel mai probabil ii face o punte termica vreun finisaj la partea de jos a ferestrei de ii face condens doar acolo. Pentru ca in Romania sunt extrem de multi ageamii care monteaza tamplarie. Iar casele romanilor nu sunt niste exemple de izolatie termica.


Condensul apare pe partea de jos a vitrajului (sticlei, geamului) nu are treaba cu nicio punte termica de la finisaje.
Nu e envoie de simulari termice si alte avioane pentru ca trecand prin toate variabilele in continut (umiditate, temperatura interioara, temperatura exterioara) la un moment dat punctul de roua este atins. Daca descide fereastra si aeriseste, condensul dispare fara sa-l stearga.

#538
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Eu iti arat (de fapt nu iti arat, ca asta va fi urmartoarea ta cerinta, doar afirm ca exista) fereastra care la -20 de grade exterior si 20 interior cu umiditate relativa 50% nu iti face condens. Fereastra certificata passive house cu izolatia ferestrei montata in continuitate cu izolatia casei.


Da, stiu ca Romania e tara lui merge si asa si nu intereseaza pe nimeni grafice isoterm. O sa intereseze. In scurt timp. Nu poti sa economisesti energie trisand si imbarligand clientul ca e normal sa aiba condens pe interiorul ferestrei.

Edited by abac, 20 June 2022 - 08:02.


#539
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View Postabac, on 20 iunie 2022 - 07:50, said:

Eu iti arat (de fapt nu iti arat, ca asta va fi urmartoarea ta cerinta, doar afirm ca exista) fereastra care la -30 de grade exterior si 20 interior cu umiditate relativa 50% nu iti face condens. Fereastra certificata passive house cu izolatia ferestrei montata in continuitate cu izolatia casei.


Da, stiu ca Romania e tara lui merge si asa si nu intereseaza pe nimeni grafice isoterm. O sa intereseze. In scurt timp. Nu poti sa economisesti energie trisand si imbarligand clientul ca e normal sa aiba condens pe interiorul ferestrei.

Ia incearca sa cresti umiditatea si sa vezi rezultatul.
Eu nu imbarlig pe nimeni, nu vand, nu confectionez si nu montez tamplarie insa pot spune ca am destula experienta in domeniu,
Nu stiu ce stii dumneata despre Romania si in ce tara iti duci existenta dar aici oamenii trec prin tot felul de experiente, atata timp cat de 32 de ani nu s-a legiferat nimic in domeniu si au liber la produs si montat tamplarie "garajistii" care inca lipesc PVC-ul cu fierul de calcat, motiv pentru care am si vandut afacerea, cu ani in urma.

Edited by argonaut, 20 June 2022 - 08:07.


#540
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Si de ce ar trebui sa cresc umiditatea? 50% rh este deja un nivel de umiditate mare pentru o casa si cam toti consultantii de anvelope pentru constructii sunt fericiti cu o astfel de valoare de umiditate relativa. Daca saturezi aerul, normal ca iti face condens mult mai repede, dar lumea stiintifica a cazut de acord ca un nivel de umiditate relativa 50% este un nivel balansat corect. Mai ales daca ai si un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura (de care iar Romania a auzit doar foarte vag). La noi se deschid geamurile si se azvarle caldura pe geam.

Edited by abac, 20 June 2022 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate