Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#37
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004

View Posttudor_turcu, on 28 martie 2016 - 21:53, said:

O sa incerc.. Am mai sunat la alta firma si m-au rugat sa masor eu geamul, ca lor le e peste mana sa se deplaseze 10km fata de centrul orasului dpar ca sa ia masurile Posted Image .. Chiar asa comenzi mari o fi avand daca nu se inghesuie la inlocuirea unui geam care costa 800-900 lei? Posted Image
si daca tie nu iti convine pretul? au pierdut deja cateva ore degeaba.
apoi gandeste daca ar face la fel la fiecare oferta, la cati posibili clienti vor deveni si clienti si cati nu.
ar insemna ca sa incarce toate costurile de masuratorile celor care doar cer un pret asa ca idee in pretul clientului care cumpara. tie ti-ar conveni?

apoi vezi ca aia 800-900 de lei cat zici tu ca ar face lucrarea nu este profit. daca aveau profitul asta la o tamplarie te pupau in fund de ziceai ca esti rege.
in pretul usii ai materiale, cost de utilaje, cost cu masina, motorina, salarii, impozite la stat si apoi mai ramane si profit. care este mic de tot.

deci ei nu se inghesuie la 80-90 de lei, nu la 800-900 de lei.

Edited by kiwy, 25 April 2016 - 17:10.


#38
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Eu le-am spus din prima ca sunt de acord cu prețul respectiv (cerut de ei), nu aia era problema. La telefon le-am spus dimensiunile cu precizie de +-2cm, deci nu era problema ca după măsurătoare ar fi aflat ca geamul e de 2 ori mai mare..
Nu ar fi fost nici o problema sa le virez 30% din sumă și să vina dupa aceea sa facă măsurătoarea exactă.

Vorbim de o firmă care spune explicit pe site ca se ocupă cu înlocuiri geamuri sparte (ceea ce înainte se chema geamgiu) - oare ce fac când vine un client care are spart un geam obișnuit care e de trei ori mai mic? :)
E problema lor să își facă calculele astfel incat să iasă pe profit.

Edited by tudor_turcu, 25 April 2016 - 22:14.


#39
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Pai si-au facut calculele ca sa iasa pe profit. Posted Image De aceea te-au chemat la ei cu cotele.
Apropo, cand zici ca nu era o problema sa la virezi 30%, te refereai sa mergi la ei la magazin 10km sau sa le faci un op dupa internet banking?
Dupa cum vezi, fiecare isi face calculele sa iasa pe profit.
Tocmai cerinta clientului de pret cat mai mic conduce la situatia de fata.
Asa ajuns piata, stricata rau de tot de clienti care au chemat cate un termopanist sa la masoare tamplaria, sa le dea o oferta printata si sa le dea datele necesare ca apoi sa poata merge si sti ce sa ceara la toate magazinele din oras si sa caute cu 10 lei mai jos.

PS: pentru geamuri de baie, mergi la bricodepot/dedeman etc si il cumperi gata facut la cota fixa si ti-l montezi tu:~150 lei geamul, 20 spuma si suruburi, plus motorina, plus munca ta si ai garantie mai "light". Magazinele de termopane nici nu se mai deranjeaza sa oferteze asemenea comenzi, pentru ca apoi sa isi ia injuraturi ca de ce se cere atat cand in brico e la jumate bani.

#40
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Era vorba de un foaie de geam dubla de 225cm/160cm - prețul l-au stabilit ei, nu eu - în final a costat 1.100 lei sticla + 200lei debarasarea sticlei vechi sparte. Avansul îl puteam plăti si personal și prin virament, nu aia era problema.
Ce m-a mirat a fost stilul de lucru al firmei, care a preferat să riște sa taie un geam după măsurătorile clientului decât să măsoare ei exact.. În fine..


#41
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Posttudor_turcu, on 26 aprilie 2016 - 23:23, said:

geam  de 225cm/160cm - prețul l-au stabilit ei,  a costat 1.100 lei sticla + 200lei debarasarea sticlei vechi sparte.

Waw. 127 euro/mp + TVA!  
Tari baietii de reusesc sa vanda la asemenea preturi + debarasarea sticlei vechi!

#42
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006

View PostSorin2505, on 25 aprilie 2016 - 16:47, said:

Sunt in plin proces de demo......reabilitare Posted Image  Au ajuns in faza de montat glafurile. Eu am balconul inchis cu termopan de firma QFort (nu stiu ce marca este tamplaria). Intre partea de jos cu panel si partea de sus cu geamuri, este o streasina. Astia spun ca nu se poate monta glaful pt ca ar veni deasupra gaurilor de scurgere si ca trebuie neaparat demontat acea streasina. Cum se poate demonta ? Sub streasina nu este loc, glaful vine direct in strasina aia. Cum scap de ea fara sa vandalizez tamplaria ? Posted Image
Multumesc

[ http://i67.tinypic.com/2mpldmc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar nu stie nimeni cum pot sa scot streasina asta ?

#43
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Posttoteudinnou, on 26 aprilie 2016 - 23:44, said:


Waw. 127 euro/mp + TVA!  
Tari baietii de reusesc sa vanda la asemenea preturi + debarasarea sticlei vechi!
E vorba de sticla 4 seasons 6mm/4mm.
Stiu ca daca mai cautam si ma targuiam găseam poate si cu 300 lei mai ieftin, da' asta e..

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am o problema cu o fereastra termopan(profil aluminiu) care nu se mai inchide corect. Am fortat fereastra la inchidere si o piesa din coltul de sus a iesit de pe profil(nu mai e fixata si o pot ridica cu degetul). Se poate repara usor? Aveti si o idee de pret? Multumesc!

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 17 May 2016 - 09:00.


#45
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostMembruAnonim, on 17 mai 2016 - 08:58, said:

Am o problema cu o fereastra termopan(profil aluminiu) care nu se mai inchide corect. Am fortat fereastra la inchidere si o piesa din coltul de sus a iesit de pe profil(nu mai e fixata si o pot ridica cu degetul). Se poate repara usor? Aveti si o idee de pret? Multumesc!

Din poze se pare ca profilul este Exalco.  Se poate repara in principiu. Fa o poza si la restul mecanismului pe verticala.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Profil Exalco, feronerie Fapim. E ok? E ceva de capul lor?

alte poze mai jos. cine e interesat, va rog frumos sa-mi trimeti oferta pentru reparatia geamului respectiv plus reglaj pentru 2 usi de balcon si 2 fereste... adica cine e interesat nu vine degeaba, sunt user serios cu referinte si contributii pe aria de Imobiliare/Constructii.

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 17 May 2016 - 20:01.


#47
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
Ieri mi-au montat termopanele la balcon. (Rehau)  Am observat niste gauri in partea de sus a geamului, gauri care sunt date si in fereastra si in tocarie, Initial am crezut ca e o eroare, dar am vazut si la alti vecini la fel. Ce rost au acele gauri, pana acum nu am mai vazut asa ceva. De ce se mai pun garnituri sa etanseze bine, daca lasam gauri ?
I-am intrebat pe cei care au montat, dar au ridicat din umeri, au zis ca ei doar monteaza, nu stiu ce si cum.

[ http://s33.postimg.org/ldr4jvakf/IMG_4038.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s33.postimg.org/3nqv8hoan/IMG_4039.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Sa aiba postasul pe unde sa bage scrisorile.Posted Image

#49
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Se va monta clapetă de aerisire.[ https://gealan.ro/userfiles/image/GECCO%204.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostSorin2505, on 27 mai 2016 - 11:54, said:

Ieri mi-au montat termopanele la balcon. (Rehau)  Am observat niste gauri in partea de sus a geamului, gauri care sunt date si in fereastra si in tocarie, Initial am crezut ca e o eroare, dar am vazut si la alti vecini la fel. Ce rost au acele gauri, pana acum nu am mai vazut asa ceva. De ce se mai pun garnituri sa etanseze bine, daca lasam gauri ?
I-am intrebat pe cei care au montat, dar au ridicat din umeri, au zis ca ei doar monteaza, nu stiu ce si cum.

Par a fi canale pentru grille de aerisire, noi fiind mai putin obisnuiti cu acest "exercitiu" si desigur, obsedati de etansare si coeficienti de transfer termic.

#51
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006

View PostDigix, on 27 mai 2016 - 15:20, said:

Se va monta clapetă de aerisire.[ https://gealan.ro/userfiles/image/GECCO%204.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc pt raspuns, sincer nu am vazut asa ceva pana acum.

View PostDorel-Mesterel, on 27 mai 2016 - 15:21, said:

Par a fi canale pentru grille de aerisire, noi fiind mai putin obisnuiti cu acest "exercitiu" si desigur, obsedati de etansare si coeficienti de transfer termic.

Mai ales ca i-am si intrebat si au zis ca nu stiu ei ce si cum.
Le-am cerut picuratoarele, au zis ca nu au asa ceva.
Ok, si eu o sa le semnez cand or sa aiba si picuratoare si clapeta Posted Image

#52
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
De fapt e așa.[ http://www.ecologicplast.ro/Files/aereco.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostSorin2505, on 27 mai 2016 - 16:43, said:


Ok, si eu o sa le semnez cand or sa aiba si picuratoare si clapeta Posted Image


Ok si asta e corect.

#54
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Nea Caișii cu montajul sunt probabil închiriați de pe la alte firme, cum se mai practică.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate