Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Politia de frontiera

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
fan29

fan29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2014
Buna ziua. Politistii de frontiera au dreptul sau nu sa ceara  certificatul masinii si permisul de conducere?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Da, au dreptul. Posted Image

Edited by xmanyacs77, 20 March 2017 - 19:13.


#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Daca controlul actelor are loc intro zona de frontiera, au voie.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 fan29, on 20 martie 2017 - 19:03, said:

Buna ziua. Politistii de frontiera au dreptul sau nu sa ceara  certificatul masinii si permisul de conducere?

Au voie sa ceara buletinul, actele masinii, sa vada ce transporti, sa se uite in portbagaj, etc.

#5
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Bineînțeles. Au tot dreptul, conferit de lege.

#6
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
sigur.esti pe teritoriul lor si au mai multa putere si ca politistii de ordine publica sau rutieri.putere in sensul ca li se da dreptate daca sunt insistenti la control.

#7
fan29

fan29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2014

 rosix, on 20 martie 2017 - 19:22, said:

Au voie sa ceara buletinul, actele masinii, sa vada ce transporti, sa se uite in portbagaj, etc.
Stiu ca o perioada aveau dreptul sa ceara doar actul de identitate si sa verifice masina. Pur si simplu m-au scos azi din minti. In decurs de doua saptamani au oprit masina de vreo trei ori (e condusa de mine si de tatal meu). Erau patru baieti, m-au tras pe dreapta, doi dintre  ei (vizibil distrati) s-au bagat dupa masina politiei iar unul a venit la mine dupa vreun minut desi nu aveau alte masini oprite. Asa ca la nervi l-am intrebat si eu la ce ii trebuie certificatul si de cand poate sa-l ceara.

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
In general e bine sa ai grija ce faci "la nervi" in zona PCTF...

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 fflloorryynn, on 20 martie 2017 - 19:31, said:

Bineînțeles. Au tot dreptul, conferit de lege.
Nu stiu ce sa zic.
Eu am fost politist de frontiera in armata si faceam Post Control, dar verificam doar actele soferului si ale pasagerilor.
Poate s-a schimbat legea, dar chiar as fi curios sa vad si eu articolul care le da voie sa-ti verifice permisul si CI a masinii.

Edited by ericmario, 20 March 2017 - 20:04.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 fan29, on 20 martie 2017 - 19:49, said:

Stiu ca o perioada aveau dreptul sa ceara doar actul de identitate ...

Asa ca la nervi l-am intrebat si eu la ce ii trebuie certificatul si de cand poate sa-l ceara.
De unde stiai asa ceva?

Ce ti-au raspuns?

#11
fan29

fan29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2014

 masni, on 20 martie 2017 - 19:32, said:

sigur.esti pe teritoriul lor si au mai multa putere si ca politistii de ordine publica sau rutieri.putere in sensul ca li se da dreptate daca sunt insistenti la control.
Cred ca au prea multa putere cu oamenii de rand si prea putina pregatire. Si putina putere impotriva infractorilor ce e drept.

#12
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Da , au acest drept.  Te pot si amenda .

Gasesti toate aceste aspecte in codul/regulamentul rutier. (sunt mai multe articole care fac referire la politistii de frontiera)

Edited by polizei, 20 March 2017 - 20:29.


#13
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Conform OUG195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

Quote

Art. 109
(1) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier, iar in punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei de catre politistii de frontiera.
Art. 178
(1) In punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei, politistii de frontiera au si atributia de a aplica sanctiuni in cazul in care constata contraventii la regimul circulatiei pe drumurile publice.
Art. 182
(1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza prin executarea semnalelor regulamentare de catre politistul rutier sau, dupa caz, de catre politistul de frontiera, atunci cand constata incalcari ale normelor rutiere ori in situatia in care exista indicii temeinice despre savarsirea unei contraventii ori a unei fapte de natura penala, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte si a bunurilor care fac obiectul urmaririi, precum si pentru verificarea detinerii de catre conducatorii vehiculelor a documentelor prevazute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza si in conditiile producerii unor calamitati naturale, dezastre sau a altor situatii care pun in pericol siguranta circulatiei.
Art. 190
(1) In cazurile prevazute de lege, o data cu constatarea faptei, politistul rutier sau, dupa caz, politistul de frontiera, retine permisul de conducere, eliberand dovada inlocuitoare cu sau fara drept de circulatie, dupa caz.

Edited by Lipsum, 20 March 2017 - 20:41.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ericmario, on 20 martie 2017 - 20:04, said:

Nu stiu ce sa zic.
Eu am fost politist de frontiera in armata si faceam Post Control, dar verificam doar actele soferului si ale pasagerilor.
Poate s-a schimbat legea, dar chiar as fi curios sa vad si eu articolul care le da voie sa-ti verifice permisul si CI a masinii.
HAi nu ma-nnebuni! Ai fost "politist de frontiera" in armata? Nu cumva erai militar in termen la graniceri? Ce faceai cind aia nu opreau la post control? Fluierai dupa ei?
Demuuult, cind [inca] erau MABC (militari angajati pe baza de contract, sergenti) la graniceri, nu opream deloc la "post control". Nu aveau ce-mi face... doar imi notau numarul pe un caiet. Era vai de ei, n-aveau masini, n-aveau putere. Acum, sunt mai ai dracu' (dotati) ca aia de la rutiera.

#15
fan29

fan29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2014

 polizei, on 20 martie 2017 - 20:18, said:

Da , au acest drept.  Te pot si amenda .

Gasesti toate aceste aspecte in codul/regulamentul rutier. (sunt mai multe articole care fac referire la politistii de frontiera)
Art. 178
(1) In punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei, politistii de frontiera au si atributia de a aplica sanctiuni in cazul in care constata contraventii la regimul circulatiei pe drumurile publice. Cred ca articolul specifica destul de clar ca au drepturi in punctele de trecere a frontierei. Eu ma aflam pe drum national si nu in punct de trecere! - articolul este copiat din postarea userului Lipsum.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Raspunde si la #10.
Eu locuiesc la 4 km de frontiera non EU. In 20 ani m-au oprit o singura data. Insa nu la mine in judet;)
Poate le pari dubios daca te-au oprit asa de des.

Edited by dorin_2k, 20 March 2017 - 21:05.


#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 _R_A_D_U, on 20 martie 2017 - 20:41, said:

Ai fost "politist de frontiera" in armata? Nu cumva erai militar in termen la graniceri?
Da bre Raducule, asta am fost, militar in termen la Politia de Frontiera.
In rest, cam asa era, cum zici tu. Nu prea aveam ce sa le fac.
Dar aveam statii, Shendun!   (macar atat Posted Image )

 fan29, on 20 martie 2017 - 21:00, said:

Eu ma aflam pe drum national si nu in punct de trecere! - articolul este copiat din postarea userului Lipsum.
Politistii de frontiera au autoritate in Zona de Frontiera, nu doar in punctele de trecere.
La intrarea in localitatile din zona respectiva scrie clar pe placuta, "Localitate de frontiera". https://lh5.googleus...n4c/s800/32.JPG

#18
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
OUG195/2002 Art. 182
(1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza prin executarea semnalelor regulamentare de catre politistul rutier sau, dupa caz, de catre politistul de frontiera, atunci cand constata incalcari ale normelor rutiere ori in situatia in care exista indicii temeinice despre savarsirea unei contraventii ori a unei fapte de natura penala, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte si a bunurilor care fac obiectul urmaririi, precum si pentru verificarea detinerii de catre conducatorii vehiculelor a documentelor prevazute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza si in conditiile producerii unor calamitati naturale, dezastre sau a altor situatii care pun in pericol siguranta circulatiei.
Art. 190
(1) In cazurile prevazute de lege, o data cu constatarea faptei, politistul rutier sau, dupa caz, politistul de frontiera, retine permisul de conducere, eliberand dovada inlocuitoare cu sau fara drept de circulatie, dupa caz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate