Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gard bordurat cu policarbonat

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Vreau sa fac un gard de 12 m lungime din panou gard bordurat zincat de 2000x2000 mm si policarbonat semitransparent de 6mm.Voi baga teava rectangulara de 50x30mm in  gropi de 40x40 cm adanci de 50 cm.Intrebari :Cum prind trainic panoul bordurat de teava si policarbonatul de panoul de gard?Teava de 50x30mm e indeajuns de trainica? Multumesc

#2
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012

 daniMMM, on 20 martie 2017 - 16:24, said:

Cum prind trainic panoul bordurat de teava ?
Prin sudura

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
In afara de sudura ca nu ma pricep,nu stiu sudor pe aici si vreau sa-l fac saptamana aceasta

#4
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu am facut gard din panouri bordurate zincate de dimensiunile 170x2 m cu stalpi de 40x40x3mm. Stalpii sunt la limita, ideal ar fi 60x40x3 mm. Panourile au fost prinse cu cleme speciale cumparate la kg din Brico (costa cam 1,3 lei pe bucata fara piulita). Policarbonat nu recomand. In cativa ani se face praf. Chiar azi am ars niste placi rupte si m-am jurat ca asa ceva nu mai cumpar vreodata.

Ia in calcul ceva gard viu.

Attached Files



#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
La montarea panourilor de gard pe stalp  - fara sudura -  se pot folosi cleme de prindere zincate.
Sunt mai multe tipuri inclusiv cu sistem antifurt.

Spor la treaba

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Multumesc

 ionut27, on 20 martie 2017 - 17:05, said:

Policarbonat nu recomand. In cativa ani se face praf.

Ia in calcul ceva gard viu.
Policarbonat am pe poarta de 10 ani ,si nu e praf,altceva sa treaca lumina nu prea am ce,decat sa pun plexiglas mai bine iau masina noua;gard viu in nici un caz

#7
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
@Najax, pune si tu o poza cu sistemul antifurt. Sper ca nu te referi la piulitele acelea autoblocante. Am si eu si sunt apa de ploaie.

 daniMMM, on 20 martie 2017 - 18:03, said:

Multumesc

Policarbonat am pe poarta de 10 ani ,si nu e praf,altceva sa treaca lumina nu prea am ce,decat sa pun plexiglas mai bine iau masina noua;gard viu in nici un caz
Probabil la tine portile sunt adapostite. La mine au fost direct in bataia vantului. Vreo 4 ani au rezistat.

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
De ce nu pui stalpi patrati . 40x40 in loc de 50x30?
Cu cleme zincate e cel mai ok. Mai merge si cu banda perforata si autoforante dar e inestetic. In schimb e mult mai ieftin.

Edited by PoeOvidiu, 20 March 2017 - 18:15.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Panourile de stalpi le prinzi cu suruburi autoforante si cleme.
Attached File  cleme.jpg   15.01K   126 downloads
Policarbonatul de panouri cu alte cleme, saibe si popnituri

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Sistem prindere panouri bordurate cu piulita speciala cu antifurt
Sistemul este format dintr-un surub cap T zincat si o piulita antifurt zincata, fiind destinat fixarii panourilor bordurate de stalpi printr-o asamblare nedemontabila.
Se poate aplica la stalpii 60x60, 60x40 mm sau 40x40 mm.
Clema de prindere cu antifurt cuprinde
- Un surub tip T, zincat, lungime 8,50 cm, antirasucire;
- Piulita conica de siguranta, zincata, antifurt

Accesoriile de prindere cu antifurt se pot folosi atat pentru fixarea panourilor bordurate zincate cat si a panourilor bordurate plastifiate.
Practic, se strange piulita pe stalp pana cand aceasta se desprinde de con. Se indeparteaza piulita si in acest fel conul nu se mai poate desface, panourile ramanand fixate de stalpi printr-o asamblare nedemontabila.

Scuze  - am uitat sa pun link-ul
http://www.casesigra...RAT-CU-ANTIFURT

#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 ionut27, on 20 martie 2017 - 18:12, said:

Probabil la tine portile sunt adapostite. La mine au fost direct in bataia vantului. Vreo 4 ani au rezistat.

Da' de unde,nu am curtea acoperita si nici poarta,sper cat de curand sa rezolv si asta. Or fi mai de calitate

 dorin_2k, on 20 martie 2017 - 18:14, said:

Panourile de stalpi le prinzi cu suruburi autoforante si cleme.
cleme.jpg
Policarbonatul de panouri cu alte cleme, saibe si popnituri
Beton.
Alea de policarbonat cum arata?
Sau sa prind de stalpi, orizontal, 5-6 rectangulare de 20/20,peste bordurat, in care sa prind cu autoforante policarbonatul?

Edited by daniMMM, 20 March 2017 - 18:27.


#12
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Naijax, on 20 martie 2017 - 18:21, said:


Practic, se strange piulita pe stalp pana cand aceasta se desprinde de con. Se indeparteaza piulita si in acest fel conul nu se mai poate desface, panourile ramanand fixate de stalpi printr-o asamblare nedemontabila.

Antifurt nu exista. Vine romul cu un cleste, taie firul de plasa si pleaca cu panoul in spate. Raman piulitele nedemontabile!

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 daniMMM, on 20 martie 2017 - 18:27, said:

Sau sa prind de stalpi, orizontal, 5-6 rectangulare de 20/20,peste bordurat, in care sa prind cu autoforante policarbonatul?
Material si munca in plus.

O clema ca mai sus pe partea cu panoul si apoi policarbonat si saiba.
Popnit prin toate.

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Stalpii sa fie de 60x 40 x 2mm sau x 3mm ?

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca ai si vreun caine care sa sara pe gard si sa latre de cate ori i se nazare ca trece cineva pe langa  gard, vei obtine o frumusete de gard bordurat cu franjuri de policarbonat. Si mai ales, la policarbonatul de 6 vei avea si niste onduleuri, o minunatie. Mai gandeste-te bine inainte de a arunca degeaba niste bani.Mai uita-te la alte garduri, sa vezi si ce frumos arata policarbonatul in care apare condensul, sau se infiltreaza apa,....

#16
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 daniMMM, on 20 martie 2017 - 19:04, said:

Stalpii sa fie de 60x 40 x 2mm sau x 3mm ?
Sa aiba 3 mm reali. Eu cand am dat comanda online pentru teava le-am spus din start ca daca nu are grosimea specificata, nu o iau. Cand a venit transportul eram cu sublerul in mana! Nu uita de capace in capul stalpilor. Eu am luat de la Hornbach pe la un leu si ceva bucata.

Edited by ionut27, 20 March 2017 - 20:16.


#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 myshyk, on 20 martie 2017 - 19:56, said:

Daca ai si vreun caine care sa sara pe gard si sa latre de cate ori i se nazare ca trece cineva pe langa  gard, vei obtine o frumusete de gard bordurat cu franjuri de policarbonat. Si mai ales, la policarbonatul de 6 vei avea si niste onduleuri, o minunatie. Mai gandeste-te bine inainte de a arunca degeaba niste bani.Mai uita-te la alte garduri, sa vezi si ce frumos arata policarbonatul in care apare condensul, sau se infiltreaza apa,....
Pai si altceva prin care sa treaca lumina si sa nu fie transparent ca sticla ce ar fi?

#18
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.01.2013
policarbonatul trebuie sa aiba protectie la UV. nu sunt sigur dar parca am citit odata ca ar avea protectie la UV doar pe o parte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate