Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Construcție fără autorizație realizată pe un teren proprietate a altei persoane

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
depedeal

depedeal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.03.2017
În luna mai 2014 (acum 3 ani), un apropiat al familiei a venit la noi să ne roage să-i dăm teren pentru a-și construi o casă de vacanță. Proprietar al terenului este mama mea, cu care a discutat și a obținut acceptul verbal; mai exact, să meargă la fața locului și să identifice terenul dorit în vederea încheierii unui contract. A ales un teren extravilan, încadrat ca teren agricol.

Fără a încheia un contract cu mama și fără autorizație de construcție, a ridicat în câteva zile structura acoperită a unei construcții pe piloni, care a rămas și în prezent în același stadiu (structură de lemn cu acoperiș). A renunțat la definitivarea construcției, deși am fost dispuși la încheierea unui contract de superficie în vederea intrării în legalitate prin obținerea de către el a autorizației de construcție.

În urmă cu un an m-a informat că vrea să demonteze construcția, deoarece nu are acces auto și nevasta lui nu poate urca dealul.

Noi, în prezent, suntem în situația în care avem pe terenul nostru o construcție ilegală, pe care cel care a ridicat-o nu vrea să o demoleze.

Nu știu ce aș putea să fac. În prezent cred că am riscul de amendă pentru construcție fără autorizație. Omul tot îmi spune că vrea să o demonteze, dar nu o face. Eu nu găsesc o modalitate de a-l constrânge. Vă rog să îmi dați niște soluții și vă mulțumesc celor care îmi veți da răspunsuri utile.

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
dar ce te opreste sa-i spui acelei rude "nea cutare, daca nu vii pana la data de...sa demontezi si sa ridici toate materialele de pe terenul nostru, iti demolez eu cosmelia si vand toate materialele recuperate. eu n-am chef sa platesc amenda pentru contructia ta ilegala"

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 depedeal, on 20 martie 2017 - 16:13, said:

Vă rog să îmi daţi nişte soluţii şi vă mulţumesc celor care îmi veţi da răspunsuri utile.
demoleaza tu; nu are ce sa iti faca
sau ii dai termen sa se apuce de demolat si daca nu o face intri cu barosu si te apuci de treaba

#4
depedeal

depedeal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.03.2017

 corinadaniela, on 20 martie 2017 - 16:24, said:

dar ce te opreste sa-i spui acelei rude "nea cutare, daca nu vii pana la data de...sa demontezi si sa ridici toate materialele de pe terenul nostru, iti demolez eu cosmelia si vand toate materialele recuperate. eu n-am chef sa platesc amenda pentru contructia ta ilegala"

Mulţumesc pentru răspuns, dar aceste sfaturi nu mă ajută. Nu am cum să îl înştiinţez "oficial" pentru că nu îi cunosc adresa, la telefon şi pe FB nu răspunde. Îşi schimbă numerele ca ciorapii.

Edited by depedeal, 20 March 2017 - 16:35.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 depedeal, on 20 martie 2017 - 16:31, said:

Mulţumesc pentru răspuns, dar aceste sfaturi nu mă ajută.
pai alte sfaturi nu mai sunt;
daca ai chef sa umbli prin tribunale nu ai decat - da-l in judecata pt. ridicare de constructie ilegala pe un teren privat

#6
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu ai ce sa faci. Mama ta e proprietara terenului si a constructiei ilegale.

Si eu zic sa o demolezi pe banii tai si pierzi doar banii din demolare.

Altfel daca te prinde inspectia de stat, iei si amenda si esti si silit sa demolezi. Adica pierzi vreo (cat mai e amenda?) 10.000 de lei + costul demolarii.

#7
depedeal

depedeal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.03.2017

 STARTREK1, on 20 martie 2017 - 16:27, said:

demoleaza tu; nu are ce sa iti faca
sau ii dai termen sa se apuce de demolat si daca nu o face intri cu barosu si te apuci de treaba

Care e modalitatea să îi "dau termen" dacă nu-i cunosc adresa? La telefon nu răspunde, nici pe Facebook. Sunt materialele lui, nu ştiu în ce temei legal pot să le distrug.

#8
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Da-i foc la dracia aia ce a ridicat el...sau baga ceva in ele sa le darame si sa le duca la gunoi sau eventual ca lemne de fac ca ai scris ca, constructia este din lemn in mare parte... ai tot dreptul mai ales ca-i pe terenul tau si poti sa spui ca sunt niste mizerii ramase si vrei sa faci curat pe acel teren

Edited by arbuneaionut, 20 March 2017 - 16:46.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
in acest caz, esti perfect indreptatit sa-i demolezi omului cosmelia. e construita ilegal pe terenul care in acte inca ii apartine mamei tale
cand o veni nenea sa-si demoleze coliba, ii spui ca i-a daramat-o vijelia de zilele trecute si ca ai dat gratis materialele recuperate, celor care te-au ajutat sa debarasezi terenul.
la discutia aceea dintre mama ta si individ, cine a mai asistat, cine a fost martor ?
daca ti-e teama sa nu ai probleme, dezmembreaza cu grija constructia, pune undeva la pastrare/adapost materialele recuperate si i le pui in brate cu prima ocazie cu care mai vine pe-acolo.
de el zici ca nu dai, dar nevasta lui n-are telefon, n-are o adresa, un loc de munca ? alte rude apropiate nu au ? ca doar nu s-au bagat amandoi in gaura de sarpe...

Edited by corinadaniela, 20 March 2017 - 16:42.


#10
depedeal

depedeal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.03.2017

 Groot, on 20 martie 2017 - 16:38, said:

Nu ai ce sa faci. Mama ta e proprietara terenului si a constructiei ilegale.

Si eu zic sa o demolezi pe banii tai si pierzi doar banii din demolare.

Altfel daca te prinde inspectia de stat, iei si amenda si esti si silit sa demolezi. Adica pierzi vreo (cat mai e amenda?) 10.000 de lei + costul demolarii.

Mulţumesc pentru răspuns. Dar structura de lemn e a mea? Dacă spune că i-am stricat lemnul şi tabla de pe acoperiş?

#11
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca tu nu poti sa dovedesti ca sunt ale lui ca sa si le demoleze pe banii lui, el cum dovedeste ca sunt ale lui ca sa te traga la raspundere pentru distrugere?

#12
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mda cand a facut casa, nu s-a gandit si  nu stia ca e pe deal si ca nu are acces auto?
Mda asa misterioasa si fugara e acest apropiat? Daca isi schimba des domiciliul si indentitatea (de FB), e clar cu cine ai de-a face! Imi pare rau pt tine!
Mda cand a venit sa ceara acordul, atunci v-a gasit. Acum, nu!

Pana una alta tu esti bun de plata (de fapt maica-ta), in cazul in care se intampla ceva acolo (incendiu, amenda pentru constructie ilegala etc).

#13
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Eu zic că focul e cea mai bună soluție însă, atenție la măsurile de siguranță pentru a nu se extinde focul.
Dar mai întâi ar fi ceva să pui o poză să ne dăm cu părerea dacă merită recuperarea materialelor (manoperă + transport).

#14
depedeal

depedeal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.03.2017

 corinadaniela, on 20 martie 2017 - 16:40, said:

in acest caz, esti perfect indreptatit sa-i demolezi omului cosmelia. e construita ilegal pe terenul care in acte inca ii apartine mamei tale
cand o veni nenea sa-si demoleze coliba, ii spui ca i-a daramat-o vijelia de zilele trecute si ca ai dat gratis materialele recuperate, celor care te-au ajutat sa debarasezi terenul.
la discutia aceea dintre mama ta si individ, cine a mai asistat, cine a fost martor ?
daca ti-e teama sa nu ai probleme, dezmembreaza cu grija constructia, pune undeva la pastrare/adapost materialele recuperate si i le pui in brate cu prima ocazie cu care mai vine pe-acolo.
de el zici ca nu dai, dar nevasta lui n-are telefon, n-are o adresa, un loc de munca ? alte rude apropiate nu au ? ca doar nu s-au bagat amandoi in gaura de sarpe...

Nu e colibă, e P+1. E construită pe piloni în pantă şi nu văd altă modalitate de demolare decât prin răsturnare. Problema nu este că nu dau de el, dar care este modalitatea legală de a-l înştiinţa ca dacă până în ... îi voi ... .

#15
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 depedeal, on 20 martie 2017 - 16:31, said:

Mulţumesc pentru răspuns, dar aceste sfaturi nu mă ajută. Nu am cum să îl înştiinţez "oficial" pentru că nu îi cunosc adresa, la telefon şi pe FB nu răspunde. Îşi schimbă numerele ca ciorapii.
Sunt unele tipuri de constructii ce nu necesita autorizatie de constructie , pentru ca nu cere legea in acele cazuri . E posibil ca acea constructie sa se incadreze in aceasta situatie . Pentru demolare trebuie acceptul celui care a ridicat finca a fost construit tot cu acceptul vostru . Va poate da in judecata si sa platiti atat materialele cat si ridicarea constructiei, plus ca si daune morale fiind o casa de odihna . Totul a fost construit cu acceptul vostru .

#16
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Deoarece proprietara este mama, trimite-ti o scrisorica,in numele ei cu somatie si termen de demolare a constructiei , persoanei care a ridicat-o si spuneti-i ca in caz contrar il actionati in judecata pentru tulburare de posesie ! Asta in situatia ca mama chiar este hotarita !Cheia solutiei este la proprietarul terenului!

Edited by iuliean50, 20 March 2017 - 17:34.


#17
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015
Contactati un avocat urgent!

Edited by althea, 20 March 2017 - 17:54.
dubla citare a mesajului initial


#18
depedeal

depedeal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.03.2017

 tzopinel, on 20 martie 2017 - 16:55, said:

Eu zic că focul e cea mai bună soluție însă, atenție la măsurile de siguranță pentru a nu se extinde focul.
Dar mai întâi ar fi ceva să pui o poză să ne dăm cu părerea dacă merită recuperarea materialelor (manoperă + transport).

Eu vreau să găsesc o soluţie civilizată. Adică să fie omul conştient că trebuie să-şi ia construcţia de acolo. Sau să fie "conştientizat", pentru că nu a fost conştient atunci când a ridicat-o.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate