Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Jurnal casa P+M 140-180m ieftina si buna

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Am nevoie de ajutor. Am gasit un teren de 450 m, atasez poza cu dimensiunile, pe care as vrea sa construiesc o casa P+M intre 140-180m , ceva in genul a ce a facut  Kolfleading, al carui jurnal l-am citit in intregime. As vrea sa fie o casa simplu de construit, ceva cu acoperis in doua ape, cel mult o lucarna, dar aiba un aspect placut in special in partea din fata. Stiu ca vreau mult, dar acesta este si motivul pentru care am cerut ajutor aici pe forum, pentru ca o casa urata si prost compartimentata stiu sa fac si singur. Am facut poze, pe care le atasez, dupa proiectul unui prieten, ca sa va faceti o idee despre ce as vrea, sa avem un punct de plecare, dar nu e nimic batut in cuie. Daca sunt colegi care au proiecte asemanatoare ca dimensiuni, ii rog sa posteze aici sau pe privat, deasemenea cine a vazut la altii proiecte de genul, ii rog sa ma indrume spre acele jurnale, oricum caut si eu prin ele, dar nu pot sa cuprind totul.

Sa va spun eu in primul rand ce nu-mi place. Nu-mi place scare cu treptele de rotire, dar cred ca este loc sa fac si placa de rotire , nu-mi plac treptele ca sunt chiar la intrare, nu-mi place balconul din spate. Imi place ca fatada nu e dreapta ca la o cutie si balconul care infrumuseteaza fatada, chiar daca e inutil si nu va sta nimeni niciodata pe el in afara florilor.

Attached Files



#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu pana la urma am mai marit bugetul si am facut cu etaj si cu placa de beton la pod.
Am 175 mp desfasurati si 133 mp utili.
Nu am pus balcoane. Din punct de vedere estetic, casa mea seamana cu hala CAP-ului. Va fi mai degraba un exemplu de "asa nu". Dar pe mine nu ma deranjeaza acest aspect.

Edited by kolfleading, 20 March 2017 - 14:59.


#3
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Dupa cum am scris, am citit tot jurnalul tau si am observat ca majoritatea te-au indemnat sa faci etaj. Sunt de acord ca e mai bun in special datorita faptului ca poti turna placa de beton peste el si astfel e mai placut vara, dar costurile de constructie cresc semnificativ. Eu sincer prefer o casa doar cu parter, dar pentru ca terenul este mic si costurile de constructie la casa cu mansarda sunt cele mai mici, am optat pentru aceasta varianta. Nu vreau sa-ti spun in ce buget vreau sa ma incadrez, pentru ca multi o sa-mi scrie cat e de nerealist si nu in aceasta directie vreau sa mearga discutia. Sunt interesat, cat mai urgent, sa gasesc un proiect care sa-mi placa. Am terenul, planul de situatie de la topograf, am vorbit cu o firma pentru bransamentul de apa ,iar curent imi da un vecin pana o sa am propriul bransament. Am nevoie doar de o schita buna ca sa o dau arhitectului.

Edited by ben80, 20 March 2017 - 15:13.


#4
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
De ce nu-l lasi pe arhitect sa vina cu propunerile pe baza cerintelor tale? Tot atati bani iti va lua si daca ii duci o schita si daca nu i-o duci.

#5
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Pentru ca dureaza prea mult. Cred ca ajung mult mai repede la o varianta aici pe forum, decat cu arhitectul. Proiectul ma costa 5 euro pe m, deci iti dai seama cam cat interes o sa fie. Cred ca cea mai buna varianta, ca sa mearga totul repede, este sa gasesc o schita buna de la cineva care a construit deja, sau sa o modific pe aceasta care o am pana corespunde.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Mai bine fara arhitect, dar nu fara proiect :)
De ce nu te uiti la proiecte de gata, sunt 1000 site-uri si vezi variante.

#7
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,505
  • Înscris: 11.03.2006
De ce ai atata caramida de sticla? Nu prea izoleaza.

#8
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
cred ca denumirea jurnalului tre sa cuprinda si 'ieftina, buna...si facuta de tine'..ca sa iasa cu adevarat ieftin..insa nu cred ca e nevoie sa o luam iar de la capat cu ..costurile finale ..versus buget initial. Posted Image

#9
Oroles77

Oroles77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.01.2015
"Ieftin si bun" ? În România ? Cum trebuie procedat ?



#10
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Off ..daca as fi moderator ce curatenie as face cu proiectele astea ..


#11
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007
Daca mai adaugai si "repede" deveneai tinta perfecta: bun, ieftin si repede.

Attached Files



#12
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View Postben80, on 20 martie 2017 - 15:29, said:

Pentru ca dureaza prea mult. Cred ca ajung mult mai repede la o varianta aici pe forum, decat cu arhitectul. Proiectul ma costa 5 euro pe m, deci iti dai seama cam cat interes o sa fie. Cred ca cea mai buna varianta, ca sa mearga totul repede, este sa gasesc o schita buna de la cineva care a construit deja, sau sa o modific pe aceasta care o am pana corespunde.
In cazul asta poti renunta la arhitect si cumperi un proiect gata facut.

#13
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013

View Postcumparator, on 20 martie 2017 - 15:59, said:

De ce ai atata caramida de sticla? Nu prea izoleaza.
Asa e proiectul, dar eu nu-mi doresc caramida sticla. Am uitat de ea, dar ma bucur ca ai observat ca nu avea ce cauta acolo. Astept si alte sugestii despre ce ar trebui sa se modifice.

View Postmanghels, on 20 martie 2017 - 16:44, said:

cred ca denumirea jurnalului tre sa cuprinda si 'ieftina, buna...si facuta de tine'..ca sa iasa cu adevarat ieftin..insa nu cred ca e nevoie sa o luam iar de la capat cu ..costurile finale ..versus buget initial. Posted Image
Da, vreau sa o construiesc eu, ca sa iasa mai ieftina. Nici eu nu vreau sa discutam pe tema costurilor, dar recunosc ca le vreau cat mai mici.

View PostOroles77, on 20 martie 2017 - 17:03, said:

"Ieftin si bun" ? În România ? Cum trebuie procedat ?
Greu, dar nu imposibil. Primul pas este sa elimini sau sa reduci pe cat posibil cheltuielile cu manopera, al doilea sa fi mai modest la suprafata si la finisaje.

View PostdoarUNom, on 20 martie 2017 - 17:06, said:

Off ..daca as fi moderator ce curatenie as face cu proiectele astea ..
Spune-mi te rog ce am gresit, ca sa ma corectez, daca e posibil.

View Postthe_lion, on 20 martie 2017 - 17:12, said:

Daca mai adaugai si "repede" deveneai tinta perfecta: bun, ieftin si repede.
Nu adaug repede , pentru ca timpul imi este limitat.O sa lucrez sambata cand este ziua mea libera.

View Postsergiu_psc, on 20 martie 2017 - 17:34, said:

In cazul asta poti renunta la arhitect si cumperi un proiect gata facut.
Am cautat de cand am cumparat terenul si nu am gasit , dar daca stii ceva, da-mi te rog un link. Tot cautand am gasit si acest forum unde am vazut din cat am citit prin jurnale ca se dau sfaturi bune. Asa am deschis si eu acest jurnal in speranta ca o scot la capat cu acesta schita sa pot trece la treaba. Apreciez orice ajutor primesc, deasemenea daca pot ajuta pe cineva cu un sfat pe partea de instalatii, o sa incerc sa o fac.

#14
Oroles77

Oroles77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.01.2015
Deci o faci tu cu mânuțele tale ? Cunoști meserie ?

#15
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Da, cred ca stiu meserie cat sa construiesc o casa simpla si mica cu acoperis in 2 ape, dar experienta am pe instalatii.

#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007
Chiar ai nevoie de 4 dormitoare?

Edited by the_lion, 20 March 2017 - 19:52.


#17
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013

View Postthe_lion, on 20 martie 2017 - 19:33, said:

Chiar ai nevoie de 4 dormitoare?
Nu, dar cel de jos il vreau. Cum propui sa impart spatiul de sus?

#18
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007
Am mai expus "problema" asta pe alte cateva jurnale, o mai spun inca o data.
Cei care doresc o casa mai mica, de pana in 120mp ar trebui sa se orienteze catre o casa parter. Daca alegi P+M sau P+1 si vrei neaparat un dormitor jos ajungi in situatia ta: in loc de maxim 120mp construiti ajungi sa construiesti cel putin 160-170mp.
In proiectul prezentat te "alegi" cu cca 37mp pierduti cu holurile+casa scarii de la parter si etaj si un dormitor in plus de care nu ai nevoie dar rezulta implicit din cauza diferentei de suprafata necesara intre parter si etaj.
Deci fata de o casa parter de 120mp (unde intr-adevar ai costuri mai mari in etapa de rosu cu fundatia si acoperisul mai extinse) vei construi 50mp in plus. Daca punem costul mediu de 400 EUR/mp deja inseamna 20kEUR, mai adaugi cca 1500 EUR finisarea scarii (trepte, balustrada)...din banii astia compensezi cu brio cei 40mp in plus la fundatie si acoperis (adica amprenta de 120mp parter fata de 80mp la p+m sau p+1) si iti mai raman si bani in buzunar.
Apoi...pe termen lung este mai usor in intretinere si exploatare, nu incalzesti degeaba 50mp in plus...

O sa zici ca-i mic terenul. Nu cred ca este un argument decisiv...poti pastra latimea de 9 m ca si in schita ta si sa te duci pe lungime la 12-13m....deci practic iei doar 3-4 m din lungimea terenului iar la forma terenului tau chiar iti permiti.

Edited by the_lion, 20 March 2017 - 20:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate