Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Probleme sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
xXAnDrey

xXAnDrey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.02.2016
Buna, detin un sistem audio 5.1 de la buntz iar de ceva vreme am observat ca basul nu mai functioneaza la parametrii la care functiona inaite. Adica nu mai "duduie" cum trebuie. Il dau la maxim si de.abia ce se simte putin.
Sistemul functioneaza pe 6 integrate tda2030a adica fiecare canal pe cate unul iar basul pe doua.
Anul trecut s.a ars unul dintre cele doua dar l.am schimbat si a mers totul ca si cum ar fi nou. Acum, cum am mai zis, nu mai are aceeasi putere. Ceva idei? Multumesc!

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Poate fi difuzorul, sursa, condensatori....din nou unul din integratele puse in punte....

#3
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 xXAnDrey, on 20 martie 2017 - 09:25, said:

Sistemul functioneaza pe 6 integrate tda2030a adica fiecare canal pe cate unul iar basul pe doua.
Anul trecut s.a ars unul dintre cele doua dar l.am schimbat si a mers totul ca si cum ar fi nou. Acum, cum am mai zis, nu mai are aceeasi putere. Ceva idei? Multumesc!

Adica unul din cele doua care lucreaza in punte, pe amplificatorul de bas. Pai verifica-le si schimba din nou ce gasesti "ars". : )

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Schimba-le pe amandoua pe cele de pe bass. De ce spun pe amandoua ? Pentru ca daca pui unul de la un producator si altul din alt producator, chiar daca sunt identice ca denumire, la cat de "calitative" sunt CI-urile in ziua de astazi, posibil in realitate parametrii sa nu fie exacti daca pui diferiti si nu vor lucra corespunzator.
Asa daca pui ambii identici, atunci posibil vor fi din acelasi lot de componente si iar atunci vor avea parametrii cat mai apropiati posibil.
Daca tot desfaci sistemul, verifica ochiometric si condensatorii sa nu fie umflati si schimba-i daca gasesti.

Edited by tehnics, 20 March 2017 - 13:21.


#5
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 tehnics, on 20 martie 2017 - 13:21, said:

Schimba-le pe amandoua pe cele de pe bass.

Bine punctat.

#6
xXAnDrey

xXAnDrey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.02.2016
Azi am schimbat acele doua integrate cu altele noi.Dupa ce le-am schimbat si am verificat "ochiometric" condensatoarele si rezistoarele am zis ca sa-l probez dar spre dezamagirea mea a fost mai rau :( Adica basul tot la fel de incet mergea dar in plus dupa cam 1 minut incepe sa faca un zgomot puternic ca si atunci cand schimbi frecventa la un radiocasetofon vechi.Si acele doua integrate,noi, se incalzesc foarte tare. Restul componentelor nu. O idee?

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Ai nimerit gunoaie. Şi dacă basul tot aşa slab e sunt 2 variante, ori îţi verifici auzul ori filtrele de dinainte de finali.

#8
xXAnDrey

xXAnDrey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.02.2016
treaba sta in felu urmator.Dupa ce le-am schimbat nu le mai prinsesem de grilaju din aluminiu.Acum ca le-am prins, am obtinut acelasi rezultat ca si inainte sa ale schimb.Deci integratele nu sunt vinovate. Alte idei? Posted Image

https://postimg.cc/image/o48e93x9r/
https://postimg.cc/image/pf9edsxh7/

Basul functioneaza pe primele doua integrate. Adica in prima poza cele doua din dreapta.
inca ceva, poate o sa va ajute, atunci cand verific cu surubelnita primul pin de la integrat(tinand degetu pe ea) la primul se aude bazait foarte puternic iar la al doi-lea ceva slab.

Edited by xXAnDrey, 19 April 2017 - 20:43.


#9
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Electronica se face cu aparatul defect în față - nu la 100 de Km - și, dacă e nevoie, cu schema nu cu poze, că nu are nimeni un glob de cristal să știe ce e defect în aparatul ăla în care tu doar știi să atingi piesele cu șurubelnița și nici măcar niște măsurători nu ești capabil să faci.
Du-l la reparat sau cumpără-ți altul, ești total depășit de situație.

#10
xXAnDrey

xXAnDrey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.02.2016
Daca vrei sa ajuti, ajuta nu face comentarii care nu isi au rostul.

#11
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Cu ce să te ajut, măi "electronistule"?
Să-ți spun să ții șurubelnița aia cu care bagi brum pe acolo cu mâna stângă, ca poate bâzâie mai tare? Că altceva e clar ca nu știi să faci.
Du-te măcar și cumpără-ți un multimetru daca vrei să repari un aparat electronic, că pentru asta, la nivelul tău de cunoștințe (adică totală lipsă de cunoștințe) nu e de ajuns un letcon și o șurubelniță.
Schema tipica de utilizare a unui TDA2030, atât simplu cât și în punte se găsește pe net, filtrele de asemenea , dacă ai avea un minim de cunoștințe, sunt ușor de depanat, dar e clar că nu-i de tine!!!
Ocupă-te de ceea ce ești capabil.
Și cine v-a băgat vouă în cap că e dator cineva pe aici să vă repare vouă gratis gunoaiele prin corespondență?
De unde atâtea pretenții?

Edited by Dobrin_M, 19 April 2017 - 21:25.


#12
xXAnDrey

xXAnDrey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.02.2016
Nu-i obligat absolut nimeni sa imi repare mie "gunoaiele" am cerut ajutor....daca cineva se gaseste sa ma ajute bine daca nu asta e! Sunt incepator in asa ceva asa ca mai bine ai ajuta incepatorii prin a explica ce si cum trebuie, nu sa cataloghezi asa doar ca iti vine tie...nu mai e nevoie sa zici nimic! Ma lipsesc de ajutorul tau Posted Image

Edited by xXAnDrey, 20 April 2017 - 00:48.


#13
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 xXAnDrey, on 19 aprilie 2017 - 18:43, said:

Azi am schimbat acele doua integrate cu altele noi. Si acele doua integrate,noi, se incalzesc foarte tare.

 xXAnDrey, on 19 aprilie 2017 - 20:28, said:

treaba sta in felu urmator.Dupa ce le-am schimbat nu le mai prinsesem de grilaju din aluminiu.Acum ca le-am prins, am obtinut acelasi rezultat ca si inainte sa ale schimb.Deci integratele nu sunt vinovate.

Ce usor tragi tu concluziile! Te-ai gandit ca, nepunandu-le radiatoarele, le-ai prajit din nou? Posted Image TDA-urile astea, in ciuda nenumaratelor, infinitelor protectii, se ard foarte usor. Cu experimentele tale, poate ai prajit si difuzorul. N-ar strica sa-i faci un test. Daca e bun, atunci schimba integratele. Iar! Posted Image

#14
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
@initiator de unde esti ?

#15
xXAnDrey

xXAnDrey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.02.2016
sunt din Bihor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate