Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Asigurare masini UK

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Anul acesta si la anul voi fi nevoit sa inmatriculez 3 masini clasa premium in UK, cu o vechime de maxim 10 ani, deci 2007, respectiv 2008. Am un buget limitat si tot ceea ce imi pot permite este sa cumpar 3 masini (Mercedes C sau Audi A4, doar astea se incadreaza la ce am nevoie) la pretul de 5500 lire, cu multe mile la bord.
Prima data voi cumpara una pe care o voi folosi doar eu pana imi rezolv problemele.
Am intrat pe siteul acesta https://www.moneysup...ium-calculator/ si am calculat cat m-ar costa asigurarea pentru Birmingham (Birmingham si Liverpool), iar siteul mi-a furnizat cel mai mic pret de 4500 lire pe an pentru un Audi A4 2.0 tdi !
Am permisul de 10 ani, am avut doar 4 amenzi, ultima acum 4 ani, fara accidente. Chiar atat de mare este pretul la asigurari, sau am bifat eu ceva gresit acolo ?
La distanta parcursa am pus 30k mile anual, iar la codul postal pentru Birmingham am pus B1 (si inca ceva), deoarece nu stiu sigur unde voi locui si unde voi deschide o firma. La parcare masina am mentionat Near home si on the sideway.

#2
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Daca schimbi permisul de Ro pe permis de UK o sa mai scada.

#3
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

View PostOwidiu, on 19 martie 2017 - 15:12, said:

Am permisul de 10 ani, am avut doar 4 amenzi, ultima acum 4 ani, fara accidente.
Permis romanesc sau de UK? Daca nu e de UK, poti sa fii Schumacher ca oricum vei plati ca unul de 18 ani cu permis de 2 zile.

#4
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postkhazar, on 19 martie 2017 - 15:22, said:

Permis romanesc sau de UK? Daca nu e de UK, poti sa fii Schumacher ca oricum vei plati ca unul de 18 ani cu permis de 2 zile.
Permis romanesc. Daca il schimb cu unul de UK, la fel cum a sugerat si colegul, vechimea se va contoriza incepand cu data cand a fost schimbat, sau data la care a fost obtinut in Romania ?

Edited by Owidiu, 19 March 2017 - 15:24.


#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
4500 pe an mi se pare enorm. De curiozitate, citi ani ai?

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTort, on 19 martie 2017 - 15:21, said:

Daca schimbi permisul de Ro pe permis de UK o sa mai scada.
eu zic ca vor fi diferente mici.
Poate f usor sa bifeze pe site ca are permis de UK ca sa vada exact cu cat scade pretul

View Postkhazar, on 19 martie 2017 - 15:22, said:

Permis romanesc sau de UK? Daca nu e de UK, poti sa fii Schumacher ca oricum vei plati ca unul de 18 ani cu permis de 2 zile.
se tine cont de varsta si data obtinerii permisului

#7
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
28 ani. Si mie mi se pare mult avand in vedere ca masina costa 5500 si asigurarea 4500. Contractul nu ma lasa sa inmatriculez masinile in alta tara.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostOwidiu, on 19 martie 2017 - 15:23, said:

Permis romanesc. Daca il schimb cu unul de UK, la fel cum a sugerat si colegul, vechimea se va contoriza incepand cu data cand a fost schimbat, sau data la care a fost obtinut in Romania ?
Dar de ce nu rulezi din nou simularea de pret bifand ca ai permis de UK si in rest lasi totul fix la fel si vezi ce pret obtii?
Vechimea e vechime, se contorizeaza de cand ai obtinut carnetul in Ro.

NCB (no claim bonus) nu vei avea, desi ai putea cauta o firma de asig din UK care sa accepte declaratia unui asigurator din Ro ca nu ai avut daune X ani.
Oricum, NCBul il poti acumula si cu permis romanesc. Nu e chiar asa tragic cum spun unii mai sus ca nu ai carnet de UK

View PostOwidiu, on 19 martie 2017 - 15:27, said:

28 ani. Si mie mi se pare mult avand in vedere ca masina costa 5500 si asigurarea 4500. Contractul nu ma lasa sa inmatriculez masinile in alta tara.
Nu poti cumpara masina pe numele altei persoane mai in varsta? Chiar daca raspunsul e nu, tot poti sa pui pe asigurarea ta ca sofer secundar o pers mai in varsta si asta iti va reduce mult costul.

In rest, nu e neaparat mult, problema e ca vrei masini "premium"... motoarele puternice sint scumpe.

Incearca si aici: https://m.quote.comp...vehicle-details

Edited by unbrutus, 19 March 2017 - 15:29.


#9
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Mda, pierzi mult din urmatoarele motive: virsta, de putin timp in UK, multe mile facute pe an.

#10
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postunbrutus, on 19 martie 2017 - 15:32, said:

desi ai putea cauta o firma de asig din UK care sa accepte declaratia unui asigurator din Ro ca nu ai avut daune X ani.

Eu asigurare pe numele meu nu am practic decat de 2 ani, deoarece pana atunci mainile le-am asigurat pe numele parintilor.Posted Image
Nu pot sa iau o declaratie de la politie, iar apoi sa o traduc si sa iau legatura cu firmele de asigurari ? Stiu ca raspunsul(DA sau NU) doar asiguratorul mi-l poate da, dar poate ati mai auzit voi ceva.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Este in formular nationalitatea permisului?!

Dar DA, fara istoric o sa platesti de o sa-ti iasa pe nas. De asemenea vezi ca o sa te coste suplimentar daca vrei sa mai conduca altcineva masina in afara de tine.

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postf300, on 19 martie 2017 - 15:38, said:

Este in formular nationalitatea permisului?!

Dar DA, fara istoric o sa platesti de o sa-ti iasa pe nas. De asemenea vezi ca o sa te coste suplimentar daca vrei sa mai conduca altcineva masina in afara de tine.
Este rubrica daca e UK sau UE etc
Nu, nu o sa plateasca suplimentar daca mai conduce cineva in general, in particular daca a doua persoana va fi o pers cu experienta multa pretul va scadea.

View PostOwidiu, on 19 martie 2017 - 15:36, said:

Eu asigurare pe numele meu nu am practic decat de 2 ani, deoarece pana atunci mainile le-am asigurat pe numele parintilor.Posted Image
Nu pot sa iau o declaratie de la politie, iar apoi sa o traduc si sa iau legatura cu firmele de asigurari ? Stiu ca raspunsul(DA sau NU) doar asiguratorul mi-l poate da, dar poate ati mai auzit voi ceva.
Eu ti-am pus multe intrebari, raspunde si la alea si sigur vei mai scadea pretul.

Problema e sa gasesti in UK o firma de asig sa accepte acea declaratie de no claim din Ro, ca in Ro gasesti usor o firma sau un broker sa iti dea o hartie contra unei sume modice...si sa scrie acolo ce doresti tu.

Incearca insa sa urmaresti celelalte idei, cu persoane mai in varsta etc... problema este ca daca tu vei fi pers secundara pe o asigurare, nu iti vei putea construi NCBul decat la cateva firme de asigurari care accepta bonusul si la pers secundara.

Incearca deci si cu tine ca pers principala dar o pers in varsta, chiar si roman, ca pers secundara. E posibil sa ajungi la un pret mai omenos, 2000 lire sau cine stie... Dar f ieftin nu va fi pt ca esti tanar in primul rand

#13
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Locatia te ridica foarme mult pretul, dar poate sa il scada daca ti masina in garaj, parcare privata inchisa. Alegand codul postal B1, adica centrul orasului, plus ca Birmingham este pe locul 1 la criminalitate in UK, nu te ajuta deloc. Cauta mai pe la periferie, zone mai putin circulate si mai putin scumpe. Nu stiu pt ce folosesti masina, dar 30 k mile (48.000 km), e enorm de mult. 10k-15k as zice ca e mai acceptabil. Daca o folosesti in regim taxi, imi pare ca sunt alte tipuri de asigurari, mai ales pt flota auto. Conteaza mult si de cand esti in UK. Masinile sunt si ele pe clasa de asigurari: 50 de clase, cea mai mica clasa, cea mica asigurare, creste clasa, creste asigurarea.
Eu platesc pt vectra 1.8 1200 pe an, cu 1 an NCB, 7ani permis, 31 ani, plus masina de companie de 2 ani. Anul trecut am platit 800, asta pt ca eram in alta zona a orasului, mai la periferie.

#14
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010
eu am avut asig in uk pt doua masini.


foloseste confused.com

nu mai pune optiuni ca ai avut tu amenzi, nu or sa stea ei sa te caute pe tine in RO de amenzi pt ca nu au baza de date comuna.
schimba permisul cu unul de uk, apoi adauga-ti seria acolo, va mai scadea cu cateva lire.

nu casca gura dupa masini de motorizari mari, de asta si pretul va fi mare.

automatele sunt mai scumpe, manualele, mai ieftine.

conteaza postcode-ul , capacitatea cilindrica, mile/ an (pune pana in 10 mii) anul de fabricatie, transmisia , dar si ocupatia. tre sa pui ceva general (de ex, daca esti Customer Service Advisor, ca mine, nu pune asta, pune Office Worker, tot aia e, insa cu alt pret, ai sa vezi. Daca ai lucra in NHS, ai plati ffff putin. )

incearca si aviva.co.uk

La confused.com  mergi pe comprehensive cu 250-500 excess, la aviva, mergi pe thrid party fire and theft..


multi asiguratori vor cere 3 ani de rezidenta, unii nu vor cere.



am av kia picanto manuala din 2005 cu 80/luna si focus c-max 1.6 diesel automat 2004 cu 140/luna .

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Ca omparanteza...inteleg ca masinile le vei aduce din Romania sau alt stat UE si vrei sa le inmatriculezi in Uk. Daca da, mai ia in calcul bataia de cap si cheltuiala cu omologarea lor pentru a fi inmatriculate la Dvna (schimbat faruri, ceas kilometraj cu mile etc)

Cat priveste asigurarea, ceva nu ai facut bine, ce suma ai zis tu acolo e mult prea mult. Costul asigurarii depinde de multe la englezi, de soferul care o conduce cat si de masina , unde pastrezi masina, cat de veche e . Poate ar fii bine sa ne zici pas cu pas ce optiuni ai ales.

De acord cu Confuse.co.uk, si eu il recomand

#16
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015

View PostOwidiu, on 19 martie 2017 - 15:12, said:

masini clasa premium... 5500 lire

Ce masini clasa premium sunt astea, de costa cat un salariu sau doua de UK? Premium cand era bunica fata mare...

#17
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Weekendul acesta sper sa imi fac timp sa refac chestionarele cum trebuie.

View PostDG1984, on 20 martie 2017 - 23:42, said:


Ce masini clasa premium sunt astea, de costa cat un salariu sau doua de UK? Premium cand era bunica fata mare...
Niste rable cu multe mile. Crezi ca pot gasi altceva ? Am ales Audi si Mercedes deoarece sunt mai comune si mai pot sa le carpesc cu piese de la dezmembrari.

View Postcuculea, on 20 martie 2017 - 09:11, said:

Ca omparanteza...inteleg ca masinile le vei aduce din Romania sau alt stat UE si vrei sa le inmatriculezi in Uk.
Masinile le iau din UK, dar am gresit undeva. Am pus 30 000 mile, eu trebuia sa pun maxim 5000. Am uitat ca prima data vor fi folosite doar pt uz personal si apoi pt uz comercial (cu 30000 mile anual).

#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostOwidiu, on 28 martie 2017 - 22:50, said:

Niste rable cu multe mile. Crezi ca pot gasi altceva ? Am ales Audi si Mercedes deoarece sunt mai comune si mai pot sa le carpesc cu piese de la dezmembrari.
Nu stiu de ce spui asta, masini comune sint VW Golf de ex, iar in UK cea mai comuna e BMW, peste Mercedes si probabil si peste Audi.
Skoda e iar f fiabila (motoare si componente de audi) dar are un pret f mic la revanzare in UK pt ca ei urasc marca Skoda cu pasiune, pt ca nu le plac masinile est-europene.
Probabil o Skoda ar fi cea mai buna alegere.

Ce ai facut pana la urma cu asigurarea? Citeste cu atentie sfatul meu cu persoana mai in varsta, aia e probabil cea mai buna solutie

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate