Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

pot da gaura in metal cu burgiu vidia?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001
Cu percutie NU. In niciun caz sa nu folosesti percutia pe profil metalic. Iti trebuie aschiere acolo, nu percutie.

#20
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Tehnologia este plină de surprize…
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZPUeiEwQpss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Du-te cu burghiul vidia la un meserias care are polizor , (un strungar de exemplu) si cere-i sa-ti ascuta burghiul ca pe unul  pentru metal , apoi gaureste fara percutie .

Edited by tinel231, 16 March 2017 - 13:31.


#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 dorin_2k, on 16 martie 2017 - 13:04, said:

Cu percutie NU. In niciun caz sa nu folosesti percutia pe profil metalic. Iti trebuie aschiere acolo, nu percutie.
  De acord. Problema e ca burghiul pentru beton nu aschiaza. Si atunci ramane varianta "cu forta".

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Oameni buni, eu am dat găuri în practică, nu teorie, cu burghiu SDS cu percuție în rectangular de 5mm grosime și trece prin ambii pereți ai profilului.

Se deformează un pic  profilul în dreptul găurii, dar merge. Trebuie să ai antifoane, că te "spage" la urechi.

Nu e conform teoriei, dar e rapid.

#24
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
I burghiu de 6, SDS cu 4 taisuri, o sa reusesti daca e burghiul bun. e foarte probabil sa ii sara din pastile burghiului. In grinzi de beton unde exista mult fier de 6 si de 8 am dat gauri, retezand inclusiv fierul. Eu tineam percutanta pe percutie ca sa dau acele gauri. Doar ca trebuie insistat. Rotopercutanta nu o sa pateasca nimic.

#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Obligatoriu cu percuție, normal. Fără percuție, nicio șansă!

#26
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 baliosss, on 16 martie 2017 - 11:10, said:

Imi explica si mie cineva cum reusesti sa gauresti fierul cu asa ceva?

Trece ca-n branza prin tabla cu grosime de pana la 3 mm

Merge direct, dar nu e profi.

Edited by ionutz_joe2009, 16 March 2017 - 16:02.


#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001
Ce e aici, numai gaurire prin aschiere nu se numeste. (in clipul de la #20)
Attached File  gaura.png   757.43K   19 downloads
E gaurire prin percutie, prin forjare la rece, prin lovire, prin orice alt ceva insa nu prin aschiere.
Bineinteles ca se poate face gaurire prin poansonare la prese de zeci de tone forta, insa e inutil in acest caz sa faci gaurirea in metal cu burghiu cu placute dure deidcat pt gaurire in beton.
In exemplul de mai sus daca in momentulajungerii la metal inlocuia cu un burghiu de metal, facea gaurirea mult mai rapid.
Oare de ce nu l-a filmat si pe "meserias". Cred ca inca ii zburda si acum ochii in orbite de la zgaltaiala primita.

Edited by dorin_2k, 16 March 2017 - 17:53.


#28
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Îți  poți da seama când ajungi la metal atunci când găurești în beton, dar nu nimerești mereu în mijlocul fierului. Dacă bagi burghiul pentru metal, îi ia gura imediat betonul, și nu mai taie. E diferită situația față de găurirea direct în fier.

Un burghiu bine ascuțit pentru fier e ideal pentru profilul metalic, dar dacă trebuie să dai pe loc gaura și nu ai la îndemână un burghiu lung, merge și așa, cu sds-ul pentru beton ca să poți rezolva treaba. Adevărul e că sunt destul de rare burghiele lungi pentru metal.

Edited by Digix, 16 March 2017 - 18:30.


#29
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010

 mihai311, on 16 martie 2017 - 12:46, said:

azi am aflat si eu cum arata un burgiu de fier sau pt beton armat,din cate am citit trebuie sds-max.deci cu cine am mai vorbit nu are alfel mi-ar fii spus,o sa raman la varianta autofilentant de 6,3mm apoi bagat hosurub de 7,5mm
Te sfatuiesc sa cauti o bormasina fara percutie, de imprumut (daca nu gasesti la vreun prieten, poate gasesti la brico/dedeman, astia mai imprumuta scule); iti cumperi un spiral pentru fier (daca nu stii cum arata, intrebi un nene d-ala de-acolo, trebuie doar sa-i spui cat de inalt este profilul termopanului si bara de sub el), dai cu ala pentru fier in profil si bara si apoi cu percutanta in beton, daca ai beton sub bara aia.
Altfel vei strica geamul degeaba, nu-i pentru tine (neinitiat) datul gaurilor in fier cu percutanta. Salveaza-ti banii si nervii ...

Edited by shymano, 16 March 2017 - 18:37.


#30
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Comandă de pe net un burghiu ca ăsta, pui ciocanitoarea pe pozitia "fără percutie" si rezolvi problema

Edited by Peter Blood, 16 March 2017 - 18:56.


#31
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Well,100 de lei cheltuiți să dai două găuri mi se pare cam mult.

#32
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dincolo era mai ieftin, dacă profilul ce trebuie găurit nu are mai mult de 4mm grosime…

#33
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
va multumesc baieti,am dat gaura cu burghiul vidia si nu a patit nimica rotopercutorul,mi-ati fost de mare ajutor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate