Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Mansardare casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
stefan1143

stefan1143

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2017
Salut,detin o locuinta pe care as vrea sa construiesc o mansarda.Aceasta ar urma sa fie 9x4.Problema este ca peretii nu au fundatie,fiind din caramida si boltar.M-am gandit ca 6 stalpi de sustinere cu grinzi ar putea sa sustina o structura usoara din lemn.Intrebarea mea este daca este rezistenta,si la ce cost ar putea sa ajunga construirea stalpilor de beton si mansarda.

#2
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 04.07.2007
Nu se face asa!
Ai nevoie de o expertiza tehica, de un proiect si toate autrizatile necesare.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://structuri-de-lemn.ro/wp-content/gallery/mansarda-1/mansarda-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Poti face o mansarda de genul acesteia din lemn.Posted Image

*Nu pot sa incarc imaginea aici....

Edited by xmanyacs77, 15 March 2017 - 19:49.


#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Stefanita , termina cu incarcarea daca nu ai fundatie ca te vedem la stiri .
Da casa jos , recupereaza caramizile , toarna fundatie si pune-le la loc. Daca ai bani de mansarda , ai si de o reconstructie la o casuta mica . Nu te ridca niciodata pe ceva fara fundatie . Tie iti cade in cap , nu la altcineva .

Edited by JurasikMan, 15 March 2017 - 19:54.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postxmanyacs77, on 15 martie 2017 - 19:37, said:

[ http://structuri-de-lemn.ro/wp-content/gallery/mansarda-1/mansarda-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Poti face o mansarda de genul acesteia din lemn.Posted Image

*Nu pot sa incarc imaginea aici....
Tu stii cumva cu cat creste incarcarea strict numai cu structura din imagine? Plus ca mai adauga greutatea restului de materiale (termoizolatie, structura gips-carton, placi gips-carton, OSB sau scandura pentru podea, parchet sau ce va pune peste OSB/scandura, mobila, etc.).

View Poststefan1143, on 15 martie 2017 - 18:48, said:

Salut,detin o locuinta pe care as vrea sa construiesc o mansarda.Aceasta ar urma sa fie 9x4.Problema este ca peretii nu au fundatie,fiind din caramida si boltar.M-am gandit ca 6 stalpi de sustinere cu grinzi ar putea sa sustina o structura usoara din lemn.Intrebarea mea este daca este rezistenta,si la ce cost ar putea sa ajunga construirea stalpilor de beton si mansarda.
Daca vrei sa te vedem la stirile ProTV de la ora 17 atunci da-i bice.
Dar sa stii ca o structura nu se face asa, ochiometric. Conteaza extrem de mult care va fi incarcarea mansardei, zona seismica, compozitia terenului (care se determina cu un studiu geotehnic) si numai in functie de toate astea un inginer proiectant de structura va putea calcula dimensiunile stalpior si a grinzilor, dispunerea lor in plan, tipul de armatura si distanta intre armaturi, etc.

Edited by Hider141, 16 March 2017 - 09:02.


#6
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Pfff, mansardarea unei astfel de case te va costa mai mult daca ai face una noua, in lini mari (cu sau fara expertiza :D). Mai ai de facut si acces din interior , o casa scarii sa mergi in mansarda.

#7
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016

View Postlestad_25, on 16 martie 2017 - 10:32, said:

Pfff, mansardarea unei astfel de case te va costa mai mult daca ai face una noua, in lini mari (cu sau fara expertiza Posted Image). Mai ai de facut si acces din interior , o casa scarii sa mergi in mansarda.

gresit ! costul va ajunge cat doua case noi nu una :):):):):) subzidire , stalpi  ,expertiza , expert , experti.....
valeu, ma apuca dureri de cap

#8
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ floringhe este un pic cam exagerat, lumea doreste mansardari a unei case existente deoarece isi inchipuie ca niste vata minerala , ceva rigips si o dusumea in pod in va dubla spatiul locativ cu costuri mici.
Expertiza tehnica este intocmita de un expert si ridica costul de proiectare cu ~ 2-3 euro /mp , conteaza mult solutia pe care o da el si  o impune echipei de proiectare si beneficiarului in functie de ce exista la fata locului.. In momentul in care ai subzidiri poti renunta o demolezi si faci una nou si castigi ceva la proiectare si posibil la manopera .Dar astea in cazuri ok, sunt terenuri mici in care se pasteaza existenta unei constructii in avantajul beneficiarului, sunt constructii monumnet in care nu poti modifica forma exterioara iar costurile unui astfel de imobil deobicei central nu mai sunt atat de importante datorita locatiei.(Nu iti  e tot una sa mergi 20 km pana in orasul unde lucrezi sau doar sa treci strada avand un o casa centrala

#9
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 18.03.2007
Daca refaci acoperisul cu structura de lemn cu tot se incadreaza la autorizatie de constructie sau la cea de reparatie acoperis?
Si eu am dilema celui care a initiat topicul pentru a face podul unei case vechi locuibil.
La primarie a zis ca pt reparatie se elibereaza ceva aviz sau autorizatie pentru care se depune inclusiv foto cu starea actuala a acoperisului.
Pe forumuri am citit ca multi spun ca pt reparatie daca pastrezi aspectul nu ai nevoie de nimic de la primarie.
Am mai vazut cascadorii facute cu refacerea la strada la forma originala iar catre curte cu modificarea pantei la acoperis si ridicarea unui zid cu usa + ferestre facand efectiv posibila mansardarea.

In acelasi timp oferta unui expert tehnic de a face studiul cu 1000 eur... ma face sa mai caut pt cazul in care chiar doresc mansardarea sau renovare si atat. (caut expert tehnic in Timisoara)

Edited by rue_baree, 29 August 2017 - 14:47.


#10
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Ce vrei sa faci e refacere sarpanta (structura + invelitoare) iar primaria da autorizatie pentru asa ceva (cu expertiza expert , verificatori si toata nebunia).
Daca este o casa obisnuita (sa nu fie in ceva zona istorica  ori monument istoric) daca schimbi leaturile si tigla teoretic intra la reparatii curente la casa , dar conteaza de la primarie la primarie Posted Image ,  daca esti in mediul  rural  ori  urban. Uneori ai legea 50, dar vine cate un primar care face alte adaugiri pe plan local  si tot asa . o nebunie curata.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007

View Poststefan1143, on 15 martie 2017 - 18:48, said:

Salut,detin o locuinta pe care as vrea sa construiesc o mansarda.Aceasta ar urma sa fie 9x4.Problema este ca peretii nu au fundatie,fiind din caramida si boltar.M-am gandit ca 6 stalpi de sustinere cu grinzi ar putea sa sustina o structura usoara din lemn.Intrebarea mea este daca este rezistenta,si la ce cost ar putea sa ajunga construirea stalpilor de beton si mansarda.


Se poate, dar trebuie sa faci o structura noua, independenta, de cadre beton armat. Fundatie, stalpi si grinzi separate (pe interior sau exterior) iar structura de la mansarda se va sprijini pe acestea. Eventual ca sa sporesti rezistenta peretilor actuali, tencuiesti peretii cu plase sudate pe care le prinzi in fundatie, stalpi si grinzi. Costurile sunt mari, lucrarea e de anvergura. Eu am facut asa ceva la o casa care nu se putea lua in calcul demolarea din cauza pozitiei acesteia intr-o zona centrala.

View Postrue_baree, on 29 august 2017 - 14:37, said:

Daca refaci acoperisul cu structura de lemn cu tot se incadreaza la autorizatie de constructie sau la cea de reparatie acoperis?
Si eu am dilema celui care a initiat topicul pentru a face podul unei case vechi locuibil.
La primarie a zis ca pt reparatie se elibereaza ceva aviz sau autorizatie pentru care se depune inclusiv foto cu starea actuala a acoperisului.
Pe forumuri am citit ca multi spun ca pt reparatie daca pastrezi aspectul nu ai nevoie de nimic de la primarie.
Am mai vazut cascadorii facute cu refacerea la strada la forma originala iar catre curte cu modificarea pantei la acoperis si ridicarea unui zid cu usa + ferestre facand efectiv posibila mansardarea.

In acelasi timp oferta unui expert tehnic de a face studiul cu 1000 eur... ma face sa mai caut pt cazul in care chiar doresc mansardarea sau renovare si atat. (caut expert tehnic in Timisoara)


Art. 11
(1) Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta si/sau aspectul arhitectural al constructiilor:
a) reparatii la imprejmuiri, acoperisuri, invelitori sau terase, atunci cand nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate;


Atentie, poti schimba acoperisul daca nu ii schimbi forma acestuia si materialele. Daca una din cele 2 conditii nu sunt indeplinite, ai nevoie de autorizatie.

Edited by laffin, 29 August 2017 - 16:21.


#12
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 18.03.2007
Am inteles ca pe motive de reducere a greutatii acoperisului se poate pretinde reparatia cu schimbarea de la tigla ceramica veche la tigla metalica.
Ziceau de la primarie ca daca doresc reparatia pt acord trebuie sa depune un minim de acte si fotografie cu acoperisul/imobilul actual. Daca as pastra forma vizibila la strada, fiind in 2 ape, spre curte as putea sa modific inclinatia sarpantei si sa obtin un perete de inaltimea unei usi cu ceva ferestre te mai cauta cineva pe urma?
Mai vine cineva de la primarie? Chiar e nevoie sa depui la primarie vreun dosar pt reparatie sau e optional?

Attached Files



#13
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 18.03.2007
up! pentru lucrari de reparatii am nevoie de acordul vecinilor?

#14
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Daca constuiesti orice la limita le proprietate (fie reparatie fie ceva nou, fie demolezi) iti trebuie acordul vecinilor afectati. Daca constructia este independenta si are cel putin 60 de cm pana la limita de proprietate scapi de acorduri. Problema e daca faci cu ai scris mai sus la finalul lucrarii cand cineva iti va face receptia (in cazul in care primaria mearga pe teren) e posibil sa fie cu cantec . Au schimbat mai nou legea si e putin mai complicat la finalizarea lucrarii, comisie (teoretic si ISC-ul) .....

#15
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 18.03.2007
Dar pentru reparatie doar? Poate schimb capriori afectati, tigle sau tipul de tigla si atunci pui scandura ######la  etc, mai e nevoie de acordul vecinilor? Casa se intinde la strada exact cat e de lata proprietatea si cu un vecin are calcan.

Edited by rue_baree, 31 August 2017 - 15:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate