Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Persistenta datelor in fisiere XML

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
CiprYst

CiprYst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 11.06.2011
Buna ziua,

O sa descriu pe scurt ce am de realizat. Trebuie sa creez o pagina web tip news. Pe pagina principala trebuie sa imi apara toate stirile cu titlu, autor, imagine, data introducerii si o scurta descriere. Cand dau click pe o stire sa imi deschida aceasta stire unde o sa apara descrierea completa si restul detaliilor. Persistenta acestor articole/stiri trebuie facuta in fiesiere XML, iar pentru extragerea si afisarea datelor se poate folosi oricare din urmatoarele: Javascript XML, XSLT, XPath, XQuery etc. Pur si simplu nu stiu cum trebuie sa fac acest lucru, imi bat capul de foarte mult timp cu asta si nu reusesc. Am impresia ca este destul de banal si ca imi scapa ceva, dar tot nu stiu ce. Ati putea sa ma ajutati va rog?

Multumesc foarte mult!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
pune aici codul pe care l-ai scris pana acum si spune-ne unde anume te-ai blocat.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Ai mai procesat XML? Daca nu, fa o aplicatie consola in care pui in aplicare treaba asta.
Ai mai facut o aplicatie web dinamica? Daca nu, invata treaba asta.

Odata ce-ai trecut peste ambele etape de mai sus, cerinta e banala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate